Rozumiete cenám akcií či komodít? Skúste Pynk

Ako som písal už skôr, popri P2P investíciách by som chcel rozšíriť portfólio o akcie či ETF.

Pri dvoch malých deťoch nemám moc času na zvyš a tak hľadám samoštúdium, čo by ma bavilo.

Momentálne čítam seriál o technickej analýze na finex.cz.

Ako uplatniť teoretické vedomosti?

Technická analýza sa snaží predpovedať vývoj ceny akccií alebo komodít. Pointa je, rozhodnúť sa nakúpiť akcie keď sú za nižšiu cenu a predať ich za vyššiu.
Ešte neviem, či takéto sledovanie trhu ma bude baviť, ale minimálne za pokus to stojí.

Pridal som sa do projektu Pynk.io. Je to projekt, ktorý chce pomôť obyčajným ľudom porozumieť finačným trhom.

Nateraz je Pynk k dispozícií ako beta projekt. Umožňuje predpovedať, sledovať úspešnosť predpovedí a históriu ceny zlata, Nasdaq a Bitcoinu.

Pynk, webstránka

Myšlienka projektu pre odhad vývoja ceny je, že údaje od množstva používateľov by mali byť v konečnom dôsledku presnejšie než tip od jedného experta. Takýto odhad je označovaný ako Wisdom of the crowd – múdrosť davu.

Vraj vytvorili umelú inteligenciu, nazvaná Rose, čo spracováva údaje od registrovaných používateľov pynk.io spolu s údajmi od expertov a takto sa im darí získať lepšie predpovede. Zlepšenie nielen UI ale aj presnosť predpovedateľov bola znázornená vo fóre.

Pynk vznikol v roku 2018. Na Linkedine majú 20 zamestnancov, oficiálne sídlo je v UK.

Vyhraj 50 USD cez Pynk. Stačí sa zaregistrovať na Pynk stránke a sledovať ich facebook.
Viac v tejto správe.

Je to zábavné aj pre neprofesionálov

Moje predpovede pre bitcoin sú zväčša úplne mimo. V rebríčku som každý deň okolo tristého miesta.

Moje predpovede pre zlato a Nasdaq sú lepšie, často sa umiestnim v top 50.

Nepýtajú peniaze, takže platím len svojím časom stráveným predpovedaním.

Dúfam ale, že postupne budú moje odhady presnejšie. Však to si dali za cieľ zakladatelia projektu.

Pripravuje sa investovanie cez Pynk

Pynk.io má alebo pripravuje fond, ktorý bude robiť investície na základe umelej inteligencie popísanej vyššie. Investovať do tohto fondu sa ešte nedá verejne. Keď ho spustia, budú si pýtať 0,12% mesačne z investovanej sumy. Ešte nie sú dostupné údaje o minulých výnosoch.

Nateraz sa dajú študovať zámery projektu skrz ich youtube kanál a komunitné fórum.

Zatiaľ len odhadujem cenu, kvázi sytematicky

Na Pynku doposiaľ sprístupnili pre verejnosť len predpovedanie cien. V súčasnosti sa tipuje cena Bitcoinu na nasledujúcich 24 hodín a cena zlata a Nasdaq o 7 dní.

Predpoveď sa zaznamená a po uplynutí stanovenej doby porovná so skutočnou trhovou cenou. Záznam je v Historií Predpovedí (Prediction History) a tak sa viem spätne pozrieť, ako úspešné boli moje predpovede v minulosti.

Aby to bolo zaujímavejšie, robí sa rebríček od všetkých tipujúcich, čo motivuje predpovedať čo najpresnejšie.

Porovnávanie sa s ostatnými je ceklom nákazlivé. Z 11 tisíc registrovaných používateľov si zhruba 500 ľudí tipne za deň, za mesiac je asi 1500 aktívnych používateľov.

Chystajú sa spraviť aj výučbové materiály (Academy), aby sme vedeli dosiahnuť presnejšie predpovede.

Pynk Academy
Chystá sa škola investovania, Pynk Academy

Systém bodovania

Získavanie bodov je dobrá forma ako udržať používateľov dlhšie.

Za prihlásenie na platformu sa získavajú Crowd Points, akože Body davu. Tie sú získané raz denne pri prvom prihlásení. Teraz je to 500 bodov denne; minulý rok to bolo ešte len 300 bodov. Ak sa niektorý deň neprihlásite na stránku, odráta sa 150 bodov za každý vynechaný deň.

Crowd Points (CP) sú použité pri predpovedaní hodnoty tradičných či digitálnych aktív (zlato, NASDAQ, Bitcoin). Po zadaní predpovede určíte, nakoľko si veríte v túto predpoveď. Môžete prideliť od 1% do 10%. Potom sa tieto percentá strhnú z vášho CP a pripočítajú do celkového fondu CP za daný deň.

Na ďalší deň (v prípade zlata a NASDAQ je to o 7 dní) sú CP body konvertované na Wisdom Points (WP), Body múdrosti. Množstvo WP bodov, ktoré získate, závisí od toho, ako presný bol váš tip.

Vyhraj 50 USD cez Pynk. Stačí sa zaregistrovať na Pynk stránke a sledovať ich facebook.
Viac v tejto správe.

Distribúcia WP

Celý tento proces od tipovania, cez CP body a WP body chce mať aj finačnú odmenu. Raz za 3 mesiace sa dajú zameniť WP za akcie Pynku.
V decembri som skovertoval skoro 40 tisíc WP bodov za 20 akcií, čo by malo mať hodnotu 20 USD. Prvých 40 tisíc bodov som získal za asi 4 mesiace. To pre predstavu akú to má hodnotu. Spočiatku fungovalo predpovedanie len pre Bitcoin. V decembri 2019 pridali predpovedanie pre zlato a Nasdaq a zrejme pridajú aj ďalšie komodity. Pri predpovedaní viacerých aktív sa dá získať viac bodov v kratšom čase.
Zatiaľ sa ale tieto akcie nedajú predať ani inak speňažiť.

Zmena z WP bodov na akcie Pynku sa bude diať aj v marci, v júni, septembri a decembri.

Ďalšia finančná odmena je, že top 20 ľudí, čo prispeje s CP bodmi v danom mesiaci, získa 10 USDC. Tie by sa mali dať vymeniť priamo za USD.

Odmeňovanie za CP body je zaujímavý nápad, len či to neškodí tomu systému rozhodovania, že koľko CP bodov vložím do môjho tipu. Lebo však, ak chcem mať šancu sa dostať do top 20 s CP bodmi, mal by som predsa dávať čo najviac. Každému tipu sa dá prideliť množstvo CP bodov, 1%, 2,5%, 5%, 7,5% a 10%.

Zatiaľ ostávam na stránke s nádejou, že spustia tie výučbové materiály, Pynk Adacemy.

Ako ste vy na tom s predpovedaním cien akcií či Bitcoinu? Píšete si denník?

Ak chcete zistiť, ako úspešné sú vaše predpovede, zaregistrujte sa na pynk.io.

Tento článok opisuje len moje skúsenosti s Pynk platformou. Nie je to reklama a ani nemám žiadnu finančnú odmenu za napísanie tohto článku.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *