Prehľad portfólia za november 2019

Som celkom prekvapený, ako sa dokáže ľudské telo prispôsobiť. K druhej dcérke vstávam skoro každé dve hodiny. Za posledné dva týždne spím v noci v priemere asi 4 hodiny (najmenej 3, najviac 5 hodín), a aj tak viem normálne fungovať.

V niektorých krajinách majú mamičky po pôrode nariadený aj 100 dňový oddych (stručný prehľad je na wikipédií: Postpartum confinement), tu na Taiwane zväčša len 30 dní a potom šup šup naspäť do práce (kultúra, lebo mamička má nárok na 6 mesiacov plateného voľna, počas ktorých dostáva od štátu 60% z pôvodnej mesačnej výplaty).

Otázka pre tatov: ako pomáhate pri novorodencoch?

Rodinu treba živiť aj materiálne, bez peňazí to dnes nejde a tak tu máme ďalší prehľad ako sa zhodnotili investície za uplynulý mesiac:

Pridal som 100 Eur do Kuetzalu a to bolo za november všetko.

Žltý melón

Žltý melón, účet
Žltý melón, účet

Oficiálne mám troch neplatičov. Dvaja sú už súdne vymáhaní (jeden z nich už vyše roka), takže tam počítam čistú stratu, cca 38 EUR. Tretí neplatič sa dostal na súd, ale mal pred tým náhradný splátkový kalendár a stihol vrátiť toľko, že mi to pokrylo, čo som doňho investoval. Potom mám jedného s náhradným splátkovým kalendárom, ten už preplatil istinu a vrátil aj čosi navyše. A jedna pôžička so sústavným meškaním.
V podstate 5 “zlých” investícií (len dve zatiaľ sú strata peňazí).

Počas novembra som si všimol 3 nové Cashfree Bývanie pôžičky (tip: Casfree Bývanie sú bezpečnejšie než CasfreeHypo), co je celkom potešujúce. Nanešťastie som nemal voľné prostredky sa zapojiť.

Žltý melón spustil pôžičky od Akulaku – indonézskeho poskytovateľa pôžičiek. Akulaku je prítomný aj na Mintose s úrokmi od 7 do 8%, na Žltom melóne dávaju pôžičky za 7,9%. Tento nový typ investícií je propagovaný ako šanca investovať už od 1 EURa s garanciou odkupu pri oneskorenom splácaní (Buyback guarantee). Splatnosť je jeden, max. dva mesiace.

Tak som skúsil dať do dvoch aukcií po 1 EURe. Obe boli splatené na čas, ale s nulovým ziskom. Zrejme je zisk stratený zaokrúhľovaním, lebo najmenšia čiastka s ktorou systém pracuje je 0,01 EUR.
7,9% ročne je (7,9 ÷ 12) 0,6583% mesačne, a teda 1 EUR investícia by teoreticky mala priniesť 0,006583 Eura zisku. Pri dvoch 1 eurových pôžičkách je teoretický zisk 0,01316 Eura, takže, ak by systém rátal čiastkové úroky, bolo by 0,01 Eura pripísané pri druhej jednoeurovej investícii.

Nestalo sa tak.

Preto, ak máte záujem investovať do týchto Partnerských úverov, minium treba dať 2 Eurá (pripíše 0,01 Eura po mesiaci).

Predpokladám, že systém pripíše úroky zaokrúhlené nadol s maximálne dvoma desatinnými miestami. XIRR mi vyhodil, že pri 5 Eurovej investícii je ročný úrok 7,29%. Najvýhodnejšia sa zdá byť 35 Eurová investícia. Prepočet nižšie (Excelovský súbor si môžete stiahnuť kliknutím na ikonku dole).

Je to samozrejme len teoretický výpočet, Žltý melón to môže mať ošetrené inak. Taktiež XIRR sa mení výrazne nadol, ak je pôžička splatená čo i len s jednodenným oneskorením.

XIRR v novembri: 6,97% (+0.06% v porovnaní s októbrom).

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Priemerné úroky sa viac a viac blížia k 10% a tak aj XIRR klesá a klesá (za november Mintos mi hlási 10,70%, dole -0,03% od októbra).

Mintos team sa snaží viac kominokovať a posielalú newslettre aspoň raz za týždeň. Na jednu stranu je to dobre. Avšak v newslettri dali pre poskytovateľa pôžičiek Wowwo hodnotenie B-, zatiaľ čo na webe stále svieti B. Tak momentálne do Wowwo sa mi nechce investovať. V minomesačnom prehľade som písal, že rating nesedí ani pre Express Credit, čo je teda tiež na zozname, kam neinvestujem.

Mintos, účet
Mintos, účet

Moje portfólio je dosť konzervatívne – najviac pôžičiek mám v Mogo, ktorý má hodnotenie A. Preto aj XIRR je slabší, v novembri skončil na iba 8,43%.

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

Twino je stále potichu (žiaden blog a newsletter len sporadicky a s veľmi strohými informáciami), ale funguje dobre. Automatické reinvestovanie ide skutočne automaticky, nemenil som ho od začiatku roka.

XIRR sa vyšplhal na pekných 9,98%. Investujem iba do 10%tných pôžičiek, občas do 14% s rizikom menového kurzu (rubeľ).

Twino, účet
Twino, účet
V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

Tu sa tiež nekonajú žiadne zmeny. Investície v Eurách sú za max. 13% a v poľských zlotych za max. 12%

Fastinvest, účet
FastInvest, účet

Zrejme majú lepší biznis v Poľsku, lebo momentálne používajú poľskú banku na príjem peňazí od investorov. Ako keby to už nebolo dosť mätúce: oficiálne je to UK spoločnosť, bez UK pôžičiek, operuju z Litvy a peniaze posielame do banky v Poľsku… Je tu toľko otáznikov, že každý si musí sám zvážiť, či sa mu chce investovať s takou spoločnosťou.

XIRR pre investície v EUR: 13,04% (v októbri 12,89%); investície v PLN: 13,56% (v októbri 13,62%).

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Crowdestor aktualizoval webstránku. Tak vieme, že sa chystá implementovať Autoinvest. Nový web pre investorov zobrazuje nadchádzajúce splátky a pár pekných grafov.

Všetky projekty sú zatiaľ vyplácané na čas. V prehľade za október som opísal detaily Buyback garancie. V skratke, existuje garančný fond, do ktorého Crowdestor odvádza 1 až 2 % z každej novej investície. V pripade , že niektorý projek prestane splácať, preráta sa pomer veľkosti nesplateného projektu ku celkovým aktuálne bežiacim investíciam a potom z garančného fondu sa vyberie suma, zodpovedajúca tomuto pomeru. Inými slovami, garančný fond nepokryje 100% zosplatnenej investície ale len určitý pomer. Zatiaľ je vo fonde niečo cez 200 tisíc EUR, takže garancia je ešte veľmi malá. Keď bude viac peňazí vo fonde, bude sa mi ľahšie spávať 🙂 Momentálne mám v Crowdestore cez 40% z celkových P2P investícií.

Novinka!

Crowdestor zaviedol referral program s bonusom +1% k investíciám počas prvých 90 dní. Veľa projektov je od 15% a viac úročením a ďalšie percento navyše robí túto platformu jednou s najvýnosnejších.

Ak ešte nemáte účet na Crowdestore, zaregistrujte sa cez tento link na získanie +1% k vašim investíciám. (Ja tiež, vďaka vašej registrácií získam +1% k mojim investíciám.)

XIRR: 16,45% (október: 16,71%)

Pokles v XIRR je skôr pre to, že niektoré projekty vyplácaju až po pol roku, namiesto mesačných splátok.

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Možno ste si všimli v krátkych správach na pravej strane, že Kuetzal zmenil CEO. Podľa údajov z LinkedIn sa zdá, že je to spolužiak prvého CEO.

Uvídíme, či ti prinesie nový vietor do plachiet, ale zatiaľ sa zdá, že platforma je dosť pomalá v získavaní nových investičných príležitostí.

Mám investovené v 6-tich projektoch, 5 z nich má úročenie 19% a viac.

Kuetzal, moje investície
Kuetzal, moje investície

XIRR: 12,84% (v októbri: 10,14%).

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Záverom

Na Taiwane nemáme vianočné prázdniny, tu sa pracuje celý december. Voľno bude až koncom januára s oslavami čínskeho nového roka. Plánujem pridať apoň recenziu na Crowdestor a uvidím na čo sa ešte zmôžem pri spánkovom deficite.

Ak by som nestíhal, tak vám už takto vopred chcem zaželať veselé vianoce 🙂

Moje aktuálne investičné skúsenosti sú v mesačných komentároch Vývoj portfólia, prípadne stručne v Sumári.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *