Prehľad portfólia za marec 2021 + obzretie sa za rokom 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Dlho som nespísal prehľad porfólia. Nie, že by som nechcel, ale nebolo kedy.

Začiatkom roka sme “dostali nový darček,” tretiu dcéru. Nechávam sa oslovovať kráľ Pravoslav 🙂 (rozprávka Soľ nad zlato).

Momentálne si teda prechádzame obdobím minimálneho spánku, čo spôsobilo, že mesačné prehľady portfólia si dali pauzu.

Komentáre k investíciám

Akcie

Portu

V marci 2021 som otvoril účet v Portu ✈. Ak ste ešte nečítali recenziu, je to roboporadca podobne ako Finax, pochádzajúci z Česka, ktorý koncom minulého roka sprístupnil svoje služby na Slovensku.

Hlavný účet bude asi trpieť kvôli častejšiemu rebalansingu, a teda bude z neho treba odvádzať dane.

Majú ale možnosť spraviť si vlastnú Stratégiu, kde sa dá automatické rebalansovanie vypnúť a dosiahnuť takto investovanie bez nutnosti platenia daní.

Rozložil som peniaze medzi Hlavný účet, Detský účet (má ročný poplatok iba 0,25%) a dve Stratégie – jedna zameraná na firmy podporujúce udržateľný rozvoj a ekológiu (názov Zodpovedná budúcnosť) a druhá stratégia zameraná na firmy v zdravotníctve a v sektore výrobkov pre starnúci populáciu (názov Zdravie predovšetkým).

Rozmýšľam ešte nad investíciami do mincí, či starožitností – všetko dostupné v rámci Portu.

V marci 2021 ešte spustili program na zníženie poplatkov. Stačí sa zaviazať, že investíciu nevyberiete minimálne 5 rokov (najnižšie poplatky sú ak sa zaviažete na 15 rokov).

Počkám ešte pár mesiacov a potom spravím porovnanie výnosnosti oproti Finaxu.

Prečítať recenziu na Portu.

Finax

Investíciám vo Finaxe sa darí dobre. Celý rok rástli na hodnote, tak som zvedavý, kedy príde prepad a čo to spraví.

Účet na Finaxe ku dňu 1. apríla 2021

Tím z Finaxu robí podcasty, či webináre asi každý týždeň. Často sú vo forme odpovedí na otázky od ľudí ohľadom ako narábať s voľnými peniazmi.

Čím viac ich sledujem, tým viac sa mi páči, že odpoveď podajú aj v súvislostiach, že to nie je len priame áno alebo nie na otázku, ale je v tom aj dobrý kus vzdelávania pre sledovateľov a poslucháčov.

Ak si stiahnete ich aplikáciu, tak dostanete notifikáciu na nové videá a podcasty a viete si ich pozrieť priamo na mobile.

Prečítať recenziu na Finax.

Finax akcia v apríli 2021

Ak si otvoríte účet počas apríla 2021 cez pozvánku (napíšte mi správu na zaslanie pozvánky), tak Finax vám bude spravovať účet až do 3000 Eur zdarma počas prvých 12 mesiacov.

Štandardne je táto zľava 500 Eur na obdobie prvých 5 rokov, tak si zrátajte, čo sa vám viac oplatí. Ak napríklad plánujete posielať mesačne 20 Eur, potom bude výhodnešie si počkať na zľavu 500 Eur počas 5 rokov (pri posielaní 20 EUR mesačne za dva roky sa vloží 480 EUR).

Vianočná akcia: Ak si otvoríš Finax účet a spravíš hocijaký vklad (alebo aj viacnásobné vklady) do 9. januára 2022 (vrátane), za tieto vklady ti nebudú účtovať správcovský poplatok počas celého roka 2022 (až do výšky vkladov 100 tisíc Eur). Takúto zľavu získaš registráciou cez tento odporúčací odkaz: https://peniazepracuju.sk/finaxZlava

Pynk

V apríli 2021 bude už tretie crowdfundingové kolo, tentokrát na Crowdcube.

Oproti predošlým kolám by malo Crowdcube umožniť prijať investorov s viacerých krajín. Cieľom je vyzbierať 1 milión libier. Uvidíme, či sa im to podarí.

Veľa používateľov platformy je už frustrovaných z čakania na spustenie ich investičného fondu.

Už som písal skôr, že mám aj obavy ako to dopadne, ale na druhú stranu, stále sa posúvajú dopredu.

Aplikácia má nové “gamifikované” prvky, kedy napríklad za odpovedanie na otázky dostávate dodatočné body, ktoré by sa mali dať vymeniť za peniaze prípadne ich investovať v rámci aplikácie.

Veľmi sa mi páči, ako v blogu rozoberajú, že do akých firiem alebo odvedtví plánujú investovať, a potom sú otázky v rámci aplikácie, ktoré im poskytujú spätnú väzbu a za ne dostávate spomínané body.

Konkrétne, môžete dostať zoznam 5tich firiem a zoradiť podľa vášho úsudku, do ktorej by ste investovali skôr. Alebo sú otázky na výber, že ktorá firma sa vám viac pozdáva alebo do ktorej firmy z daného zoznamu by ste neinvestovali.

Týmto Pynk dáva možnosť sa podieľať na investičnom rozhodovaní aj samotným používateľom ich aplikácie, v čom majú asi svetové prvenstvo (nemám vedomosť o žiadnej inej firme, ktorá by investičné rozhodnutia robila s podporou bežných ľudí, resp. neprofesionálnych investorov).

Recenzia na Pynk, bezplatná registrácia do ich beta verzie tu.

Ak chcete investovať do starupov cez Seedrs, registráciou ce tento affiliate odkaz ✈ dostanete bonus 25 GBP, ak výška vašej celkovej investície dosiahne 150 GBP (môžete rozložiť investície do viac startupov). Seedrs má štatistiku 40% zhodnotenia investícií vrátane default projektov.

Príde korekcia na trhoch?

Price to Earning ratio vyzerá byť nepekne nadhodnotené.

P/E Ratio=(Earnings per share / Market value per share)​

Zdroj: https://www.longtermtrends.net/sp500-price-earnings-shiller-pe-ratio/

Preto mnoho investorov očakáva korekciu na trhoch.

Ťažko povedať kedy a či príde, lebo investovanie je dostupnejšie stále viac a viac ľuďom, čím sa do akciového trhu dostáva veľa nových peňazí.

Iná skupina analytikov má za to, že možno PE ratio cez 20 bude nový štandard.

Zatiaľ teda pomaly pridávam na Finax či Portu, ale asi by bolo dobré mať po ruke dáky keš, ak by k prepadu došlo.

Krypto

Fumbi Network

V prvom štvrťroku 2021 sa do kryptotrhu dostalo neskutočne veľa peňazí.

TESLA nakúpila bitcoin v hodnote 1,5 bilióna USD, VISA pripravuje platby v krypromene USD Coin, PayPal pripravuje správu (a hlavne držanie) niekoľkých kryptomien.

1. januára 2021 bolo v celom kryptotrhu okolo 774 miliárd dolárov, 31. marca 2021 to bolo už 1 944 miliárd (1,9 bilióna). Nárast teda 2,5 krát.

Zroj: https://coinmarketcap.com/charts/

Neviem prečo, moje portfólio na Fumbi narástlo “iba” nejakých 90%. Je pravda, že v marci mi boli strhnuté ročné poplatky, ale aj tak. Sa mi zdá, že Fumbi nárast zaostal za trhom. Neskúmal som to do detailov…

Ak ste začali s Fumbi hocikedy minulý rok, alebo tento rok v januári 2021, teraz by ste mali aj vy byť s prehľadom v pluse.

V čom je zrejme výhoda Fumbi pre mňa ako osoby, ktorá sa moc v kryptomenám nerozumie je, že upravujú podiely jednotlivých kryptomien v portfóliu aby kopírovali trh.

Ak sa pozrieme na graf zastúpenia Bitcoinu na celkovom kryptotrhu, tak sa zdá, že dominancia Bitcoinu sa pomaly znižuje a viac peňazí sa leje do alternatívnych kryptomien.

Dominancia Bitcoinu v porovnaní s ostatnými kryptomenami

Fumbi sprístupnil jednoduchý výpis príjmov a výdavkov, kde zobrazuje sumu, ktorú treba použiť ako základ dane.

V mojom prípade, za rok 2020 sa vykonalo 2699 swapov (výmen medzi jednotlivými kryptomenami), ktoré spôsobili príjem 20 EUR, čo je moja suma ako základ dane.

Zatiaľ je to v pohode. Väčšia “sranda” bude, keď z Fumbi vyberiem peniaze, lebo potom mi základ dane vyskočí na niekoľko stovák eur.

Fumbi investícia mi teraz tvorí až 7,7% investičného portfólia. Chcel by som držať kryptomince v rozmedzí 2 – 5 % hodnoty portfólia. Nateraz neplánujem vyberať z Fumbi, skôr dokladať na ETFká a tak znížiť podiel krypto investícií.

Štatisticky, do Fumbi som vložil len 1,35% vlastných prostriedkov a samé sa to vyšplhalo na 7,7% hodnoty portfólia. Takáto fluktuácia je zrejme preto, že moje portfólio je stále veľmi malé, respektíve málo prikladám mesačne do akcií.

Fumbi účet

Ak chceš Fumbi vyskúšať, využi zľavu 10% z ich licenčného poplatku (platí po celú dobu používania fumbi účtu). Počas registrácie klikni na “Mám promo kód” a zadaj: fumbipp10 . Takto jednoducho ušetríš na ich poplatkoch.
(štandardná zľava z poplatku je 5 – 7%, čitatelia tohto blogu dostanú až 10%-tnú zľavu cez kód fumbipp10)

Kedysi som nakupoval kryptomeny cez Coinbase. Registráciou cez tento affiliate odkaz ✈ získate bonus 8,4 EUR (10 USD) ak nakúpite kryptomeny v hodnote minimálne 84 EUR (1OO USD). Fumbi má v portfóliu 26 kryptomien, Coinbase umožňuje nakúpiť cez 40 rôznych kryptomien.

Ďaľšou alternatívou je Binance burza. Tiež sa dajú nakúpiť kryptomeny za minimálny poplatok a len ich držať (prípadne presunúť na zabezpečenú peňaženku). Hoci, hlavným poslaním Binance je obchodovanie kryptomincí.

Ak sa zaregistrujete na Binance cez tento link ✈, dostanete zľavu 20% z trading-ových poplatkov.

Ja sa ešte pozerám na možnosti “stakovania” cez Binance – nakúpiť kryptomeny, držať ich a získavať úroky. Ak s tým máte skúsenosti, dajte mi prosím vedieť.

P2P

Detail môjho P2P portfólia

Príchodzie úroky

 • Platforma / Zostatková istina / Súčasná hodnota / Prijatý úrok za marec 2021
 • Žltý melón ✈ / 2 610.20 / 3 678,62 / 20,87
 • Mintos ✈ / 2 030 / 2 715,83 / 18,88
 • Twino ✈ / 1 000 / 1 349,98 / 8,36
 • FastIvenst ✈ / 457,97 / 654 / 2,09 ! v súčasnosti neoporúčam, vyberám peniaze
 • Crowdestor ✈ / 6 200 / 8461 / 135,28
 • Kuetzal / 1 100 / 0 / 0 ! prebieha súdny spor
 • Spolu / 13 398,17 / 16 859,43 / 185,48

Žltý melón

Tento rok som začal viac pasívne aj na Žltom melóne.

Mám nastavený autoinvest len na Partnerské pôžičky. Autoinvest spravil 13 investícií do Partnerských pôžičiek. Za prvé mesiace tohto roku som investoval manuálne iba raz vo februári a raz v marci do štandardných aukcií.

Za prvý štvrťrok 2021 som získal na úrokoch o 1,25 Eur menej ako za rovnaké obdobie v roku 2020.

Zo 48 aktuálne bežiacich pôžičiek mám už 27 Partner loans.

Najviac peňazí mám ale stále v Cashfree Bývanie pôžičkách (nie CashfreeHypo), ktoré sú zatiaľ bez omeškania.

Z partner loans sú 4 v omeškaní do 16 dní, 3 s omeškaním viac ako 16 dní.

Mám 3 právne vymáhané pôžičky, z ktorých nepočítam, že sa niečo podarí vymocť, a jedna s omeškaním viac ako 60 dní, takže tá pôjde asi tiež na odpis.

Keď si vezmem, že investujem od roku 2014, tak mať len 4 zosplatnené pôžičky za 6 rokov je celkom dobrý výsledok. Právne vymáhané pôžičky boli zainvestované, jedna v roku 2016 a dve v roku 2019.

Žltý melón, prehľad za marec 2021

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,50%, XIRR 7,02%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Na Mintose ✈ mi bol pozastavený autoinvest, lebo sa musím znovu overiť (zrejme dodané dokumenty už expirovali).

Čo je celkom fajn, lebo aj tak som plánoval vybrať peniaze. Čakám, kým sa nazbiera 1000 Eur a vyberiem.

Payment v Recovery už presiahol 10% hodnoty portfólia, takže nanešťastie musím povedať, že nateraz Mintos nemôžem odporučiť.

Ak je zhruba ročný výnos 10% ale viac ako 10% je momentálne v kolonke, že s veľkou pravdepodobnousťou tie peniaze už neuvidím, tak asi moja Mintos investícia skončí so stratou.

Škoda toho. Som na Mintose od roku 2016.

Po vybratí 1000 Eur tam nechám zvyšok, len aby som mal prehľad, že ako sa im bude ďalej dariť.

Mintos, nástenka, marec 2021

Výnos: Mintos píše 10,92%, XIRR 9,47%.

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

Na Twine mi tiež pribúdajú omeškané splátky, aj keď, zdá sa mi, že pomalším tempom ako na Mintose.

V Twine ešte beží referral program. Odmena pre nových investorov registrovaných cez tento odporúčací odkaz ✈ je 15 EUR. Podmienkou je zainvestovať minimálne 100 Eur.

Twino, nástenka, marec 2021

XIRR za marec 9,37%.

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

V januári 2021 som získal 343 Eur, o ktoré som požiadal v júli 2020….

Ak sa mi podarí vybrať ešte zhruba 460 Eur, budem na nule… dúfam že to vyjde. Byť na nule po dvoch rokoch investovania nie je zrovna lákavá predstava, ale ak sa to podarí, bude to fajn, lebo už to dlho vyzerá, že Fastinvest každú chvíľu môže definitívne skončiť.

FastInvest, nástenka, marec 2021

FastInvest je teda taká kapitola v mojom investičnom živote, rovnako ako Kuetzal, kedy som išiel stádovito aj keď blikali červené kontrolky… FOMO v danom čase.

XIRR 9,80%.

Crowdestor

Z Crowdestoru ✈ som vybral od začiatku tohto roka 1000 Eur (tiež som vybral tisícku v decembri 2020).

Momentálne mám 17 otáznych projektov (v omeškaní) z 30.

Ostáva mi vybrať ešte 5200 Eur aby som bol na nule 🙂

Film Warhunt (info na IMDB) má mať premiéru pre investorov 14. apríla. Ako investor v tomto filme som zaradení do zoznamu ľudí, ktorých meno bude spomenuté v záverečných titulkoch.

Za 100 Eur mať meno v titulkoch bude sranda (ak sa to teda uskutoční).

Crowdestor, nástenka, november 2020

XIRR je momentálne na 14,35%, teda stále najviac z mojich P2P investícií. Radovať sa budem, až keď sa mi podarí vybrať celú istinu.

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Process s Kuetzalom už nadobudol medzinárodný rozmer.

Sú v ňom zahrnuté aj dve banky, ktoré buď zlyhali v procese overovania narábania s peniazmi, alebo, a to môže byťešte zaujímavé, sa podieľali na podvode.

Trochu drahá zábavka (utopil som tam 1100 EUR). Poteším sa každému euru, čo sa podarí vymôcť.

Dane

Za rok 2020 som mal príjem z P2P investícií 1812 Eur (nemôžem si odrátať stratu z Kuetzalu), pričom v januári 2020 P2P portfóliio malo hodnotu 16 380 Eur a počas roka som dohodil 500 Eur. Teoreticky som teda zhodnotil peniaze cez P2P vyše 10% za posledný rok. Je tu ale strata skrz Kuetzal, neplatiči na Mintose a Žltom melóne a Crowdestore, či otázka, že či sa mi podarí vybrať peniaze z FastInvestu.

Celkom haluz ale nastala, že tým, že si môžem uplatniť odpočet daní na deti, namiesto platenia daní by som mal dostať nejakú vrátenú sumu. Potom už len čakať na papier ohľadom zdravotných odvodov, 14%.

V minulom roku som začal s Finaxom a Fumbi a hodnota celého portfólia sa vyšplhala na 21 051 Eur na konci roka.

Plus som dal nejaké peniaze do Pynku cez Seedrs a Funderbeam, ale tie ešte nerátam do celkového portfólia, lebo s akciami Pynku sa zatiaľ nedá obchodovať.

Cieľ na tento rok mám investovať do akcií (Finax, Portu, plánujem ešte pridať iné platformy) v priemere 200 Eur/mesačne. Snáď sa to podarí, hoci, máme mamku na materskej (materská dovolenka je tu hradená 6 mesiacov sumou 60% zo zamestnaneckého platu).

Návštevnosť blogu za rok 2020

Pri prvom navštívení stránky máte možnosť odmietnuť cookies, čím sa vaša návšteva nezachytí do štatistiky (skript na štatistiku sa načíta iba vtedy ak povolíte cookies). Tak je možné, že údaje sú trochu podhodnotené.

Počet návštevníkov od 1. januára do 31. decembra 2020

Ako sa dalo predpokladať, s nárastom nových článkov postupne narastá aj návštevnosť.

Počas roka som stihol napísať 2 články, 5 recenzií, 11 mesačných prehľadov a 10 správičiek.

Popri tom som cez email odoslal vyše 80 správ, takže komunikácia mimo blogu dostala zabrať 🙂 Niekedy na úkor publikovania, ale veľmi sa teším práve tej osobnejšej komunikácii cez mail.

18 nových priaznivcov sa zaradilo do bulletinu, nanešťastie počas roka som odoslal až 2… pokúsim sa viac spriateliť so softvérom na odosielanie newslettra.

Bounce rate takmer 80% je riadne vysoké číslo. Hovorí o tom, že 80% ľudí príde na stránku, pozrie si len jednu stránku a odíde. Dôvodov môže byť niekoľko. Hlavným je asi obsah článkov, prípadne aj nedostatok nových článkov. Sekundárny problém môže byť podľa Google analytiky pomalé načítanie stránok. Dodal by som, asi aj nudná grafika.

Mesačné aktualizácie budem musieť ponechať v ústraní, aby som stihol uverejniť aj iný druh článkov.

Na záver

Ešte mám 70% portfólia v P2P investíciách, ale vďaka Finaxu či Portu som už na ceste to preklopiť do ETFiek. P2P je fajn v tom zmysle, že každý mesiac chodia nejaké úroky, ale počet omeškaných splátok sa pomaly zvyšuje (Crowdestor a Mintos).

Krypto investícia cez Fumbi parádne narástla.

Keďže som chytil krypto bublinu v roku 2017, tak som sa viac kryptu vyhýbal. Vďaka Fumbi mám teda znovu kryptomince. Hoci, mohol by som sa sťažovať, že majú vysoké poplatky, ale ak by ich nebolo, tak by som do kryptotrhu nič nedal.

Mať vlastné deti je paráda a neviem si to vynachváliť. Vidieť každý týždeň ich pokroky a radosť z, pre nás, malých vecí (najsuper dni pre naše decká sú, keď ideme na šmýkalky a hojdačky). A pri novonarodených sú zmeny očividné v priebehu niekoľkých dní – nárast na váhe 🙂

Nanešťastie, v prvom roku ich života sa treba obetovať, respektíve obetovať spánok, a tak nezostáva moc času na sebarozvoj.

Našťastie (ale niekedy aj nanešťastie, ak môžem parafrázovať istého slovenského politika), žijeme v dobe, kedy je investovanie nenáročné na čas a taktiež sa dá finančne vzdelávať aj počas obednajšej pauzy. Informácií je v podstate nekonečné množstvo, tak som rád, že používam Pynk a Finax ako zdroje tém ohľadom finančnej gramotnosti.

Ako ste na tom vy? Podarilo sa vám rozšíriť investície do nových aktív?

5 komentárov

 1. Zdravím z ČR,

  moc děkuji za blog, dostal jsem se na něj náhodou přes nějaký proklik, a už druhou hodinu čtu a čtu….

  Jsem klasický zástupce střední generace, takže mám klasicky penzijko (hlavně kvůli příspěvku zaměstnavatele, u ČS v dynamickém, kde zhodnocení za 2020 udělalo solidních 17%, pokud čtu správně výpis), stavebko (historicky, po konci vázací doby ukončím, protože to je mizérie) a životko (hlavně na rizika, minimální investice, především kvůli rodině a aktivnímu sportu).

  Někdy od 2018 se ale koukám na alternativy, začínal jsem na s ING podílovými fondy (kde mi akciový fond BlackRock World Healthcare udělal krásných 40% za cca 2 roky), v únoru 2021 jsem založil Fondee (zatím slabé 3% na “odváženém” profilu) a nyní mě velice zaujalo Portu, příp. krypto. Investiční byty jsou teď v ČR utopie, neboť je realitní trh přehřátý a úplně mimo moje možnosti (i když teď rostou jako houby po dešti start-upy, které se na to pokouší reagovat, jako např. Lusq nebo Investown… na mě ale moc velká “divočina”). P2P mě nikdy nelákalo.

  To krypto je teď velký trhák, hlavně to na člověka padá ze všech stran a těch webů (i seriózních jako iHned, tj. Hospodářské noviny, asi nejobjektivní klasické CZ noviny), co to teď řeší, je opravdu vela…. takže “FOMO” je čím dál tím intenzivnější. Zvažoval jsem jít do toho napřímo přes Coinbase, ale po přečtení Vašeho blogu budu zvažovat i Fumbi (do dnešního dne jsem o jeho existenci neměl ani tušení.

  U akcií je to v podstatě obdobné dilema, zda jít do akcií napřímo např. přes Derigo (kterém mám zřízené kvůli Fondee), nebo nepřímo přes Portu a nějaké dravější akciové ETF…. asi budu vyčkávat, zda přijde nějaké korekce akcií a uvidím.

  Obecně stále rozmýšlím nad tím hlavním dilematem, a to je možná i můj dotaz na Vás. Zda napřímo nebo zprostředkovaně. A zda krypto či nikoliv. O investicích teď hodně čtu, mohu říct, že mě to fakt baví a beru to jako “koníček”, který může přinést i nějaké benefity. Rizik jsem si jako vystudovaný právník dobře vědom (stejně jako ek. mechanismům. terminologii apod.). Ještě to ve mě nejspíš musí uzrát, a podržet si ještě část v hotovosti (případně zaparkuji dočasně ve Fondee).

  Každopádně moc děkuji za hezky přehledné shrnutí možností a hlavně i transparentnost, kdy vidíme konkrétní částky, konkrétní %, úroky a rovněž i nezdary. To se moc často nevidí.

  S pozdravem a hodně zdaru, MB

  1. Zdravím MB,
   Ďakujem za komentár. Som rád, že ste tu našli aj nejaké hodnotné info, ale musím dať do pozornosti, že mnohé recenzie som písal aj rok – dva dozadu, tak ich berte len orientačne, lebo za tie dva roky sa dosť zmenilo.
   Ďakujem za Váš investičný prehľad aj za čítanosť. Ja čítam aj dosť českých investičných portálov a blogov.

   Rýchlo som si pozrel Fondee. Stránka pekná, nápad v podstate rovnaký ako Finax či Portu.
   Dobrá vec na všetkých týchto roboporadcoch je, že otvorene napíšu, do ktorých ETF investujú.
   Tak pozerám Fondee profil Odvážny investor. 43% portfólia tvoria Európske ETF. Akože, ak by sme chceli hrať nôtu, že podporujeme EU firmy, tak dobre. Ak však chcete zhodnocovať majetok rýchlešie, tak Európske ETF by som riadne obmedzil (vo Finaxe majú EU malé + veľké spoločnosti zastúpenie dokopy len 25,5%).
   Majú tam: BNP Paribas Easy STOXX Europe 600 UCITS ETF. Vygooglil som, zhodnotenie za 10 rokov: 9,33%. No nič moc.
   Ďalšie EU ETF je: BNP Paribas Easy EURO STOXX 50 UCITS ETF. Znova dať do googla, a vidím zhodnotenie za 5 rokov 9,39%. Ak mám záujem zhodnocovať majetok, tak sa zameriavam na ročné zhodnotenie od 6% vyššie.
   Portu má v ponuke vyše 40 ETF a u nich som si všimol, že tie EU investície dosť zaostávajú oproti USA alebo iným častiam sveta.
   My na Slovensku nemáme možnosť otvoriť účet v Degiro, neviem aké sú tam poplatky, ale ak nižšie ako 1% ročne, tak by som uvažoval nad vytvorením vlastného portfólia tam.

   Ja som sa inšpiroval výberom ETF z Finaxu a Portu. Respektíve, robím si teraz portfólio z 8 ETF vybraných na Portu (pre moje malé portfólio Portu poplatok je momentálne nižší než by som mal na Interactive Brokers). Pozrel som výnosy za 5 rokov, porovnal poplatky (TER), pozrel zbežne, aké firmy sú obsiahnuté v jednolitvých ETF (niektoré ETF sa silno prekrývaju, tak v takom prípade zvolím len jedno ETF) a tiež zohľadnil, do čoho chcem investovať respektíve, čomu vôbec nerozumiem (napríklad, vyhodil som eSports, ktoré za posledné roky majú neskutočne dobré výnosy, ale sám nie som “gamer,” tak som to nezahrnul do môjho výberu).

   Čo sa týka kryptomien, tak Fumbi má dosť vysoké poplatky ale idú cestou dlhodobého investovania. Napríklad, ak spomíname FOMO, tak teraz je v kurze Doge Coin. Fumbi ho nemá v portfóliu. Taktiež nemajú Ripple (na ich blogu vysvetlili dôvod).
   Ak by som pozorne sledoval kryptomeny, tak asi by som skúšal tipovať na vlastnú päsť. Fumbi beriem skôr ako krypto ETF portfólio, lebo ak sa niektoré krypto vymyká ich nastaveným pravidlám, tak ho vyhodia, prípadne pridávajú iné kryptomeny. Výnosy by som povedal že asi zaostávajú v porovnaní so samostatnou investíciou (viď nárasť Dogecoinu), ale zas aj riziko sa mi u Fumbi zdá nižšie.
   —-
   Prehlásenie: Tu uvázdam len moje myšlienky. Nie som finančný poradca, preto nič z tohto nie je mienené ako finančná rada. Takiež si neberiem na zodpovednosť Vaše finančné rozhodnutia. (malá právnická vsuvka :-))

 2. Ahoj,
  vďaka za tvoj blog a zdieľanie tvojich úspechov aj neúspechov z investíciami, za každého blogera, youtubera na SK ohľadom investovania vďaka, keďže je vás málo ale postupne pribúdajú za posledný rok, čo je určite plus, lebo sa aj ostatní majú od koho učiť. Mám pár otázok:
  Ako riešiš dane? Myslím teraz, či si to robíš sám alebo máš svojho daňového poradcu.
  Budeš robiť aj také zhrnutie na výročie stránky, ako si robil v júni?
  Kde čerpáš informácie ohľadom investovania? Teda aj máš popri svojej práci a rodinke čas na to 🙂 teda či z nejakých kníh, youtuberov, podcastov a podobne a ak áno, či by si spravil na to prípadne tu článoček 🙂 také tebou odporúčané zdroje…
  A ešte by ma zaujímalo, či plánuješ skúsiť aj iné aktíva v rámci investovania niekedy v budúcnosti. Napr. drahé kovy, nehnuteľnosti alebo napr. samotné akcie a napr. z nich plynúci pasívny príjem vo forme dividend.

  Ďakujem za odpovede a len pokračuj v tejto záslužnej práci a veľa zdravia celej rodine 🙂

  1. Ahoj, tiež ďakujem za komentár.
   Tiež sledujem, že sa SK scéna pekne rozrastá.
   Na dane som znovu použil účtovnícku firmu, čo som našiel online (tento rok inú než minulý rok). Ale v podstate podávanie daní je jednoduché – pripraviť výpisy príjmov, sčítať a zaradiť do príslušnej kolonky. Ja zatiaľ používam účtovnícke firmy, lebo mám príjem mimo EU a teraz ešte aj nárok na odpočet daní kvôli deťom, tak si radšej nechám poradiť. Vypracovanie priznania stojí do 100 Eur.
   Zhrnutie po ďalšom roku – nuž, tu som sa rozpísal v časti návštevnosť blogu. Rozmýšľam, že má väčší zmysel robiť zhrnutie za kalendárny rok, keďže to sa spája aj s výškou príjmu a daňovým priznaním. Výročie blogu je tiež zaujímavý dátum, ale asi viac zaujímavý pre mňa než pre náhodného návštevníka stránky.
   Info ohľadom finančnej gramotnosti – dosť som sledoval európskych blogerov píšucich na tému FIRE (Financial Independence, Retire Early). Teraz skôr Finaxové videa a blog na Pynk.io – tam píšu aj o tom, ako chcú investovať do konkrétnych akcií. Niektoré ich blogy by som chcel dať do slovenčiny, lebo umožňujú nahliadnuť do myslenia profesionálnych investorov. A investovanie vôbec nie je zložité. Teda dlhodobé investovanie, day trading je iná kategória.
   Nad príjmom z dividend tiež rozmýšľam. Najskôr som sa skúsil registrovať na Degiro, ale to momentálne neumožňuje otvoriť účet slovenským občanom (českým však áno), potom rozmýšľam nad Interactive Brokers, ale tam kvôli mesačnému poplatku (min 10 USD) sa to oplatí pri hodnote portfólia okolo 12000 USD (aby ročný poplatok bol 1%). Tak sa obzerám po iných brokeroch, ktorých je neskutočne veľa.
   Celkom ma zaujímajú REIT akcie, resp. ETF, keďže tie Finax ani Portu neposkytujú, ak sa nemýlim.

   Máš odporúčanie na nejakého brokera?
   Drahé kovy riešiš tiež cez ETF či kupuješ mince?

   1. Ďakujem za podrobnú odpoveď. …Finax sa mi páči tým ako robí webináre a ich poradňu, ja to beriem ako veľkú pridanú hodnotu napr. v porovnaní s Portu, napriek tomu, že Finax vyjde o málo poplatkovo vyššie tiež investujem cez nich, zatiaľ len také drobnosti a jeden dlhodobý cieľ, ktorým je dôchodok, deti zatiaľ nemám, avšak keby sa mi narodí dieťa, tak od začiatku by som im s čistým svedomím investoval v pomere 100:0 (akcie:dlhopisy) do dospelosti, na takéto dlhodobé a pravidelné investovanie je to podľa mňa výborná voľba, človek si nastaví trvalý príkaz a nemusí sa ďalej starať, keďže je známe, že zbytočným vŕtaním sa v investíciach človek veľa krát pokazí ako vylepší 🙂 s tým, že rôčik po rôčiku je dobré na takéto dlhodobé investovanie zvyšovať pravidelnú sumu, minimálne o infláciu. Drahé kovy osobne preferujem vo fyzickej forme, ja konkrétne mince a len zlato, nie striebro, platinu ani iné, prípadným tehličkám sa nebránim, ale mince majú pár drobných výhod navyše… ale hlavne len maličkú časť z portfólia, to len taká poistka proti “koncu sveta” ako to ja volám 🙂 a ak koniec sveta za môjho života nepríde, čo dúfam, že nie, tak to raz môže zostať deťom ako pekné dedičstvo. Keďže zo fyzických kovov neplynie žiaden príjem pasívny, tak viac nie je treba podľa môjho názoru. A brokerov riešim, mám len drobné pozície v akciách cez brokera Trading 212, ale to bolo len také hranie sa (dokopy tam mám zainvestovaných len cca 160 USD), inak sa zatiaľ vzdelávam v tejto oblasti a odkladám, a budúci rok by som chcel nakúpiť vyslovene len dividendové akcie, v hlave už mám určitú stratégiu, ako by som chcel investovať, inak čo sa týka brokera, rozhodujem sa momentálne medzi XTB a Fio, oba som skúsil demo, ale nechcem to tu vypisovať všetko prečo atď. 🙂 môžme v e-maili sa o tom prípadne pobaviť… Interactive Brokers, je jednoznačne TOP, ale myslím si, že má zmysel, až keď máš povedzme aspoň balík 10 000€ pri menej sa to moc neoplatí a do Degira by som išiel určite aj ja, keby je dostupný na Slovensku, pôvodne som už počítal s tým, že pôjdem cez Lynx, žiaľ zvyšovali vstupný vklad, na ktorý už ja žiaľ nemám a tak sa stali pre mňa ale aj mnohých nedostupný (pred koronou bol vklad 2k, potom v priebehu roku zvýšili na 4k a teraz už treba 8 000€). Závisí veľa od toho, čo očakávaš, napr. do akých akcii v akých krajinách, akých menách, aká je podpora brokera, aká je jeho bezpečnosť atď. Všímam si, že je silný trend riešiť len poplatky, avšak, osobne si myslím, že poplatky nie sú všetko, radšej si niečo priplatím za kvalitnejšie služby ako sa naháňať za nulovými poplatkami (čo je samozrejme hlúposť, nejaké poplatky sú vždy, keďže broker musí z niečoho žiť, napr. nevýhodnejší spred, poplatok za výber sumy alebo vklad atď.), ako som spomenul s tým Finaxom, radšej priplatím za to, že niekto robí niečo navyše pre svojich klientov a aj taký pocit, že podporujem dobrý slovenský projekt, ktorý tu veľmi chýbal… napr. aj ten XTB alebo Lynx robia kvalitné webináre, majú veľmi dobrú podporu aj v SK/CZ jazyku, majú v našich končinách fyzickú pobočku, nesídlia v daňovom raji ako niektorí nemenovaný brokeri napr. na Cypre a podobne. Ešte z tých kvalitných je na SK Saxo Bank z Dánska, ale pri tej vstupnje sume (10k €) sa už oplatí ísť do Interactive Brokers, teda ak angličtina nie je problém.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *