Krompáče a lopaty v investovaní

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Nadpis článku je síce len metafora, ale pekne vysvetľuje, ako sa profesionálni investori pozerajú na to, do akých firiem chcú investovať.

Tento článok je moja parafráza blogových príspevkov z Pynk.io.
Prehlásenie: som drobným investorom v Pynk.io, respektíve ich firmy Pynk One Ltd.

ETF investície sú veľmi dobré na také pasívne investovanie, ale ako sa oboznamujem s akciovým investovaním, tak ETFká cez roboporadcov sú aj dosť nudná forma investovania 🙂

Taký profesionálnejší prístup k investovaniu sprístupnil Pynk v júni 2021. Zatiaľ len pre tých, čo majú bankový účet v UK, ale postupne chú expandovať do Európy. A keďže 365fintech (investičná skupina napojená na slovenskú 365.bank) je ich investorom, tak tipujem, že v dohľadnej dobe bude sprístupnené investovanie aj pre Slovákov.

Ako nebyť priemerný

Pomôžem si číslami z Y Charts:

Štatistika návratnosti SP500 z YCharts, snímka obrazovky dňa 2021/06/13


Návratnosť S&P500 Indexu za posledných 10 rokov je 212% (teda 21,2% ročne), zatiaľ čo dlhodobejšia návratnosť je 103% (teda 10,3%) ročne.

Ak by sme sa orientovali iba podľa štatistiky, tak po týchto dobrých rokoch s priemernou návratnosťou 21,2% ročne musia prísť slabé roky, aby sa dlhodobá návratnosť spriemerovala na 10,3% ročne.

Podľa informácií od finančného tímu z pynku, na trhoch sú odvetvia s cyklickými výnosmi, a teoreticky stačí indentifikovať jednolivé odvetvia, že v akej fáze sa nachádzajú, a presúvať peniaze zo stagnujúcich do rastových odvetví.

Tím v pynku spravil rozdelenie investičného portfólia na niekoľko odvetví, ktoré si môžete prezrieť po prihlásení sa do aplikácie ✈ a prekliknutia sa do investičnej časti appky.

Časť z pynk portfólia, a.k.a. Investor Wallet

Jeden sektor trhu nazvali Picks and Shovels, po slovensky teda krompáče a lopaty.

Krompáče a lopaty

Inšpiráciou tejto časti článku je blogový príspevok na pynk.io: Buying the “Picks & Shovels” providers: getting paid whoever wins the race!

Táto investičná stratégia (krompáče a lopaty) má pôvod v príbehu o Levi džínsoch.

V skratke, keď vypukla zlatá horúčka v Amerike, podnikateľ Levi Strauss, pôvodom z Nemecka, sa presunul do oblasti do okolia San Francisca okolo roku 1853, aby tam rozšíril rodinný podnik.

Predával rôzne veci ako stany, prikrývky na kone, či karavany.

Neskôr sa zoznámil s krajčírom Jacob W. Davisom, pôvodom z Litvy, ktorý si od neho kupoval plátna a mal požiadavku na trvácne oblečenie, ktoré by vydržalo aj počas ťažkej práce pri hľadaní zlata. Spoluprácou medzi týmito dvomi pánmi bol v roku 1873 patentovaný dizajn džínsov, ktoré boli výnimočné spevnenými časťami nohavíc použitím medenných nitov.

Toto bol teda Leviho biznis model. Namiesto toho, aby sám išiel hľadať zlato, bol si vedomý trendu na trhu a podporoval produktami hľadačov zlata.

Nezáležalo na tom, ktorý hľadač čo našiel, či nenašiel, ale iba poskytoval prostredky pre toto nové trhové odvetvie.

Analogicky v investovaní sa dá zamerať nie na výnosné podniky v aktuálnom trhovom trende, ale na firmy alebo nástroje, ktoré daný trend umožňujú.

Napríklad, nesporným trendom sú elektrické automobily. Popri Tesle sa môže dariť ak tradičným hráčom ako Toyota, Volkswagen, či Toyota. Namiesto tipovania, akcie ktorej automobilky budú najvýnosnejšie, investor sa môže zamerať na to, čo všetky automobilky potrebujú. Napríklad batérie. A teda “stačí” investovať do výrobcov auto batérií. Prípadne ísť v bádaní o danom trhu ísť ešte hlbšie a investovať do komodít, ktoré sú použité v batériách, ako kobalt, nikel a podobne.

Momentálne je nedostatok čipov do elektroniky. Druhý príklad by teda mohol byť, nie investovať do dizajnérov čipov ako Intel, NVIDIA či AMD, ale do firiem, čo vyrábajú polovidičové pláty (wafer), ako napríklad TSMC. Prípadne znovu ísť ešte ďalej a investovať do firiem, ktoré vyrábajú zariadenia na výrobu týchto plátov ako holandské ASML (najväčší dodávateľ strojov pre výrobu polovodičových plátov).

Rozloženie rizika

Ak sa vrátime k analógii zlatej horúčky, namiesto tipovania kto nájde zlato, investovanie do firiem poskytujúcim krompáče a lopaty by malo mať väčšiu šancu na úspech.

Ďalší príklad ilustruje firmy ponúkajúce kreditné karty. Je jedno kto-čo predáva, lebo ak zákazníci platia cez kreditné karty, ide malý poplatok týmto kreditným firmám za odoslanú platbu, ale aj za prijatú platbu. Takže dvojnásobné využitie krompáča a lopaty.

Čo je menej lichotivé na prístupe krompáčov a lopát?

Tento investičný prístup nie je možno až taký vzrušujúci ako investovanie do inovatívnych firiem určujúcich nové trendy, avšak môže mať lepší pomer rizika a výnosu. Na druhej strane, ak by nebolo poskytovateľov krompáčov a lopát, tak inovátori by nemali základné nástroje na pretavenie ich nápadu do reality.

Konkurencia samozrejme môže vyrásť aj medzi poskytovateľmi nástrojov, a preto rovnaké pravidlá pre ochranu biznisu platia aj pre nich – treba si vybudovať konkurečnú výhodu, pridať doplnkové služby ako servisovanie (inštalácie, opravy), poskytovať odbornú pomoc, možno vybudovať značku, vybudovať komunitu loayálnych zákaznikov, byť jednou zastávkou pre potreby zákaznikov, nie len dodávateľom jednej ľahko nahraditeľnej veci.

Stabilný príjem namiesto výhry v lotérii

Poskytovatelia krompáčov a lopát sa dajú nájsť v každom odvetví.

Ak stavíme na firmy s veľkými sľubmi, máme šancu na veľmi vysoké výnosy ale aj veľkú šancu na stratu.

Firmy, ktoré majú prístup k podnikaniu ako krompáče a lopaty majú často stabilné výplaty dividend, zatiaľ čo stávka na firmy s jedným inovatívnym nápadom je ako kupovanie lístka v lotérii.

V predošlej časti tohto článku som sa chcel s vami podeliť o tento investičný prístup, lebo mi príde logický a minimálne dobrý na zastabilizovanie portfólia.

Sám sa na stockpicking (vyberanie akcií jednotlivých firiem na investovanie) ešte necítim, zatiaľ som len v štádiu učenia sa, že ako na to.

Komplikované? Investujte do toho, čo poznáte

Táto časť je inšpirovaná týmto blogovým článkom: What to Invest In – Look Around You! Odporúčam prečítať tento článok začínajúcim investorom (v angličtine), keďže nižšie opisujem len časti, čo ma zaujali.

Mnoho ľudí sa snaží nájsť na trhu akcie firiem, ktoré sú podhodnotené. Investovanie do takýchto akcií, po dôkladnom študiu danej firmy je tiež známe ako “hodnotové investovanie” (value investing).

Niektorí investori sa zaujímajú o akcie, ktoré majú hodnotu len niekoľko centov.

Jedna obhajoba nízkej ceny akcie môže byť, že daná cena reflektuje kalkulované riziko, respektíve najhorší scenár v biznise danej firmy. Malá zmena v očakávaní budúceho pozitívneho rastu firmy potom môže priniesť niekoľkonásobné zisky.

Nanešťastie, situácia môže byť aj taká, že firma je pred bankrotom a preto je hodnota danej akcii nízka.

Všetky cesty vedú k poznaniu toho, čo kupujete

“Je lepšie kúpiť úžasnú firmu za dobrú cenu, ako dobrú firmu za úžasnú cenu.”

Warren Buffet

(zdroj, citát č. 5)

Pred kúpou akcií je dobré sa oboznámiť s danou firmou, prípadne spraviť porovnanie s podobnými firmami, obdobne ako porovnávame produkty v supermarkete.

Je dôležité si obhájiť pred samým sebou – je cena tejto firmy (akcie) lacná z dobrých dôvodov, či budúcnosť firmy má dobré vyhliadky?

Niekdy je očividné, alebo očakávané, že veci sa zmenia k lepšiemu, a vtedy má zmysel kupovať aj akcie s hodnotou nižšou ako jedno Euro.

Každý je shopný kúpiť akcie, stačí sa pozrieť okolo seba

Ako odhadnúť, či je cena akcie férová? V podstate to môže byť jednoduchšie než sa zdá.

Informovanosť je dôležitá a pre mnohé produkty aj obyčajný používateľ vie povedať, že ktoré sú lepšie v porovnaní s konkurenciou.

Overiť si to môžme sami na sebe, ak dané produkty alebo služby aj sami používame.

Napríklad, nakupujete knihy online cez Martinus, alebo radšej v kamennej predajni?

Pozretím sa okolo seba, v segmente ktorý používame, či v rámci našej profesnej expertízy, máme veľkú šancu objaviť príležitosti na investovanie, ktorým aj rozumieme.

Je veľkou výhodou ak vieme prečo sa víťazom v danom trhu darí a prečo konkurencii nie, prípadne či nepriaznivý stav má príčiny zotrvávať. Takéto poznanie výrazne zníži šance na stratu peňazí v našich investíciách. (Toto sa dá nájsť a na mojom blogu, keď som recenzoval P2P firmy a aj keď som našiel o niektorých nepriaznivé informácie, nedal som od nich ruky preč a doslova stratil peniaze.)

Nájdenie potenciálne dobrých firiem na investovanie je dobrý začiatok, treba si však aj uvedomiť, že trh sa v čase mení. Niečo, čo bolo veľmi populárne v minulosti a s čím máme skúsenosti, môže byť prevalcované niečím, čo sa používa v našom okolí viac prípadne vzrastie konkurencia.

V rámci tohto blogu by som asi povedal, že tradičné investovanie cez banky verzus investovanie cez roboporadcov. Roboporadcovia ponúkajú komfort prístupu a spravovaniu si účtu odkadiaľ zo sveta (ja napríklad z Taiwanu investujem v Eurách cez slovenské Finax či českého Portu). V mnohých bankách by som musel osobne podpísať dokumenty na otvorenie investičného účtu.

Pochopením daného trhu máme lepšiu príležitosť odhadnúť, čo negatívne sa môže udiať a či sa tieto negatívne udalosti náhodou už nezačali.

Mať v portfóliu viac víťazov ako upadajúcej konkurencie je základom na získanie dobrých výnosov z vlastných investícií.

Kde má Pynk miesto v kontexte investovania?

Predostrená teória v predošlých odstavcoch má aj praktické využitie cez aplikáciu pynk.io ✈.

Ak ste na mojom blogu po prvý krát, tak treba povedať len toľko, že pynk umožňuje svojim používateľom, z veľkej časti ne-investorov prípadne amatérskych záujemcov o investovanie ako som ja, o vyjadrenie sa k investičným príležitostiam.

Keďže pynk aplikáciu používajú ľudia z celého sveta, pomocou umelej inteligencie nazvanej Rose, sa vyhodnocujú informácie od používateľov na odhalenie dobrých investičných príležitostí prípadne aj na odhady kedy akcie odpredať. Tu je moja recenzia na pynk aplikáciu a nedávno som aj opísal, že za používanie ich zdarma aplikácie som dokonca získal peňažnú odmenu.

Ako som spomenul v úvode, po prepnutí do investičnej časti pynk aplikáce si viete pozrieť kam plánujú investovať a po rozkliknutí tematického okruhu sa zobrazia aj konkrétne firmy alebo ETFká.

Snáď tento rok už spustia investičný profil aj pre Slovákov.

Aplikáciu používam od konca roku 2019 (teda tesne pred kovidom) a aj z ich blogových príspevkov a komunite na fóre si myslím, že investovanie do tematických okruhov, presunov investícií zo stagnujúcich odvetví do rastových v danom čase, prinesie vyššie výnosy ako priemerovanie celého trhu (priemerovanie trhu v podstate robí Finax a Portu). Dáva mi to zmysel a aj to je jeden dôvod prečo ešte čakám na ich portfólio namiesto začatia vlastného stockpickingu.

Ako sú na tom čitatelia tohto blogu?

Investujete na vlastnú päsť? Ak áno, aké metódy máte na vyberanie akcií na investovanie? Akého brokera či banku používate na nákup akcií?

Alebo investujete cez roboporadcov, či ste ešte s investovaním nezačali?

4 komentáre

  1. Ahoj, neviem či som len neodoslal správu alebo komentáre schvaluješ. Chcel by som ťa poprosíť o referal link na portu.sk.
    Čo sa týka investovania mám okolo 2k rozdelených do bankového portfólia. A niečo pod 1k v crypte na coinbase. Chcel by som teraz ísť ešte do portu alebo finax. No vhodnejší sa mi javí portu. Taktiež uvažujem, že z tých menej rizikových fondov v banke to vyberiem a vložím na nejakého roboporadcu. resp. skúsiť si ešte zriadiť revolut a z času na čas kúpiť nejaké akcie + chystajú možnosť kupovať aj ETF.

  2. Ahoj, je zaujímavé čítať tvoje články. Chcel by som pomôcť tebe aj sebe 🙂 mohol by si zaslať referal na portu.sk? Veľká vďaka.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *