Recenzia: Twino

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Aktualizované 19. marca 2020. Nový text zvýraznený modrou farbou.

Twino ✈ bol založený v máji 2015. Ja som sa registroval a poslal peniaze v júni 2016, tak isto ako s Mintosom ✈ (recenzia). Načasovanie bolo vcelku dobré, lebo na Žltom melóne ✈ (recenzia) som bol od roku 2014 a po dvoch rokoch som si povedal, že by som chcel skúsiť investovať aj inde.

Registrácia

Podobne ako na Mintose, registrácia je úplne online (na Žltom melóne treba podpísať vytlačené dokumenty zaslať poštou).

Po zadaní mena, hesla a overení emailovej adresy, som nahral oskenovaný občiansky, pas a ešte asi výpis účtu (nepamätám si presne).

Potom som poslal 0,01 Eura z banky na Twino účet, pre overenie, že to funguje. Všetko prebehlo v poriadku tak som poslal 49,99 Eura, aby som si skúsil, ako to tu funguje.

Twino: investorský účet

Investovanie

Tiež je tu jednoduchý autoinvest, ktorý šetrí čas s investovaním.

Twino ponúka Buyback garanciu a Payment garanciu, a taktiež investície do nezabezpečených pôžičiek.

Buyback Guarantee je prísľub, že Twino odkúpi investíciu aj s úrokmi, ak sa dostane do omeškania viac ako 30 dní.

Payment Guarantee je tiež prísľub odkúpenia investície aj s úrokmi a dodrží splatnosť podľa splátkového kalendára.

Čo som si všimol, pri Payment Guarantee sa niektoré pôžičky dostali až do defaultu (žiadeľ o pôžičku prestal úplne splácať). Peniaze sa mi nakoniec vrátili, ale trvalo to viac než mesiac. V tom čase som to nemeral, ale mám pocit, že to trvalo aj tri mesiace. Odvtedy dávam autoinvest len s možnosťou Buyback Guarantee.

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

V roku 2016 sa dalo so zabezbečenými pôžičkami získať aj 12%tné úroky. V roku 2019 prevládajú 10%tné úroky v Eurách a 14% v iných menách.

Twino: autoinvest

Twino Ventures – Investície do nehnuteľností

V marci 2020 bol uvedený nový produkt, Twino Ventures, s investíciami do nehnuteľností.

Keďže je to ešte len horúca novinka, sám som zvedavý, aká bude úspešnosť.
Z údajov vo vzorovej zmluve usudzujem, že je tam akási Buyback garancia, ktorá by sa mala aktivovať, ak sú splátky omeškané o 60 dní.

Minimálna investícia je 100 Eur.

Prvý projekt má splatnosť 12 mesiacov s úrokom 12% s tým, že úroky sú vyplácané mesačne a istina má byť vrátená až na konci splácania.

Dôveryhodnosť

Nanešťastie, Twino nezverejňuje dostatok informácií na webstránke a podľa informácií zo začiatku roka 2019 sa zdá, že to s nimi ide dole vodou. Finančný audit ukázal stratu, odpredali pobočky vo viacerých krajinách a za rok 2017 mali až 41% neplatičov. Viac v anglickom článku na https://explorep2p.com/twino-update/ .

Veľa investorov končí s Twinom a premiestňuje peniaze na iné platformy. Za posledné mesiace môžem potvrdiť, že veľa peňazí na mojom účte ostávalo nezainvestovaných (tzv. cashdrag).

Ja som tu investoval zatiaľ 1000 Eur, momentálne tiež neplánujem pridať a budem len sledovať ako sa toto celé vyvinie.

V júli osadili do vedenia (CEO) doterajšiu finančnú riaditeľku (CFO). Neviem, či je to náhodou, ale od tejto zmeny je viac pôžičiek s Buyback Guarantee, hoci len za 10% a mám skoro všetky peniaze zainvestovné. Môže to byť aj dôsledok odchodu množstva investorov, a tak môj autoinvest má väčšiu príležitosť.

Pridali pôžičky za 14% z Ruska. Dá sa do nich investovať v Eurách, ale investícia a splátky sú potom prepočítavané podľa aktuálneho kurzu Európskej banky, takže celkový výsledok investície je ovplyvnený aj zmenou kurzu.

Odporučiť či nie?

Mnoho bloggerov poukazuje na slabú informovanosť od Twino tímu. To sa našťastie mení k lepšiemu. Twino začal uverejňovať články na blogu, posielať newsletter častejšie a taktiež uverejnili finačný výkaz za rok 2018. Uverejnia aj za rok 2019 ale zas s väčším oneskorením, čo im vyčíta množstvo investorov a je aj dôvodom na odchod z platformy.

Twino dalo vedieť, že sa chystajú získať licenciu na sprostredkovanie investícií (investment brokerage license) a spustia investície do nehnuteľností. Tento produkt sa bude volať Twino Ventures.

Fungujú už dosť dlho a tieto nové plány do budúcnosti mi pomohli rozhodnúť sa, že ja zatiaľ ostávam na Twine. Na linkedine sa k Twinu hlási vyše 140 zamestnancov tak si myslím, že je to solídna firma.
Keď spustia tie investície do nehnuteľností, tak ešte zvážim, či pridám ďalšie peniaze.

Táto recenzia neslúži ako investičné poradenstvo. Sú tu spísané len moje skúsenosti a názory. Ak sa rozhodnete investovať, berte na vedomie, že ani Buyback garancia nie je na 100% a môžete prísť o peniaze.

Sumár

 • Registrácia: úplne online
 • Minimálna investícia: 10 EUR
 • Sekundárny trh: nie, ale dajú sa predať pôžičky (funguje to okamžite, neviem či sú stŕhané nejaké poplatky, žiadne info ohľadom predaja investícií na ich webstránke)
 • Garantované investície: áno (preferujem Buyback Guarantee pred Payment Guarantee

Klady

 • jednoduchá registrácia
 • zabezpečené pôžičky
 • popri pôžičkám ľuďom aj investície do nehnuteľností (Ventures)

Zápory

 • neskoré podávanie finančných správ firmy
 • množstvo odchádzajúcich investorov
 • častokrát nedostatok investičných príležitostí a tak ostávajú nezainvestované peniaze na účte
 • stránka bez slovenského/českého rozhrania
 • Buyback garancia zmenená z odkupu po 30 dňoch oneskorenia na aplikovanie garancie na 61. deň oneskorenia
V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

Občas robia cash back akcie (posledná skočila 21. apríla 2020), kde sa dajú získať extra peniaze z investovanej sumy.

Skúšali ste Twino?

Ak áno, ostávate investovať, či ste presunuli peniaze inam?

Moje aktuálne investičné skúsenosti sú v mesačných komentároch Vývoj portfólia, prípadne stručne v Sumári.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *