Recenzia: Mintos

S Mintosom som začal v roku 2016. Trošku dlhá pauza od kedy som začal so Žltým melónom (2014).

Mintos patrí v komunite P2P investorov ku klasike. Je to najväčšia platforma v Európe (zroj: p2pmarketdata.com). Už je tu zaregistrovaných vyše 150 tisíc investorov (https://www.mintos.com/cs/statistiky/) a aj pri takomto počte sa darí mať peniaze stále zainvestované.

Keďže nie je problém točiť peniaze na tejto platforme, autoinvest tu má riadne opodstatnenie. Dá sa nastaviť, aby sa automaticky investovalo len do zabezpečených pôžičiek (majú Buyback guarantee). Buyback guarantee je prísľub sprostredkovateľa pôžičiek, že ak žiadateľ prestane splácať, tak napr. po 60tich dňoch vrátia istinu (vklad) alebo aj istinu s úrokmi. Týmto sa minimalizuje risk straty peňazí, hoci garantom nie je priamo Mintos, ale sprostredkovateľ pôžičiek (na Mintose ich majú veľa, tzv. loan originator).

Zatiaľ viem len o jednej agentúre (Eurocent), čo skrachovala a prestala vyplácať, takže ani táto garancia nie je 100%tná. Na druhú stranu, jeden skrachovaný sprostredkovateľ pôžičiek je aj štatisticky dobrý výsledok (momentálne majú 62 sprostredkovateľov, tak jeden skrachovaný je len 1,59%).

Toto je doslova pasívne investovanie. Nastaviť autoinvest a hotovo. Len raz za čas treba pozrieť, či autoinvest funguje podľa očakávaní a či nedosiahol stanovený cieľ. Ak hej, tak treba zvýšiť cieľovú hodnotu alebo zadať nový autoinvest s novými pravidlami.

Pri zadávaní autoinvestu sú v ponuke prednastavené parametre, ale pre dosiahnutie vyšších úrokov je lepšie zadať „vlastnú stratégiu.“

Mintos: výber vlastnej stratégie pre autoinvest

Vybrať si len zapezbečené pôžičky je takto jednoduché:

Mintos: Garancia spätného odkúpenia

Ponúkané investície sú v rôznych menách. Vyššie úroky sú pre ruské ruble alebo kazachstanské tenge (človek sa učí každý deň, všakže).

Účet sa dá založiť úplne online. Žiadne podpisovanie papierov netreba, akurát nahrať oskenovanú kópiu občianskeho preukazu a pasu.

Web sa dá používať aj v češtine (zatiaľ bez slovenčiny).

Ako sa mi darí?

Nuž, mám slabšie nastavený autoinvest, tak momentálne dosahujem zhodnotenie tesne pod 11%. Podľa štatistík na ich stránke je priemerné zhodnotenie cez 12%. Treba sa mi pohrať s nastaveniami.

[Aktualizované 2019-07-15]

Mintos predstavil novú možnosť autoinvestu nazvanú Invest&Access. Má to byť investícia rozložená medzi všetkých sprosdredkovateľov (loan originators) do zabezbečených pôžičiek (Buyback guarantee), pre predpokladaným výnosom cez 12%.
Znie to zaujímavo. Ešte som to neskúšal.

Nový produkt autoinvestu v Mintose
Porovnanie Invest&Acess s klasickým autoinvestom

Sumár

  • Registrácia: úplne online
  • Minimálna investícia: 10 EUR
  • Sekundárny trh: áno
  • Garantované investície: áno (treba zvoliť pri zadaní autoinvestu, prípadne ako filter v prehľade investičných ponúk)
  • Doba splatnosti: 1 až 240 mesiacov (napr. pri hypotekárnych pôžičkách)

Klady

  • jednoduchá registrácia
  • zabezpečené pôžičky
  • dostatok investičných príležitostí, že peniaze sú vždy zainvestovné

Zápory

  • v podstate žiadne 🙂

Bonus

Mintos momentálne ponúka bonus pre nových použivateľov. Ak sa zaregistrujete cez tento odkaz (treba zadať referenčný kód 355ZXM ) a zainvestujete do dvoch týždňov od registrácie aspoň 500 Eur, dostanete vy (aj ja) 2% z investície naspäť.

Tabuľka s bonusmi pre novoregistrovaných investorov

Moje aktuálne skúsenosti sú v mesačných komentároch Vývoj portfólia, prípadne stručnejšie v Sumári.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *