Prehľad portfólia za august 2019

August bol trochu slabší až na Crowdestor, kde prišli úroky za projekt, ktorý vypláca až po pol roku.

Pridal som jednu novú platformu, Kuetzal.

Žltý melón

Prvýkrát mám viac ako 30 aktívnych investícií, je ich 31.
Z toho, jedna má status právne vymáhaná (od januára 2018, takže tam už nepredpokladám, že niečo sa vráti), jedna mala “Poverenie externej spoločnosti” a že dlžník komunikuje. To sa zmenilo na Poverenie externej spoločnosti: “Nie,” tak zrejme príde k oficiálnemu zosplatneniu a podanie na súd. Uvidím, čo z toho bude, ale zrejme to bude moja druhá zosplatnená pôžička. Splátka mešká už vyše 100 dní.

Môj neplatič číslo dva

Adept na zosplatnenie
Pre porovnanie, údaj z júla

Cashfree

Keďže neboli žiadne Cashfree Bývanie pôžičky, prvýkrát som skúsil dať do CashfreeHypo. Rozdiel okrem druhu garancie je aj, že CashfreeHypo spláca aj úroky aj čiastočne istinu, tak sa to približuje k anuitnému typu splácania.

Splátkový kalendár, CashfreeHypo
Splátkový kalendár, CashfreeHypo
Splátkový kalendár, CashfreeHypo
Splátkový kalendár, CashfreeHypo

Trošku matiky

CashfreeHypo:

Vklad to pôžičky 500 Eur zarátaný dňa 2019-08-16, koniec pôžičky má byť v 2022-08-16 s hodnoutou 584,87 EUR. To nám dáva celkový úrok 16.974%, čo pri troch rokoch je 5,658% ročne (XIRR je 5,36%). To ešte nerátam poplatky, ale pointa je, že takéto splácanie prináša o čosi menší úrok (oficiálne je CashfreeHypo s 5,9% p.a.)

Príklad s CashfreeBývanie:

Vklad 300 EUR, začiatok 2019-07-15, koniec 2021-06-15, 336 EUR. To je celkovo 12% za dva roky, teda 6% ročne (XIRR 6,08%). Ešte skúsim prerátať s poplatkami, ale asi to bude tých deklarovaných 5,9%.

Splátkový kalendár, Cashfree Bývanie
Splátkový kalendár, Cashfree Bývanie

Ďalší dôvod, že mám radšej Cashfree Bývanie ako CashfreeHypo pôžičky.

Súčasný výnos podľa Žltého melóna: 5,14%, XIRR 6,89%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Naneštastie žiaden cashback pre teba, ale aspoň moja asistencia, ak chceš vedieť viac o investovaní na tomto slovenskom webe.

Mintos

Chcel by som sa dostať na úroveň 12%tného ročného zhodnotenia, tak som skúšal manuálne investície. Keďže mám záujem len o pôžičky v EUR, tak sa mi to asi nepodarí splniť. V auguste bolo málo príležitostí s úrokom cez 12% a aj tie sa zväšča naplnia rýchlejšie, než stihnem zadať pokyn. Autoinvest na mojom konte nestíha.
Nahánaním sa za vysokými úrokmi som dosiahol akurát tak to, že 30% investícií je v omeškaní.

Získané úroky na Mintose
Získané úroky na Mintose

Ak ešte nemáš účet na Mintose, registráciou cez tento referral link môžeš získať 2% naspäť ako bonus (cashback), ak investuješ aspoň 500 Eur. Referal ponúka bonus aj pre mňa.

Mintos hlási, že mám zhodnotenie 10,98% (v júli to bolo 10,95%). XIRR vraví 8,21%.

Twino

Z Twina odchádzajú investori, tak je k dispozícií viacej pôžičiek. Otázka je, či sú to novo vydané pôžičky, alebo len predaje končiacich investorov.

Na Twine mám zhruba 20% investícií v omeškaní. Zatiaľ ostávam pozorovať, ako sa im bude dariť ďalej.

Získané úroky na Twine
Získané úroky na Twine

XIRR momentálne 9,85% (v júli 9,86%).
Link na stránku: Twino (bez bonusu).

FastInvest

Prvé prekvapenie v podobe nesplácania na čas:

Štatistika na FastInveste
Štatistika na FastInveste, časť nesplatených pôžičiek v auguste

Keďže FastIvent odkupuje investície ak sú v omeškaní tri dni, tak by to malo byť v pohode. Zaujímavé je, že aj na september sa predpokladá nižší príjem. Ešte neviem prečo, keďže všetky pôžičky sú na asi 6 mesiacov, tak teoreticky by sa mal príjem zvyšovať každý mesiac.

Mám zainvestované aj v poľskej mene a koverzný kurz PLN-EUR ide dole. Ešte nestrácam, ale dosť to spomalilo celkový nárast portfólia. Tak aj preto sa nehrniem do investícií v iných menách na Mintose či Twine.

XIRR pre investície v EUR a PLN ide hore, ale kvôli momentálnemu kurzu, celková hodnota je len na 10,48%.

Odkaz na stránku: FastIvest (bez bonusu).

Crowdestor

V auguste boli pripísané úroky z projektu, ktorý vyplácal až po pol roku. Tak na grafe mám pekný skok:

Crowdestor, pripísané úroky
Crowdestor, pripísané úroky

Crowdestor ponúka investície za veľmi pekné úroky, okolo 19%. Zriadili fond na vyplatenie investorov v prípade zlyhaných projektov. Odvádzajú do fondu 1 až 2% z investovaných peňazí a tak majú už 100k EUR v zálohe. Pravda, nie je to ešte významná čiastka, ale len v auguste takto navýšili fond o cca 50k EUR.

Vysoké zisky a zatiaľ žiaden neplatič prilákali mnoho investorov. Zaujímavé projekty sa vedia naplniť do pár hodín, aj pre čiastky presahujúce pol milióna EUR. Dostali sme sa teda do fázy, že treba byť v strehu a zainvestovať keď sa spustí nový projekt.

Crowdestor zatiaľ nemá autoinvest, takže len pripravení investori majú štastie sa zapojiť.

Môj terajší XIRR = 17,5%, čo je naozaj dobrý výsledok.

Odkaz na stránku: Crowdestor (bez bonusu).

Kuetzal

V auguste som sa registroval na túto stránku, lebo majú tiež vyššie výnosy a mnoho pozitívnych recenzií. Ponúkané investície sú do firiem alebo nehnuteľností. Nanešťastie, nové príležitosti pribúdajú pomaly, tak som zvedavý, či sa to zlepší alebo budú stagnovať ako Twino.

Kuetzal účet
Kuetzal účet.

Vložil som 1000 Eur, zatiaľ po 200 Eur do štyroch projektov. Dva projekty sú reality pre jednu (tú istú) firmu. Tak sa zdá, že Kuetzal má momentálne značne limitované množstvo kontaktov v biznise.

Kuetzal ponúka bonus pri registrácií cez referral link – cashback 0,5% z investícií počas 180 dní od registrácie. Ja som sa registroval teraz v auguste, takže ešte neviem povedať, či sa táto platfoma oplatí alebo nie.

Zhrnutie

August bol slabší na úroky na všetkých platformách kde investujem, okrem Crowdestoru. Pridal som sa na Kuetzal o rozmýšľam, že by som skúsil ešte nejaké P2P s realitami.

Veľa zdaru, nech sa v septembri darí lepšie.

Moje aktuálne investičné skúsenosti sú v mesačných komentároch Vývoj portfólia, prípadne stručne v Sumári.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *