Recenzia: Twino

Twino bol založený v máji 2015. Ja som sa registroval a poslal peniaze v júni 2016, tak isto ako s Mintosom (recenzia). Načasovanie bolo vcelku dobré, lebo na Žltom melóne (recenzia) som bol od roku 2014 a po dvoch rokoch som si povedal, že by som chcel skúsiť investovať aj inde.

Registrácia

Podobne ako na Mintose, registrácia je úplne online (na Žltom melóne treba podpísať vytlačené dokumenty zaslať poštou).

Po zadaní mena, hesla a overení emailovej adresy, som nahral oskenovaný občiansky, pas a ešte asi výpis účtu (nepamätám si presne).

Potom som poslal 0,01 Eura z banky na Twino účet, pre overenie, že to funguje. Všetko prebehlo v poriadku tak som poslal 49,99 Eura, aby som si skúsil, ako to tu funguje.

Twino: investorský účet

Investovanie

Tiež je tu jednoduchý autoinvest, ktorý šetrí čas s investovaním.

Twino ponúka Buyback garanciu a Payment garanciu, a taktiež investície do nezabezpečených pôžičiek.

Buyback Guarantee je prísľub, že Twino odkúpi investíciu aj s úrokmi, ak sa dostane do omeškania viac ako 30 dní.

Payment Guarantee je tiež prísľub odkúpenia investície aj s úrokmi a dodrží splatnosť podľa splátkového kalendára.

Čo som si všimol, pri Payment Guarantee sa niektoré pôžičky dostali až do defaultu (žiadeľ o pôžičku prestal úplne splácať). Peniaze sa mi nakoniec vrátili, ale trvalo to viac než mesiac. V tom čase som to nemeral, ale mám pocit, že to trvalo aj tri mesiace. Odvtedy dávam autoinvest len s možnosťou Buyback Guarantee.

V roku 2016 sa dalo so zabezbečenými pôžičkami získať aj 12%tné úroky. V roku 2019 prevládajú 10%tné úroky v Eurách a 14% v iných menách.

Twino: autoinvest

Dôveryhodnosť

Nanešťastie, Twino nezverejňuje dostatok informácií na webstránke a podľa informácií zo začiatku roka 2019 sa zdá, že to s nimi ide dole vodou. Finančný audit ukázal stratu, odpredali pobočky vo viacerých krajinách a za rok 2017 mali až 41% neplatičov. Viac v anglickom článku na https://explorep2p.com/twino-update/ .

Veľa investorov končí s Twinom a premiestňuje peniaze na iné platformy. Za posledné mesiace môžem potvrdiť, že veľa peňazí na mojom účte ostávalo nezainvestovaných (tzv. cashdrag).

Ja som tu investoval zatiaľ 1000 Eur, momentálne tiež neplánujem pridať a budem len sledovať ako sa toto celé vyvinie.

V júli osadili do vedenia (CEO) doterajšiu finančnú riaditeľku (CFO). Neviem, či je to náhodou, ale od tejto zmeny je viac pôžičiek s Buyback Guarantee, hoci len za 10% a mám skoro všetky peniaze zainvestovné. Môže to byť aj dôsledok odchodu množstva investorov, a tak môj autoinvest má väčšiu príležitosť.

Pridali pôžičky za 14% z Ruska. Dá sa do nich investovať v Eurách, ale investícia a splátky sú potom prepočítavané podľa aktuálneho kurzu Európskej banky, takže celkový výsledok investície je ovplyvnený aj zmenou kurzu.

Odporučiť či nie?

Na jednu stranu, som na Twine už dva roky, a kebyže nečítam ostatné blogy, tak o ich prešľapoch neviem. XIRR ide trochu dole, ale stále som mierne nad 9%, čo je lepší výsledok než čo mám na Žltom melóne.

Na druhú stranu, dajú sa jednoducho nájsť iné P2P platformy s vyššou návratnosťou, tak aj to je dôvod, prečo som nepridal nové peniaze na Twino.

Sumár

  • Registrácia: úplne online
  • Minimálna investícia: 10 EUR
  • Sekundárny trh: nie, ale dajú sa predať pôžičky (funguje to okamžite, neviem či sú stŕhané nejaké poplatky, žiadne info ohľadom predaja investícií na ich webstránke)
  • Garantované investície: áno (preferujem Buyback Guarantee pred Payment Guarantee

Klady

  • jednoduchá registrácia
  • zabezpečené pôžičky

Zápory

  • neskoré podávanie finančných správ firmy
  • množstvo odchádzajúcich investorov
  • častokrát nedostatok investičných príležitostí a tak ostávajú nezainvestované peniaze na účte
  • stránka bez slovenského/českého rozhrania

Twino neponúka referral, takže žiaden bonus za registráciu. Občas robia cash back akcie (posledná skočila 30. júna 2019)

Skúšali ste Twino?

Ak áno, ostávate investovať, či ste presunuli peniaze inam?

Moje aktuálne investičné skúsenosti sú v mesačných komentároch Vývoj portfólia, prípadne stručne v Sumári.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *