Recenzia: Crowdestor

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Recenzia bola napísaná v roku 2019. Pokiaľ nie je v článku zmienená aktualizácia, informácie môžu byť neaktuálne.

Crowdestor bol založený v lete 2017. Existuje teda niečo cez dva roky, čo je už celkom slušná doba vo svete P2P. Ja som sa zaregistroval vo februári 2019, tak môžem povedať, že úž mám ako-také skúsenosti na napísanie tejto recenzie.

Od roku 2017 sa akoby roztrhlo vrece v novými P2P investičnými portálmi. Nie je teda núdza, že do čoho investovať. Skôr si treba dávať pozor a investovať cez serióznych sprostredkovateľov.

Crowdestor, hlavná stránka
Crowdestor stránka

Ako som sa rozhodol pre Crowdestor?

Najviac som sa namotal na informáciu, že ešte nemali zosplatnený projekt. Množstvo projektov je za 18%tný úrok a aj viac. Takúto šancu popri mojich doterajších skúsenostiach som si nechcel nechať ujsť.

V angličtine takéto zmýšľanie volajú FOMO (Fear Of Missing Out).

Robiť unáhlené závery keď ide o peniaze, nie je zrovna môj štýl, a tu som teda sklamal hlavne sám seba. Zatiaľ je všetko v poriadku, ale neskôr zistené inforímácie o Buyback garancii ma nútia prehodnotiť sumu, ktorú som ochotný venovať Crowdestoru.

No ale po poriadku.

Aktualizácia 2021/02/22: Počas Covidu stúpli projetky s omeškanými splátkami. Mám ich už cez 50% portfólia.

O Crowdestore

Na ich webstránke prezentujú len dvoch zakladajúcich členov. Aj podľa informácií na Linkedin majú len dvoch zamestnancov. Musia teda riadne veľa vecí robiť cez kontraktorov (outsorcing) a je to až neuveriteľné, že len dvaja ľudia vedia zohnať toľko nových projektov na investície.

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Crowdestor tím je v celku otvorený, dajú sa vyhľadať individuálne rozhovory s niekoľkými investormi, takže vzbuzujú dôveryhodný obraz firmy. V čase písania článku (december 2019) majú už 19 úspešne ukončených projektov a zatiaľ žiadny default (nesplácaný projekt). To je veľmi potešujúce a preto sa sem nahrnulo veľa investorov počas tohto roka.

Registrácia

Stať sa investorom na Crowdestore ✈ je pre Slovákov jednoduché. Stačí vyplniť online registráciu, potvriť email a následne aj osobné údaje nahratím skenu občianskeho preukazu a pasu (KYC). Je to už bežná prax pri P2P investíciách, vraj by to malo pomôcť proti praniu špinavých peňazí.

Obrazovka s údajmi pre registráciu alebo prihlásenie do Crowdestoru
Registrácia a prihlásenie do účtu sú na rovnakej podstránke

Na každej platforme, pred tým než tam dám peniaze, si počkám na overenie mojich dokumentov a potvrdenie môjho účtu. Vo všeobecnosti sa môže stať, že po registrácií je vám umožnené investovať, ale ak by vám zlyhalo overenie totožnosti, nemohli by ste vyberať peniaze z platforiem.
Mne sa napríklad nepodarilo overenie na Bondore sedem rokov dozadu, že som nevedel dodať výpis za plyn alebo vodu vedený na moje meno (čo je pochopiteľné, keď som bol ako „dieťa“ v rodičovskom byte).

Investovanie

Zatiaľ je investovanie iba manuálne, ale podľa informácií na webstránke, pripravujú aj autoinvest.

Niekedy býva taký záujem, že aj niekoľko stotisícové investície sú naplnené do pár hodín. Pre nadchádzajúce investičné príležitosti je na stránke odpočet do začatia, a tak sa dá na to pripraviť, ak mám záujem o ten ktorý projekt.

Pripravované investičné príležitosti
Dá sa pekne prepínať medzi aktívnymi, nadchádzajúcimi, či ukončenými projektmi.

BuyBack Garancia

Tak tuto prišlo sklamanie, keď som sa dozvedel, ako Buyback funguje. Pozitívne je, že vôbec vytvorili Buyback fond. Prispievajú doňho 1 až 2mi percentami z každého zafinancovaného projektu. Začali v marci 2019 s predpokladom, že do konca roka sa nazbiera 100 tisíc eur. Túto sumu prekročili oveľa skôr a v decembri 2019 majú odložených už cez 200 tisíc eur.

Opis ako bude fungovať buyback garancia je na ich webstránke, hoci trošku nezrozumiteľný. Pointa je v tejto časti:

„In case of a default of Borrower, the Platform will compensate all Investors, in a proportionate amount, according to Distribution Rules of Buyback Guarantee Fund, their contributions to the particular project. “

Zhruba povedané, ak príde k zosplatneniu projektu (projekt skrachuje, žiadateľ prestane vyplácať), z Buyback garančného fondu sa vyplatí investorom úmerná čiastka podľa prerozdeľovacích pravidiel garančného fondu.

Rozumiete? No ja nie. Je to taká formulácia, z ktorej šikovný právnik vie vyvodiť dôkaz o o existencii ružových jednorožcov.

Naštastie Crowdestor tím to vysvetlil v jednom z ich online rozhovorov.

Tá úmerná čiastka znamená, že napríklad v danom čase by bežalo niekoľko investícií za dokopy 10 miliónov eur. Jeden projekt, pre názorný výpočet povedzme že v hodnote milión eur, skrachuje, čo by predstavovalo jednu desatinu. Tak z garančného fondu sa zoberie 10% a to sa použije na vyplatenie investorov.

Čiže momentálne, keď je v garančnom fonde okolo 200 tisíc eur, na vyplatenie investorov by sa použilo cca 20 tisíc, čo by bolo žalostne málo.

Buyback fond, december 2019
Buyback fond, december 2019

Na druhej strane, dáva to logiku a takéto „úmerné“ vyplácanie by zabezpečilo aspoň čiastočné odškodnenie aj keby skrachovalo hneď niekoľko projektov naraz.

Bezpečnejšie to bude, keď bude vo fonde viac peňazí.

Momentálne Crowdestor argumentuje tým, že popri vyplatení by bežalo aj súdne vymáhanie, kde predpokladajú, že sa podarí vymôcť podstatná časť a tak by investor nemusel byť vôbec stratový.

Autoinvest

Zatiaľ teda nie je, ale keď ho spustia, aktualizujem túto sekciu.

Autoinvest
Vraj sa pripravuje autoinvest

Odporučiť či nie?

V súčasnosti portál beží skvele, ako vidieť v investičnom sumári, dal som doňho viac peňazí, než by sa patrilo. Ak vám nevadí obmedzený garančný fond (Buyback), tak je to P2B portál s veľmi zaujímavými výnosmi.

Sumár

  • Investovanie do firiem (P2B namiesto P2P)
  • Minimálna investícia 50 EUR
  • Zatiaľ bez zlyhaných (zosplatnených) projektov (počas Covidu pribudlo veľa neplatičov)

Klady

  • Množstvo projektov za úrok cez 12%
  • Úroky počítané od prvého dňa od uskutočnenia investície
  • Prehľadné rozhranie pre investora s údajmi o nadchádzajúcich platbách

Zápory

  • Obmedzená Buyback garancia
  • Bez sekundárneho trhu
  • Bez autoinvestu
  • Rozhranie bez slovenského/českého jazyka
Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Moje aktuálne investičné skúsenosti sú v mesačných komentároch Vývoj portfólia, prípadne stručne v Sumári.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *