Recenzia: Mintos

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

S Mintosom som začal v roku 2016. Trošku dlhá pauza od kedy som začal so Žltým melónom (2014).

Mintos patrí v komunite P2P investorov ku klasike. Je to najväčšia platforma v Európe (zroj: p2pmarketdata.com). Už je tu zaregistrovaných vyše 150 tisíc investorov (https://www.mintos.com/cs/statistiky/) a aj pri takomto počte sa darí mať peniaze stále zainvestované.

Keďže nie je problém točiť peniaze na tejto platforme, autoinvest tu má riadne opodstatnenie. Dá sa nastaviť, aby sa automaticky investovalo len do zabezpečených pôžičiek (majú Buyback guarantee). Buyback guarantee je prísľub sprostredkovateľa pôžičiek, že ak žiadateľ prestane splácať, tak napr. po 60tich dňoch vrátia istinu (vklad) alebo aj istinu s úrokmi. Týmto sa minimalizuje risk straty peňazí, hoci garantom nie je priamo Mintos, ale sprostredkovateľ pôžičiek (na Mintose ich majú veľa, tzv. loan originator).

Zatiaľ viem len o jednej agentúre (Eurocent), čo skrachovala a prestala vyplácať, takže ani táto garancia nie je 100%tná. Na druhú stranu, jeden skrachovaný sprostredkovateľ pôžičiek je aj štatisticky dobrý výsledok (momentálne majú 62 sprostredkovateľov, tak jeden skrachovaný je len 1,59%). V roku 2020 pribudlo viac spoločností, čo vypovedali buyback garanciu prípadne prestali splácať úplne. V prehľade poskytovateľov pridali Defaulted (tí, čo úplne prestali splácať, buď skrachovali alebo mali iné neresti) a Suspended (poskytovatelia, ktorí ešte existujú a teoreticky aj splatia čo dĺžia Mintosu, ale nemôžu už dávať nové ponuky na webe Mintosu). Zoznam si môžete prezrieť tu: https://www.mintos.com/en/loan-originators/

Toto je doslova pasívne investovanie. Nastaviť autoinvest a hotovo. Len raz za čas treba pozrieť, či autoinvest funguje podľa očakávaní a či nedosiahol stanovený cieľ. Ak hej, tak treba zvýšiť cieľovú hodnotu alebo zadať nový autoinvest s novými pravidlami.

Pri zadávaní autoinvestu sú v ponuke prednastavené parametre, ale pre dosiahnutie vyšších úrokov je lepšie zadať „vlastnú stratégiu.“

Mintos: výber vlastnej stratégie pre autoinvest

Vybrať si len zapezbečené pôžičky je takto jednoduché:

Mintos: Garancia spätného odkúpenia

Ponúkané investície sú v rôznych menách. Vyššie úroky sú pre ruské ruble alebo kazachstanské tenge (človek sa učí každý deň, všakže).

Účet sa dá založiť úplne online. Žiadne podpisovanie papierov netreba, akurát nahrať oskenovanú kópiu občianskeho preukazu a pasu.

Web sa dá používať aj v češtine (zatiaľ bez slovenčiny).

Ako sa mi darí?

Nuž, mám slabšie nastavený autoinvest, tak momentálne dosahujem zhodnotenie tesne pod 11%. Podľa štatistík na ich stránke je priemerné zhodnotenie cez 12%. Treba sa mi pohrať s nastaveniami.

[Aktualizované 2021/01/19] V mesačných prehľadoch je vidieť, že nesplácaná suma, označená ako Recovery už dosiahla 10% môjho portfólia. Peniaze v Recovery možem, ale aj nemusím dostať späť.

[Aktualizované 2019-07-15]

Mintos predstavil novú možnosť autoinvestu nazvanú Invest&Access. Má to byť investícia rozložená medzi všetkých sprosdredkovateľov (loan originators) do zabezbečených pôžičiek (Buyback guarantee), pre predpokladaným výnosom cez 12%.
Znie to zaujímavo. Ešte som to neskúšal.

Nový produkt autoinvestu v Mintose
Porovnanie Invest&Acess s klasickým autoinvestom

Zvýšenie kapitálu v roku 2020

V roku 2020 Mintos spustil Crowdfundigovú kampaň na zvýšenie kapitálu.

Vyzbierali 6.5 milióna EUR od vyše 6 tisíc ľudí. Podpora od drobných investorov je teda obrovská.

Ja som sa tejto kampane nezúčastnil, lebo návratnosť tejto investície bude možno viac ako 5 rokov. Taktiež, v roku 2020 mi začali pribúdať neplatiči na platforme, tak aj keď mám dôveru v tím Mintos, chcem znížiť podiel portfólia v Mintose.

Sumár

 • Registrácia: úplne online
 • Minimálna investícia: 10 EUR
 • Sekundárny trh: áno
 • Garantované investície: áno (treba zvoliť pri zadaní autoinvestu, prípadne ako filter v prehľade investičných ponúk)
 • Doba splatnosti: 1 až 240 mesiacov (napr. pri hypotekárnych pôžičkách)

Klady

 • jednoduchá registrácia
 • zabezpečené pôžičky
 • dostatok investičných príležitostí, že peniaze sú vždy zainvestovné
 • veľká základňa používateľov/investorov
 • najväčšia P2P platforma v kontinentálnej Európe
 • snaží sa inovovať a získať licencie v súlade s novými pravidlami EU (vydané v r. 2020)
 • jednoduchá diverzifikácia medzi široký výber poskytovateľov pôžičiek, účely pôžičiek ako aj geografické rozloženie (Európa, Afrika, Ázia)

Zápory

 • v podstate žiadne 🙂
 • Aktualizované 2021/01/19: do dnešného dňa je už 15 spoločností čo prestali vyplácať investorom, takže treba zvážiť, cez ktorých poskytovateľov pôžičiek na Mintosovom trhu chcete investovať.
 • Keďže pôžičky, resp. investície sú do obyčajných ľudí (nie firiem), vždy existuje riziko, že daný človek stratí prácu, môže prísť aj k úmrtiu a ak tam nie je buyback garancia, investor nemusí získať vložené peniaze späť (Covid-19 preveril schopnosti splácania P2P portálov celkovo, Mitos to zvládol celkom slušne, aj keď nárast neplatičov už nebol zanedbateľný)

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Tabuľka s bonusmi pre novoregistrovaných investorov

[Pridané 18. január 2020] Hore uvedená tabuľka platí len pre registrácie cez email (napíš mi cez kontakt, pošlem detaily). Registrácia cez referral link poskytuje 1%tný bonus k vami realizovanými investíciami.

Moje aktuálne skúsenosti sú v mesačných komentároch Vývoj portfólia, prípadne stručnejšie v Sumári.

6 komentárov

 1. Mintos sa dni 19% danou z prijmu a 14% do zdravotneho poistenia. Da sa uplatnit danovy bonus do vysky 500 eur? Alebo ako to je? Dakujem

  1. Ahoj Zdeno,
   Myslím si, že v prípade príjmov z peer-to-peer investícií sa nedá uplatniť žiadny daňový bonus, ide o príjem z kapitálového majetku.
   Text na stránke finančnej správy hovorí:
   “Čiastkový základ dane vyčíslený z tzv. pasívnych príjmov … nie je možné znížiť o nezdaniteľnú časť základu dane.”
   Zdroj: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/informovanie-dan-prijem
   Odrátať sa zrejme dá len odvod na zdravotné poistenie. Zdroj: https://www.zltymelon.sk/dane-a-odvody?language=sk_SK

   Nie som ale daňový poradca. Ja som si nechal vypracovať daňové priznanie účtovníčkou, čo som našiel online (stojí to cca 30 – 50 Eur, v závislosti od komplexnosti príjmov).

   Marek

 2. Ahoj, ďakujem za komentár, som si ho prečítala až teraz… Tiež som si tak zvolila, že maximálne B, už som nešla do B-.
  Chcem sa ale opýtať na tie dane, ja pracujem ako živnostník, tú zdravotnú si platím aj tak… Či to je nejak zvlášť? Doteraz som bola v tom, že platím len dane z úrokov. Ak si nájdeš čas, dík za odpoveď.

  A článok určite aktualizuj, ak máš nové skúsenosti, bude to poučné aj pre ostatných…

  1. Nanešťastie sa v daniach toľko neorientujem. Zaplatil som účtovníčke za vypracovanie daňového priznania.
   Ak som správne pochopil, tak daňový základ sa dá znížiť odpočítaním zdravotných odvodov prislúchajúcich k dani za kapitálový majetok, a po zaplatení daní, zdravotná poistovňa by mala sama zaslať oznámenie o výške odvodu a termíne splatnosti.

 3. Ahoj, takmer ma to od registrácie odradilo. Nie je to občiansky a pas, ako máš uvedené v článku, je to občiansky alebo pas. Ja pas nemám tak som si myslela, že to “nie je pre mňa”. Ešteže som to aspoň vyskúšala…

  1. Ahoj, vďaka za opravu. Treba mi aktualizovať článok. Nepamätám si presne, ale myslím, že v roku 2016 to nebolo také jednoduché ako dnes: https://help.mintos.com/hc/en-us/articles/360003548317-Which-data-will-be-stored-during-verification-
   Je dobré si počkať na overenie, a až potom poslať peniaze. Lebo bez overeného účtu sa nebudú dať vybrať.
   Od napísania článku pribudlo pár zlých správ – sprostredkovateľ Rapido skrachoval, Aforti mal alebo ešte má problém so splácaním, poskytovateľom IuteCredit a Monego bola odobratá licencia pre pôžičky v Kosove…
   Čo momentálne robím je, že v autoinveste popri Buyback garancií zvolím aj rating A+, A, A-, B+ a B.
   B- už nedávam, lebo pár spoločností spadlo z B- do C a potom začali problémy.
   Čo ťa asi viac odradí sú dane. Ak teda nezamlčíš, tak ti dane zhltnú takmer 33% (19% daň z kapitálového majetku = úroky z P2P investícii , a plus 14% zdravotné odvody). Viac na https://www.zltymelon.sk/dane-a-odvody?language=sk_SK
   Aj popri danení, stále lepšie než úroky na sporiacom účte v banke.
   Ja zatiaľ využívam fakt, že nepracujem na Slovensku a ak mám príjem na slovensku (úroky z investícií) do 1968 EUR (za rok 2019), tak nemusím daniť.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *