O mne

Keď som vyrastal, nemali sme žiadne konverzácie v rodine ani medzi kamarátmi ohľadom investovania. Ak som aj to slovo „investovať“ niekde počul, nijako ma to nebralo. Až okolo tridsiatky mi začalo vŕtať hlavou, že dačo by som mal robiť s tou troškou peňazí, čo sa mi sušilo na bankovom účte. Spýtal som sa najskôr doma, ale moc nadšenia ale moc nadšenia pre túto tému tam nebolo.

Dúfam teda, že spísanie mojich skúseností niekomu pomôže sa rozhodnúť a začať tiež investovať.

Inšpiráciou dať údaje online boli a sú mnohé blogy na tému získania finančnej nezávislosti a odchodu do dôchodku v mladšom veku (v angličtine známe ako FIRE).

Skorý dôchodok nie je v mojom pláne (ktohovie, možno neskôr plány zmením).

Prečo?

Nuž, mnoho blogerov píše, ako sú schopní ušetriť 50%, ba aj viac, z mesačného platu. Nanešťastie, môj plat je asi na úrovni toho, čo oni majú ako povolené mesačné výdavky.

Nechcem polemizovať na tému, že by som mal zmeniť prácu (často sme v práci od 8:30 do 18:30, keď je veľa práce, tak aj do ôsmej večer. Ja ako zahraničný predajca mám občas telefonáty so zákazníkmi aj o pol noci), prípadne ako viac zarobiť. Som ženatý, čakáme druhé dieťa (tož, uvidíme ako často budem zvládať aktualizovať tento web) dve deti, a momentálna stabilita mi ako-tak vyhovuje, aj keď teda, s výdavkami sa musíme krotiť.

Ako som začal s investovaním

Slovenské banky začali zvyšovať poplatky za vedenie účtov a znižovať úroky na sporiacich účtoch. V roku 2008 som sa dostal na štúdium na Taiwan, a tu, div sa svete, všetky banky (ktoré som zatiaľ používal) majú osobné účty zadarmo, ešte aj dáke úročenie na bežnom účte. Chcel som nejako lepšie zhodnotiť peniaze. Hľadal som a čítal na internete, až som našiel Žltý melón. V priebehu roka 2014 som doň vložil spolu 350 Eur, že skúsim šťastie. Celkom sa mi investície konkrétnym ľudom zapáčili (P2P), tak som v roku 2015 dohodil ďalších 150 Eur a obzeral sa po ďalších možnostiach. Taký som ja teda opatrný; trvalo mi 2 roky, kým som zainvestoval 500 Eur. Tož, peňazí nemám nazvyš a tak nechcem moc riskovať.

Momentálne investujem len na P2P portáloch, ale do budúcna chcem pridať nejaké konzervatívnejšie investície ako ETF, prípadne akcie. P2P sa mi páči v tom, že každý mesiac chodia úroky na účet (nie na účet v banke, ale v rámci P2P stránky).

Cieľ 1:

Keďže žijem v zahraničí a dlhodobý plán je dostať sa späť na Slovensko, cieľom investícií je našetriť na prvú splátku na kúpu domu/bytu, a samozrejme, zveľadiť peniaze, aby nestrácali na hodnote vplyvom inflácie.

Tipujem, že keď sa vrátim na Slovensko, budem sa obzerať po nehnuteľnosti do cca 200.000 EUR, tak ako cieľ si dávam našetriť 50.000 Eur, čo by malo pokryť prvotné náklady na hypotéku a možno základné vybavenie domu (nábytok).

Momentálne (rok 2019) mám v investíciach zhruba 11500 EUR. Ak by som len toto reinvestoval za 10% úrok, potreboval by som 16 rokov, aby sa to zhodnotilo na 50 litrov.
Ak by sa mi podarilo každý rok pridať 2400 EUR za priemerný úrok 11,5%, mal by som byť schopný naškrečkovať 50 litrov za 8 rokov.

Cieľ 2:

Ak by sa splnil cieľ 1 a namiesto vyberania peňazí by som ich točil ďalej, tak by bolo zaujímavé sa dostať na úroveň 2000 EUR mesačne získaných len z úrokov.

Cieľ 3: ✔️

Keďže momentálne investujem iba do P2P pôžičiek, počas písania tohto blogu, by som chcel začať aj s inými formami investovania a podeliť sa so skúsenosťami (akcie, fondy).

Cieľ 3 splnený ako prvý. V marci 2020 som začal investovať do ETF na slovenskom Finaxe. Tu je recenzia.

Prehlásenie

Neponúkam finančné poradenstvo. Tu spisujem len moje skúsenosti, a ak niekto bude skúšať investovať ako ja, robí to na vlastné riziko. Vždy existuje riziko, že môžete prísť o všetky investované peniaze. Spočiatku je to veľký strašiak (ako píšem hore, začínal som veľmi opatrne), ale hodnotením investičných príležitostí sa dájú riziká minimalizovať. Niektoré odkazy uvedené v článkoch majú referal; vaše investície cez také odkazy ponúkajú určitý bonus aj pre mňa.

A ak vám chýba meno, tak som Marek 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *