Je možné mať v banke účet zadarmo?

Aktualizované 23. marca 2020. Nový text zvýraznený modrou farbou.

Skúsenosti so slovenskými bankami

Ako študent som využil vtedajšie ponuky bánk. Prvý účet bol vo VÚB. Potom som mal som študentský účet v ČSOB, bol vtedy zadarmo do tuším 26 rokov. Účet som založil počas vysokej školy, v roku 2007.

Rok na to, v lete 2008 som išiel študovať na Taiwan.

Taiwan, najvyššia budova 101
Ikonická budova 101. Najvyššia budova sveta v rokoch 2004-2010. Foto zdroj: https://pixabay.com/images/id-2115887/

Všetko bolo v poriadku, až na to, že o dva roky neskôr mi začali stŕhať 2,19 EUR mesačne za vedenie účtu (mám info v starých, nezmazaných emailoch). Ako študentovi sa mi to nepáčilo, ale tie dve Eurá som vedel dáko oželieť.

V máji 2011 už začali stŕhať 4 Eurá a to sa mi už fest nepáčilo.

Bol som v poslednom ročníku inžinierskeho štúdia na Taiwane (áno, predlžoval som, namiesto 2 rokov som robil obhajobu diplomovky na tretí rok. To by bolo na samostatný článok, tu je to normálne, keďže veľa času zaberie praktická časť – experimenty).

Taiwan, metro
Plne automatické metro, bez vodiča. Foto zdroj: https://pixabay.com/images/id-1938694/

No sranda bola aj v tom, že počas pobytu na Taiwane mi skončila platnosť kreditnej karty a nemal som vôbec prístup k peniazom (presne si nepamätá, ale tuším mi aj vypršalo heslo do internet bankingu). Tak snáď moje pohoršenie za poplatky bolo na miestne. Prísť len tak na Slovensko zrušiť účet sa mi nedalo, keďže som si nemohol dovoliť zrazu vysoliť liter za letenku. Posledné dva roky som bol na Taiwane bez štipendia a s nízkym až nulovým príjmom.

Presun do mBank

V januári 2013 v ČSOB už stŕhali 5 EUR mesačne. Na Slovensko som sa dostal vo februári 2013 (už ako zamestnanec taiwanskej firmy), zrušil účet v ČSOB, otvoril účet v mBank. Za cca 2 roky, čo som nemal prístup k ČSOB účtu, mi zobrali okolo 100 Eur za to, že držali moje údaje a raz mesačne mi dali vedieť, že mi zas znížili celkový stav účtu. Nemám nič proti ČSOB, toto je len opis skutočnosti, čo sa mi stalo (stalo by sa mi to v hociktorej inej banke v tom čase).
Mbank mám doteraz. Odkedy v mBank zaviedli povinnosť aktívne využívať kartu (v prípade nevyužívania karty stŕhaju 1,30 Eur mesačne), tak mám len účet bez karty.
Priznávam, toto znie ako sťažnosť človeka, čo je bez peňazí, ale proste, na Slovensku som málo a tak míňať zbytočne na poplatkoch sa mi nechce.

Zuno

V roku 2015 som otvoril Zuno účet. Dávali 10 Eur bonus za registráciu cez odporúčanie, čo som s radosťou využil. Zuno bolo fajn, a vtedy ešte aj s 0,4% úročením. Nanešťastie skončili v roku 2017. Škoda ho, mali celkom dobrý dizajn webu a bol som spokojný aj s ich internetovým bankovníctvom.

Súčasnosť

V marci 2017 som otvoril Fio účet, a čo bolo celkom fajn, dalo sa registrovať úplne online, takže pekne krásne z „domova“ na Taiwane (domov v úvozdovkách, keďže žijem v podnájme a nemám taiwanské občianstvo). Na overenie totožnosti bolo vyžadované preniesť hocijakú sumu z ktorejkoľvek slovenskej banky, takže dikičko mBank, pomohli ste 🙂

Fio má ešte stále kreditku bez poplatkov.

V európe som raz – dvakrát do roka, často pracovne, takže kreditku využijem v danom čase veľmi aktívne – minimálne 4 európske krajiny keď som doma, letenky, hotely, stravovanie (firma potom preplatí ^_^” ).

Rozmýšľal som založiť aj 365.bank (odnož Poštovej banky), lebo je to zaujímavý slovenský projekt, ale už mám dva slovenské účty, tak mi to momentálne stačí.

Po napísaní tohto článku ma to začalo ťahať, aby som vyskúšal aj 365 banku. Stalo sa tak a teda som aj spísal článok.

Prečo fandím bankám bez poplatkov?

Jeden dôvod je popísaný vyššie. Pre mňa nezmyselné poplatky za vedenie účtu ak slovenský učet potrebujem dvakrát do roka.
No a druhý a hlavný dôvod je moja skúsenosť na Taiwane.

Tu na Taiwane sú všetky bankové účty bez poplatkov a k tomu niektoré majú aj zadarmo výpisy poštou. Tak som si proste zvykol na účty bez poplatkov ako samozrejmosť.

 Pagody v meste Kaohsiung.
Pagody v meste Kaohsiung. Foto zdroj: https://pixabay.com/images/id-876303/

Ako študent som tu používal China Trust banku, lebo majú ATM (bankomat) v každom 7-11, takže je veľmi jednoduché sa dostať k peniazom. Tiež ako študent som mal účet na miestnej pošte. Tuším, že štipendium bolo vyplácané na poštový účet (nie som si 100% istý) a pošta bola hneď v areáli univerzity.

Taiwanské banky majú záujem o firemných zákazníkov

Zväčša to tu funguje tak, že firma má jednu hlavnú banku a tak si zamestnanci otvoria účet v rovnakej banke, lebo potom výplata je doručená v ten istý deň a bez poplatkov. Ak firma posiela výplatu na účet v inej banke, je tam poplatok zruba 50 eurocentov (15 Taiwanských dolárov). No a stane sa, že firma dostane lepšiu ponuku od inej banky, tak si všetci zamestnanci otvoria účet aj v druhej banke. Pôvodný účet nemá veľký zmysel zatvoriť, lebo však vedenie účtu je aj tak bez poplatkov a koľkokrát sa stane, že človek zmení robotu, a nová firma používa predošlú banku, tak o starosť menej, ak už účet v danej banke mám.

Momentálne mám otvorený účet vo First Bank, Land Bank, China Trust a na pošte. Z každej mám aj ATM kartu (okrem China Trust, tá mi už prepadla, ten účet mám tuším na nule).

Pre cudzincov majú miestne banky prísnejšie pravidlá. Napríklad, keď som potreboval platiť za nájom cez bankomat, tak som musel v každej banke požiadať o povolenie na presun peňazí cez bankomaty (miestny taiwanci to majú automaticky).

Tuším až keď som mal kreditku ako zamestnanec firmy, tak až s tou som vedel platiť v obchodoch a na pumpe. To už spätne neviem overiť, ale matne si spomínam, že som mal problém v niekoľkých obchodoch platit ATM kartou ako študent.

Nie všetko je ako v rozprávke, aj tu majú banky svoje muchy

Zastaralé banky
Môj pocit: kus zastaralé taiwanské banky

Čo ma na Taiwane dosť irituje je ich starý pohľad na internet. Internet bankovníctvo (aspoň pre mňa) pôsobí veľmi zastaralo, pre mnoho vecí treba ísť požiadať osobne do banky a za online prevod je účtovaný poplatok (15 NTD, cca 0,50 Eur) ale za prevod cez bankomat (ATM to tu volajú) je zdarma.
Teraz sme dostali aktualizácie na firemných účtoch, 10 výberov z bankomatu alebo aj prevodov online mesačne je zdarma. Tak za tie prevody online majú u mňa obrovské plus.
Mnoho firiem má ešte webstránky v tabuľkovom formáte (na mobiloch treba skrolovať nielen zhora nadol, ale aj z prava do ľava) a stránka sa nenačíta, ak nezadáte www na začiatok 🙂

Dnes je veľa možností, stačí sa poobzerať

Viem, že aj v štandardných bankách sa dajú získať účty zadarmo pri aktívnom využívaní. Dobrý prehľad je spísaný na https://www.expertnafinancie.sk/blog/ucet-v-banke-zadarmo-podmienky-138 (článok je z januára 2019). Ale ja fandím bankám s účtami zadarmo bez podiemok.

Mimo Slovenska ešte viem o N26, nemeckej online banke s účtom zadarmo. Tiež som čítal o bankách v UK, takže teraz je množstvo príležitostí aj v Európe mať bankové účty zadarmo.

Ušetriť niečo tu, niečo tam, a zrazu máš k dispozícii peniaze na investovanie. “A vo tom to je!” 😉

Platíte za bankové účty? Zaujímalo by ma prečo.

Je to kvôli hypotéke od banky, nedôvera k veciam čo sú zadarmo, či iný dôvod?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *