Začni tu

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Na tomto blogu opisujem moje skúsenosti s investovaním.
Aby si nemusel/a listovať celým blogom, tu je v skratke zoznam služieb, čo používam. Vedľa názvu služby je ikonka oka ?, ktorá indikuje odkaz na článok s mojou recenziou. Zoznam neslúži ako investičné poradenstvo.

Tradičné investície

Investovanie do ETF je štatisticky výnosné v dlhodobom horizonte (5 rokov a viac). Momentálne sa snažím presúvať najviac peňazí práve do roboporadcov. Jednak sa nemusím o nič starať a dokonca ani platiť dane (investície na Finaxe).

 • Finax, slovenský roboporadca, recenzia ?
  +? výhody: investovanie tak, že netreba platiť dane
  -? nevýhody: poplatok 1,2% za spracovanie vkladov nižších ako 1000 Eur (pre vklady od 1000 Eur a viac tento poplatok nie je)
  * ročný správcovský poplatok: 1,2%
  *? Bonus: pre nových investorov, ktorý si otvoria účet cez moju pozvánku (napíš cez kontaktný formulár) bude odpustený správcovský poplatok v hodnote minimálne 500 Eur na dobu 5 rokov
 • Portu, český roboporadca, pôsobiaci už aj na Slovensku, recenzia ?,
  +? výhody: dá sa spraviť vlastný výber ETF, tiež sa dá nastaviť investovanie bez nutnosti platenia daní, nemá žiaden poplatok za spracovanie vkladu, pri použití fio banky, vklad pripísaný do 5 minút
  -? nevýhody: automatický rebalansing môže, ale aj nemusí, vyústiť do potreby daňového priznania
  * ročný správcovský poplatok: 1%
  *? Bonus: odpustenie správcovského poplatku na 3 mesiace pre nových inestorov cez moju pozvánku (napíš mi cez kontaktný formulár)

Sledovanie vývoja trhu

Väčšina investičných portálov zobrazuje priebeh investície v čase.
Je však dobré mať aj prehľad, ako sa trh správa celkovo.

 • Pynk, startup z británie, recenzia ?,
  +? výhody: aplikácia zdarma, pri tipovaní vývoja cien NASDAQ, zlata, FTSE100, menového páru EUR/USD a bitcoinu sa získavajú body, ktoré sa dajú zameniť každé 3 mesiace za peniaze (USD alebo LTC). Vďaka aplikácii mám prehľad o trhu a keď sú prepady tak posielam peniaze do Finaxu, Portu alebo aj dokupujem kryptomeny
  -? nevýhody: investičné portfólio je zatiaľ dostupné len tých, čo majú UK bankový účet (skúsil som to obísť zadaním účtu od Revolut a Wise, ale nepomohlo)
  *? Bonus: aplikácia je zdarma, ale majú systém odporúčaní, kedy sa dajú získať dodatočné body za pozvaných priateľov. Ak máš záujem aplikáciu vyskúšať, zaregistruj sa prosím cez tento odkaz ✈.

P2P

P2P je o požičiavaní peňazí medzi ľuďmi, bez banky.

Aj keď okolo roku 2020 sa v EU snažia zaviesť nejakú reguláciu, ešte stále je to prostredie, kde v podstate sa nič negarantuje. Moja skúsenosť je taká, že som naletel podvodníkom (Kuetzal je na súde a zdá sa, že aj FastInvest pôjdu “do kytek”), zlyhalo aj veľa projektov na Crowdestore a mám vymáhané peniaze aj na Mintose. Zo zahraničných portálov som zatiaľ spokojný len s Twinom.

Naopak, celkom sa darí slovenským P2P portálom:

 • Žltý melón, slovenský P2P portál, recenzia ?,
  +? výhody: garantované investície v “Partnerských pôžičkách” s úrokom 7,9% (garantované spoločnosťou Akulaku pôsobiaca v Indonézii) a taktiež Casfree Bývanie (nie Cashfree Hypo), investície do výstavby nehnuteľností garantované developerom, úrok okolo 5,9%.
  -? nevýhody: štandardné aukcie, pôžičky ľuďom sú bez garancie, takže sa treba zoznámiť s platformou a vybrať vhodné investície. Pri štandardných pôžičkách je poplatok 1% zo získaných úrokov (minimálne 0,01 Eur). Pri Cashfree pôžičkách je poplatok 0,33%, iba Partnerské pôžičky sú bez poplatku.
  *? Bonus: Žltý melón je pre investorov zdarma. Ak chceš podporiť tento blog, zaregistruj sa prosím cez tento odkaz ✈.
 • Port Invest, slovenský P2P portál, (chystám recenziu), nepliesť si s roboporadcom Portu.
  +? výhody: garantované pôžičky ľuďom
  -? nevýhody: zdá sa, že je tu veľa investorov (alebo málo žiadateľov). Treba nastaviť autoinvest, ináč v podstate bez šance zainvestovať peniaze
  *? Bonus: PortInvest je pre investorov zdarma. Ak chceš podporiť tento blog, zaregistruj sa prosím cez tento odkaz ✈.

Pri tejto forme investovania treba podávať daňové priznanie (daň je 19% z prijatých úrokov, plus 14% na zdravotné odvody).

Startupy

Zatiaľ som investoval iba do spomenutého startupu Pynk. Investovala do neho aj finančná skupina stojaca za slovenskou 365.bank, tak verím, že sa mi investícia vráti.

Startupy sledujem cez:

 • Seedrs, platforma v UK.
  +? výhody: zafinancovali niektoré úspešné projekty ako Revolut alebo Monzo
  *? Bonus: Pri registrácii cez tento odkaz ✈ získaš 25 GBP ak do 30 dní zainvestuješ aspoň 150 GBP.
 • Funderbeam, platforma v UK
  *osobne sa mi zdá, že je tu málo projektov
  *webstránka: funderbeam
 • Crowdcube, platforma v UK, odkúpili Seedrs. Pynk plánuje získať peniaze aj cez nich, tak mám v pláne sa zaregistrovať, keď to bude aktuálne.

Podľa investopédie, 50% startupov zlyhá do 5 rokov od založenia. V časovom horizonte nad 10 rokov zlyhá až 90% startupov. Takže ide o veľmi rizikové investície.

Kryptomeny

Kryptomeny sú veľmi volatilné a často sa stane, že hodnota portfólia prepadne aj o 20 – 40% za týždeň. Investujem ale dlhodobo. V pláne mám odpredať krypto až po ďalšom halvingu Bitcoinu, ktorý bude niekedy v roku 2024

 • Coinbase, americká, verejne obchodovateľná fima (NASDAQ: COIN), využívam staking kryptomien (momentálne ALGO a ATOM)
  +? výhody: jednoduché rozhranie na nákup a predaj kryptomien, pre info o stakingu pozri tento článok na blogu.
  -? nevýhody: relatívne vysoké poplatky, napr. za nákup kryptomien v hodnote 100 USD je poplatok 2,99 USD
  *? Bonus: pre nových používateľov, ktorí nakúpia kryptomeny v hodnote aspoň 100 USD, dostanú Bitcoin v hodnote 10USD. Registruj sa cez tento odkaz ✈.
 • Binance, celosvetovo najväčšia burza kryptomien, trochu komplikovanejšia platforma (má viac možností než coinbase), ale s nižšími poplatkami. Využívam ju na staking, zatiaľ ALGO, ATOM a BNB.
  +? výhody: veľké množstvo kryptomien na nákup a obdhodovanie, rozne úrovne na staking, nízke poplatky, rozhranie sa dá prepnúť do češtiny
  -? nevýhody: keďže operujú celosvetovo, nezriedka sa stane, že jednotlivé krajiny sa s nimi súdia, že ešte nepodali v danej krajine žiadosť o povolenie pre finančné inštitúcie
  *? Bonus: nový používatelia registráciou cez tento odkaz ✈ získajú 10% zľavu z poplatkov na burze
 • Fumbi Network, slovenská firma, ktorej portfólio 26 kryptomien kopíruje relatívnou hodnotou vývoj hodnoty celého kryptotrhu. Ich predstava je, že celková hodnota kryptotrhu v čase porastie a teda relatívne tomu by mala rásť aj investícia u nich. Recezia ?.
  +? výhody: automatizovaný nákup a rebalansing celého kryptoportfólia
  -? nevýhody: vysoké poplatky, nedá sa priamo cez používateľské rozhranie zístiť, či dané kryptomeny sú priamo vlastnené (žiadna krypto adresa)
  *? Bonus: registráciou cez tento link ✈ získaš doživotnú zľavu 10% z licenčného poplatku.

Banky

Asi žiadny investor nechce zbytočne rozhadzovať peniaze. A preto som rád, že sa dajú využívať niektoré banky bez poplatku za vedenie účtu a bez podmienok (na Taiwane sú všetky banky bez poplatkov. Píšem o tom v tomto článku)

 • FIO, moja hlavná banka, lebo má aj kartu k účtu zdarma a bez podmienok
  +? výhody: účet aj karta bez poplatkov a bez podmienok, účet sa dá otvoriť online
  -? nevýhody: majú investičnú platformu, e-Broker. Na jej otvorenie je treba osobne podpísať dokumenty a trvá to skoro pol hodinu. e-Broker som otvoril, ale rozhranie je s grafikou asi z prelomu tisícročia, nevyznám sa v tom.
  * webstránka: fio.sk
 • Mbank, môj najstarší účet, čo sa bezplatných bánk týka. Kartu som zrušil, na investičnú časť ma to nepustí, lebo platím dane aj mimo Slovenska
  +? výhody: účet zdarma, atraktívne rozhranie internet bankingu aj mobilnej aplikácie, účet sa dá založiť online
  -? nevýhody: ak nezaplatíte aspoň 200 Eur kartou mesačne, tak je tam poplatok za kartu 1 EUR v daný mesiac (ja som kartu zrušil)
  * webstránka: mbank.sk ✈
 • 365.bank, slovenská online banka. Momentálne aj s kamennými pobočkami cez Poštovú banku. Začínam používať častejšie než mBank. Recezia ?.
  +? výhody: jednoduché založenie účtu online, účet aj karta bez poplatkov a bez podmienok
  -? nevýhody: pomalá aplikácia aj internet banking
  *? Bonus: niekoľko krát do roka majú akciu získaj 15 Eur za založenie účtu (treba zaplatiť hocijakú sumu kartou do 31 dní od založenia účtu). Aktuálna akcia je do 12. septembra 2021. Treba sa zaregistrovať cez túto pozvánku ✈.

Prevod peňazí

Veľmi nepoužívam, lebo žijem na Taiwane a taiwanské doláre prevádzam na slovensko klasicky cez banku.

Využil som iba keď som chcel previesť Eurá do Britskej libry na investovanie.

 • Revolut, v podstate online bankový účet. Umožňuje aj priamy nákup širokej ponuky akcií.
  +? výhody: jednoduché rozhranie, dostupné aj v slovečine, registrácia do 10 minút online. Možnosť nákupu akcií roznych firiem, dobré teda pre začiatočníkov (ja zatiaľ uprednostňujem roboporadcov). Fyzická karta zdarma.
  -? nevýhody: pre mňa, nedostupnosť prevodu na a do taiwanského dolára
  *? Bonus: * momentálne Revolut nemá žiadny bonus za registráciu cez pozvánky. Možno v budúcnosti zas niečo spustia.
 • Wise (pôvodne TransferWise), zatiaľ poskytujú hlavne výhodnejší prevod medzi menami jednolivých štátov, ale plánujú pridať aj ďalšie služby. Zatiaľ som využil len raz na prevod Eur do GBP.
  +? výhody: jednoduché rozhranie, dostupné aj v slovenčine, registrácia do 10 minút online.
  -? nevýhody: pre mňa, nedostupnosť prevodu na a do taiwanského dolára
  *? Bonus: Žiadne poplatky za prvý prevod peňazí do výšky 500 GBP ak sa registruješ cez moju pozvánku✈.

Tento zoznam je len z toho, čo sám používam. Neslúži ako investičné poradenstvo.

Hodnoty investícií v hore uvedených firmách či službách pravidelne aktualizujem (momentálne raz za 3 mesiace) na podstránke Sumár prípadne v článkoch vývoj portfólia.