Založenie účtu 365.bank a moje skúsenosti

Aktualizované: 2020/09/05

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Teší ma, že na Slovensku máme ďalšiu banku, čo ponúka účet bez poplatkov.
Doposiaľ som mal aktívne účty len v mBank a Fio banke, ale keďže vás táto téma zaujíma (bankový účet zadarmo), tak som sa rozhodol založiť účet v 365 banke a sprostredkovať moje skúsenosti.

365 banka používa na overenie videohovor, takže sa účet dá založiť úplne online.

Pre porovnanie, účet v mBank ✈ som založil tak, že dokumenty priniesol kuriér a skontroloval môj občiansky. Vo Fio som založil účet úplne online, ale na overenie totožnosti bolo potrebné urobiť prevod z iného bankového účtu vedeného na moje meno.

Získaj 15 EUR za otvorenie účtu
Podmienky sú jednoduché:
1) minimálny vek 16 rokov
2) treba si otvoriť účet najneskôr 15. októbra 2021 a vložiť tento odporúčací kód: marek031015.
3) do 31 dní od založenia účtu treba spraviť spraviť akúkoľvek platbu kartou (mne karta prišla do 7 dní)
Nie je čo stratiť, zaregistruj sa ešte dnes.

365.bank patrí pod Poštovú banku, a. s., ktorej 88%tným vlastníkom je J&T Finance Group.

Treba stiahnuť aplikáciu

Účet sa zakladá cez smartfón. Aplikácia je dostupná pre Android aj iOS. Dole zobrazené snímky obrazovky (screenshoty) sú z Androidového telefónu (verzia 5.0 lollipop).

Na webstránke 365.bank je link na aplikáciu označený ako #betazona. Neviem, či len zabudli aktualizovať názov linku, alebo je to stále beta verzia.

Podmienky

Minimálny vek na založenie účtu je 16 rokov. Stačí vám len slovenský občiansky preukaz, slovenské telefónne číslo a taktiež email.

Postup

Priebeh založenia je zobrazený na nasledovných snímkach.

Ja mám slovenské číslo na inom telefóne, než kde som stiahol aplikáciu. To našťastie neprekáža, len potom treba manuálne prepisovať overovacie SMS kódy (ak máš aplikáciu na tom istom telefóne, kde aj prijímaš SMSky, tak by sa overovacie SMS kódy mali automaticky načítavať do aplikácie).

Ďalšia príjemná vec je, že keď som potreboval prerušiť process overovania, aplikácia si vie zapamätať údaje do posledného uskutočneného kroku a neskôr sa dá pokračovať ďalej.

Ako prvé sa overilo telefónne číslo zaslaním kódu do SMS. Potom taktiež emailová adresa.

Následne sa dalo zvoliť, či sa má v komunikácii používať tykanie alebo vykanie. V online svete je už normálne, že si všetci tykáme.

Občiansky preukaz treba odfotiť cez aplikáciu z prednej aj zo zadnej strany. Tu by som odporúčal robiť fotky v dobre osvetlenom prostredí, lebo aplikácia mala trochu problém so zaostrovaním.

Po odfotení občianskeho potrebovali pár minút, kým sa spravilo overenie (menej než 10 minút). Potom sa pokračovalo v aplikácií vyplnením krátkeho dotazníka, klikaním na Áno – Nie možnosti.

Po zaslaní zmlúv do emailu bolo vygenerované číslo bankového účtu.

Ako ďalší krok bolo vytvorenie prihlasovacích údajov do internet bankingu: email a heslo.

Ešte jedna overovacia SMS a hor sa nastaviť pin kód alebo PIE kód na prihlasovanie cez aplikáciu v telefóne.

Pin kód je štvormiestny číselný kód. PIE kód je heslo vytvorené z emoji obrázkov. Obrázkov je spolu 34, takže by to malo byť štatisticky bezpečnejšie, než číselný kód. Nastavil som si prihlasovanie cez PIE, trochu sa obávam, či ten kód nezabudnem. Predsa len, zvyknutý som na číselné piny.

Asi záleží od veľkosti obrazovky, ale pri používaní PIE kódu sa občas bojím, že netrafím správny obrázok.

Po prvom prihlásení do aplikácie treba zvoliť adresu, kam majú poslať kreditnú kartu. Ďalej treba zvoliť kontrolnú otázku a odpoveď.

Posledný krok je videohovor, počas ktorého treba znovu ukázať občiansky ako aj svoju tvár. V aplikácii budete vidieť taktiež človeka, ktorý vás overuje, tak ako keď robíte videohovory v iných aplikáciách.

Čo sa mi ale subjektívne zdalo je, že aplikácia zobrazovala tmavší obraz. Overoval som sa pri zapnutom svetle v miestnosti, ale video bolo tmavé. Taktiež, išiel som cez Wi-Fi pripojenie a aplikácia občas akoby zamrzla, že sa vytratili slová z vety, a tak bol video hovor taký rozpačitý, keď som musel požiadať o zopakovanie vety, a to niekoľkokrát počas hovoru.
Takže treba byť trošku trpezlivý.

Rozhranie po prihlásení

Čo sa mi neskutočne páči je, že menu po prihlásení, či už do aplikácie alebo do internet bankingu, úvodné menu má len 4 položky:

  • Dnes
  • Produkty
  • Platby
  • Ponuky

Po kliknutí na Platby sa zobrazia len dve možnosti: Poslať peniaze a Vypýtať peniaze.
Pre nové platby stačí zadať IBAN. Pre platby, ktrorých prijímatelia sú už v zozname kontaktov, stačí zadať meno tohto kontaktu.

Dá sa zadať aj opakujúca sa platba (napríklad inkaso), cez menu Produkty – Trvalé príkazy a inkasá.

Ak treba zistiť vlastný IBAN, treba ísť cez Produkty – Detail účtu.

Získaj 15 EUR za otvorenie účtu
Podmienky sú jednoduché:
1) minimálny vek 16 rokov
2) treba si otvoriť účet najneskôr 15. októbra 2021 a vložiť tento odporúčací kód: marek031015.
3) do 31 dní od založenia účtu treba spraviť spraviť akúkoľvek platbu kartou (mne karta prišla do 7 dní)
Nie je čo stratiť, zaregistruj sa ešte dnes.

Syslenie a Peniaze s5

Čím sa 365.bank odlišuje od Fio a mBank je úrok pri sporení cez platby kartou.
Majú dva produkty, Syslenie a Peniaze s5 (späť). Zreba si ich nastaviť v aplikácii, keďže nie sú aktivované automaticky.

Syslenie umožňuje získať až 3,65%-tné ročné zúročenie nasporených peňazí.

Sú dve možnosti ako to získať.

Prvá: pri platbe kartou sa dorovná suma na celé euro. Dáto dorovnávania suma je potom úročená na Sysliacom účte.

Druhá: Zaokrúhľovanie zostatku účtu nadol. Po zaplatení sa zoberú z účtu centy tak, aby hlavný účet mal len celé eurá. A tieto centy sú potom úročené na Sysliacom účte.

Nemám ešte overené, či táto druhá možnosť funguje len pri platbe kartou alebo aj pri platbe prevodom na účet.

Myšlienka je to určite zaujímavá, avšak aby to malo dáky reálny zmysel, bude treba robiť dosť nákupov 🙂
Len taká hrubá kalkulácia. Ak by som spravil jeden nákup každý deň, to jest, 30 nákupov do mesiaca. Vždy sa zoberú len centy zaokrúhlené na celé euro, čiže to bude menej ako 30 Eur. Za rok sa takto na Sysliaci účet presunie menej ako 30*12 = 360 Eur. Z toho je 3,65%tný úrok menej ako 13.14 Eur.
Takže v tomto modelovom príklade sa bavíme o cca 10 Eur získaných za rok.

Ono, motivovanie zákazníka na časté platenie kartou je určite spôsob, ako banka zarába, keďže majú podieľ na poplatkoch od spoločností vydávajúcich karty.

V prípade predčasného výberu, úrok za daný mesiac nebude pripočítaný.
Druhá pointa tohto sporenia je, že hoci je daný úrok malý, ale pomôže to nasporiť aspoň nejakú sumu pre ludí, čo si nevedia sami odkladať.

Druhý produkt je Peniaze s5. Pri nákupe u vybraných partnerov (napr. Shell, 101 drogéria, AliExpress, 4Home) je zľava pripísaná späť na účet, z ktorého kartou sa nákup uskutočnil.
Tiež sa dá nastaviť, aby Peniaze s5 boli pripísané na Syslenie účet, a tak sa začnú zhodnocovať s úrokom 3,65%.

Tieto zľavy zrejme tiež prinášajú nejaké benefity aj pre banku. Na blogu napísali článok: “Čo dostanem za svoje dáta,” ktorý vlastne hovorí, že tieto zľavy ponúkajú banky, aby si udržali stálych zákazníkov. Na druhej strane to tiež prirovnávajú ku Google a Facebooku, a tí vieme, že zarábajú na cielení reklamy vzhľadom na to, že majú údaje o svojich používateľoch.

Aktivácia Sporenia je trošku neštastne navrhnutá. Po kliknutí na Produkty -> Sporenie, sa najskôr zobrazí krátky popis o Sporení s tlačidlom Ďalej. Hneď ďalšia stránka predstavuje produkt Syslenie s tlačidlom Poďme na to. Tak som si nebol istý, že čo sa aktivuje stlačením tlačidla Poďme na to.
To nás našťastie prinesie len na ďalšiu obrazovku a až tu sa konečne dá zvoliť Sporenie alebo Syslenie.

Pôžička

V rámci aplikácie sa dá požiadať o pôžičku. Tá má mať fixný úrok 5% ročne, takže sa moc nehodí ako kapitál na investície.

Pôžičku s nulovým úrokom na 20 mesiacov ponúka aj Poštová banka. Ale len svojim klientom, kde si za vedenie štandardného účtu pýtajú 5,90 Eura. Skutočne bez poplatkov je účet poštovej banky až keď je na ňom zostatok 20 tisíc Eur.
mBank ✈ tiež ponúka pôžičku s 0% úrokom, avšak s RPMN 3,81%. Čo už by sa dalo použiť ako zdroj peňazí na ďalšie investovanie.

Ako zrušiť účet

Keďže je momentálne účet v 365.bank zadarmo, nie je dôvod ho rušiť.
Ak z nejakého dôvodu sa chcete zbaviť tohto účtu, dá sa to. Treba vypísať žiadosť (je na podstránke: https://365.bank/pravne-info/ v časti „Žiadosti klienta a reklamačný poriadok“ → “Žiadosti“), notársky overiť podpis a zaslať na:

365.bank
Žižkova 9
Bratislava 16
818 11

Skúsenosti

Karta mi prišla na 7dmi deň od založenia účtu. Treba na to myslieť, ak máte nejaké súrne platby.

Ako som písal vyššie, veľmi sa mi páči jednoduché rozhranie. Stačí zadať IBAN a systém sám ponúkne toľko údajov, čo len môže. Netreba robiť copy&paste na nič okrem IBANu.

Dá sa pridať adresár účtov a na opakujúcu platbu stačí zadať meno z adresára.

Už som stihol vykonať aj platbu naskenovaním QR kódu. Účtovníčka poslala faktúru s kódom Pay by square. Po naskenovaní, aplikácia 365 banky sama vypísala všetky údaje, vrátane variabilného symbolu. Neskutočne pohodlné.

Nanešťastie sa mi nepodarilo rozchodiť aplikáciu od Fio.sk (dôvod: mám Android verzie 5, vyžadovaná je verzia 6) ani mBank (dôvod: aplikácia pri sprárovaní má iniciovať telefónny hovor, kde sa mám dozvedieť trojmiestny kód. Hovor sa však nekoná), tak neviem porovnať.

Veľkým problémom aplikácie ale aj internet bankingu je ich pomalosť. Zrejme nie som sám s takýmto problémom, podobné skúsenosti opisujú aj recenzie na google play store.

Prihlásenie do aplikácie trvá niekoľko sekúnd (okolo 10 sekúnd na mojom starom telefóne) a potom úvodná obrazovka je prázdna znovu na niekoľko sekúnd, kým sa načítajú údaje.

Keď som uskutočnil platbu, tiež od kliknutia do potvrdenia uplynulo niekoľko dlhých sekúnd.

Treba sa teda vyzbrojiť trpezlivosťou a zbytočne neklikať keď je obrazovka prázdna. Beriem to ako takú daň za to, že je účet zadarmo.

Ak sa na telefóne aktivuje šetrič obrazovky, aplikácia ma automaticky odhlási a pri prebudení telefónu sa treba znovu prihlásiť do bankového účtu.

Funkčné nedostatky

Oproti ostatným bankám bez poplatkov (Fio.sk, mBank.sk), 365 banka neponúka hypotéku, či možnosť investovať (Fio má eBrokera, mBank má investície do fondov).

Z recenzií som vyčítal, že zatiaľ neponúkajú ani priradenie druhého disponenta k účtu. Takto môžu nastať komplikácie pri prístupe k peniazom napríklad v prípade úmrtia jedného z manželov.

Ak sa niečo „pokazí“, aplikácia dá vedieť iba „Skús to neskôr“. Žiadna informácia o chybe.

Odporučiť či nie?

Účet v 365.bank som založil preto, aby som sem mohol opísať svoje skúsenosti.
Veľmi sa teším, že aj na Slovensku máme už veľa možností a dobré nápady.

Jednoduchosť založenia účtu ako aj rozhranie aplikácie či internet bankingu je top, minimálne na Slovensku.
Karta je zadarmo a bez podmienok (apoň zatiaľ), čo je teda výhoda oproti mBank ✈.

Avšak kvôli pomalosti aplikácie a internet bankingu som sa rozhodol, že túto banku zatiaľ nebudem používať ako hlavnú (pre moje peniaze v Európe). Tou pre mňa nadalej ostáva Fio.

Škoda toho, lebo je to minimálne tak atraktívne ako kedysi Zuno.

Niekto môže mať výhrady, že banka v podstate patrí pod skupinu J&T. Ja to beriem tak, že tento ich produkt je (zatiaľ) zdarma a taktiež, Poštová banka je pod dohľadom Národnej Banky Slovenska. NBS považuje Poštovú banku za “sytémovo významnú.”

Odmena za založenie účtu

Získaj 15 EUR za otvorenie účtu
Podmienky sú jednoduché:
1) minimálny vek 16 rokov
2) treba si otvoriť účet najneskôr 15. októbra 2021 a vložiť tento odporúčací kód: marek031015.
3) do 31 dní od založenia účtu treba spraviť spraviť akúkoľvek platbu kartou (mne karta prišla do 7 dní)
Nie je čo stratiť, zaregistruj sa ešte dnes.

Ako ste na tom vy? Platíte bankám alebo využívate niektorý bankový účet zadarmo?

A čo s ušetrenými peniazmi? Najlepšie ich zhodnocovať investovaním. Na Finaxe (recenzia, je to Slovenská firma) viete investovať už od 20 EUR, a pri držaní investície po dobu minimálne jedného roka z nej nemusíte platiť dane.

2 komentáre

  1. 365 banka zavádza. Tvrdenia o 3,65% úroku na úver je nepravdivý. Je to len marketing, a zavádzanie celého národa, nič viac. Preveroval som to, telefonicky, neskor som zašiel aj na kamennu pobočku do Prešova. Požiadavku na úver 5000€ a splatkami na 24 mesiacov po 216€ hned zamietli (bezdovodne, lebo všetky kriteria som nadmieru splnal). Ponukli prvotne 4,1%. Ziadam 3,65% ako je v reklamách. Nie, nemožné, systém nás nepustí. Minimum čo vieme spraviť je 3,9%. Ide o to nalákať klienta, a dari sa im, róm čo sedel vedľa požičku dostal, asi im pritakal aj avizovanych 4,1%. Je to bezdovodné podvodné konanie toto čo robia.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *