Prehľad portfólia za júl 2019

Júl bol môj druhý mesiac vôbec, kedy som na úrokoch dostal cez 100 Eur. Zarátané sú aj vymožené čiastky na Žltom melóne, tzv. Hard Collection. Neviem, či je správne zarátavať HC splátky, lebo sa mi zdá, že Žltý melón ich neráta do celkovej hodnoty portfólia. Upresním o mesiac, ak budú ďalšie HC splátky.

V júli som mal investície na piatich platformách, ale v auguste plánujem pridať ďalšiu.

Žltý melón

Beží mi 29 investícií, z toho jedna zosplatnená a druhá má napísané Poverenie externej inkasnej spoločnosti: Áno. Mám teda už druhého neplatiča. To je stále dobrý výsledok. V recenzii sú odkazy na skúsenosti iných investorov, ktorí majú podstatne viac neplatičov. Zatiaľ som teda spokojný.

Náhľad obrazovky, Žltý melón
Soft Collection pre môjho neplatiča číslo dva.
Náhľad obrazovky, Žltý melón, úroky
Získaných 18 Eur na úrokoch a 7 Eur z Hard Collection.

Žltý melón píše, že mám návratnosť z aktuálnych investícií 4,85%. XIRR je 6,92% (rovnaké údaje ako v júni).

Držím peniaze pre prípad Cashfree Bývanie pôžičky, ale v júli nebola príležitosť. Ako píšem v recenzii, Casfree Bývanie sú jediné pôžičky, čo považujem ako bezpečné na žltom melóne. Mám ich momentálne 5 a mám tam investovnú väčšinu prostredkov (zvyšok je v štandardných pôžičkách).

Ak vás žltý melón zaujal, môžete sa zaregistrovať cez môj referral link.

Mintos

Zistil som, že som mal veľmi benevolentne nastavený autoinvest. Mám peniaze v investíciách s trvaním cez 5 rokov. To je kus dlhá doba. Zmenil som autoinvest na kratšie investície (do jedného roka) a s vyšším úrokom.

Keďže je na mintose cez 150 tisíc investorov, tak autoinvest je trošku pomalší. Spravil som niekoľko manuálnych investícií a tak sa mi podarilo trochu zdvihnúť návratnosť z 10,93 na 10,95% (XIRR zo 7,75 na 8,02%).

Mintos, príchodzie úroky
Príhodzie úroky na mintose.

Čo čítam skúsenosti od iných investorov ohľadom nového autoinvestu nazvaného Invest & Access, tak sa zdá, že je výhodnejšie si sám nastaviť autoinvest kritéria, než použiť túto novú funkciu.

Mintos je odporúčaná platforma pre začínajúcich investorov. Existuje už niekoľko rokov, ak si nastavíte Buyback guarantee, tak v prípade neplatičov, dostanete peniaze automaticky naspäť po 60 dňoch. Jednoduché a je tam ako také zabezpečenie (viac v recenzii). Pri zaregistrovaní cez tento referral link, dostanete 2% naspäť, ak investujete aspoň 500 Eur. A nič vás to nestojí, len registráciu cez referral odkaz. Ja sa tiež registrujem na nové platformy cez referral odkazy, keďže sa dajú získať peniaze navyše (tzv. cashback).

Twino

Ako som spomenul v krátkej správe, Twino má novú CEO. Zatiaľ to moc zmien neprinieslo (Twino je stále platforma, ktorá o sebe ponúka veľmi málo informácií, napríklad, nemajú žiaden blog).

Pribúdajú nové investičné príležitosti, ale s Buyback guarantee sú zväčša len za 10%tný výnos.

Twino, príchodzie úroky
Príchodzie úroky na Twino

Za júl sa mi XIRR trochu zlepšil, na 9,86%. Nie je to zlé (napríklad oproti Žltému melónu), ale iné platformy ponúkajú lepšie zhodnotenie.

Fast Invest

V júli na tento platforme bolo pridaných niekoľko pôžičiek v Eurách za 13%, avšak pôžičky v poľských zlotých len za maximálnych 12%. Je to kus menej, než 16% úrok, s ktorým Fastinvest začínal a lákal tak investorov. Úvidíme, či sa im podarí znovu dať pôžičky s vyššími úrokmi. Na začiatok som zmenil pár EUR na PLN, ale teraz sa viac oplatí investovať v Eurách.

Fastinvest, úroky
Pri Fastinveste prerátavam PLN kurz na EURá, tak graf zobrazuje celkové proky len v Eurách

XIRR pre EUR = 12,27% (v júni 11,70%)

XIRR pre PLN = 13,37% (v júni 12,75%)

Crowdestor

Crowdestor na rozdiel od vyššie spomenutých platforiem, neponúka pôžičky ľuďom, ale radšej firmám. Momentálne moja najobľúbenejšia stránka, keďže mnoho projektov je za 19%tný alebo vyšší úrok a dokonca aj s Buyback garanciou.

Nanešťastie, ešte nemám referral odkaz, tak ak chcete bonus pri registrácii, skúste vyhľadať odkaz od iných blogerov.

Crowdestor, úroky
Príchodzie úroky na Crowdestore

XIRR s príchodzími splátkami pekne rastie. V júni bol 5,43%, v júli 5,97%. Niektoré projekty začnú vyplácať až po šiestich mesiacoch, tak postupne by som sa mal dostať na XIRR okolo 18%.

Odkaz na stránku Crowdestor (bez referečného bonusu).

Záverom

V auguste by som chcel pridať recenziu na Twino (už sa im nedarí ako kedysi) a spísať môj pohľad na banky.

Celkový prehľad s tabuľkami je v sekcii Sumár.

Treba mať na pamäti, že tu opisujem len moje skúsenosti, neponúkam investičné poradenstvo. Dane z výnosov musí investor priznať samostatne, platformy nestŕhajú úroky.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *