Prehľad portfólia za marec 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Na Taiwane je situácia s korona vírusom zatiaľ pod kontrolou. Stále sa chodí do škôl a do práce. Ale je pravda, že hotely a reštaurácie majú značne menej zákazníkov. Nové prípady pribúdajú, ale oveľa pomalším tempom ako v Európe, aj keď počet testovaných je oveľa vyšší ako napríklad na Slovensku.

Už je cítiť dopad korona vírusu na príchodzích splátkach. Tento mesiac som získal iba 59 Eur. Konečne som začal aj s ETF a kryptomenami.

Investície

P2P

V prvom rade trebaupozorniť, že sa zdá, že viacero P2P portálov skončí. Nešťastie, dôvodom nie sú neplatiči, ako skôr zlé riadenie, či priamo podvody.

Kuetzal už je na súde, a nateraz sa podarilo zistiť, že v jednej banke majú okolo 2 miliónov Eur. Ešte sa zisťuje, či sa podarí niečo získať aj z banky na Malte.

Taktiež beží súdny process s Envestio, tam som ale nemal zainvestované, tak nemám priamo údaje, v akom stave je vyšetrovanie.

Najnovšie sa zdá, že aj Grupeer bol podvod. To je dosť nepríjemné aj z toho pohľadu, že mali viac ako 10 zamestnancov a fungovali od roku 2016. Týmto teda ani väčší počet zamestnancov, ani fungovanie cez 3 roky nie sú žiadna výhoda pri výbere P2P platformy.

Grupeer informuje na svojich stránkach, že kvôli Covid-19 nie sú schopní vyplácať investorov. No, to môže byť pravda, avšak určite sa to nedeje náhle a naraz pre všetky projekty. Skôr sa predpokladá, že je to len správa, aby získali čas na zmiznutie aj s peniazmi od investorov.
Ja som tam neinvestoval, ale budem sledovať, či sa toto ukáže ako podvod alebo nie.

Zaujímavé je, že spoločnosť TargetCirle, ktorá zabezpečuje automatizovaný systém na registráciu cez referraly, už stiahla Gruper z ich ponuky. Na druhú stranu, TargetCircle tiež mala v ponuke Kuetzal, či Envestio, takže ako sa vraví, pre peniaze si nechajú aj koleno vŕtať. Neskúmajú koho propagujú, hlavne že im z toho plynú peniaze.

Pozeral som na ďalšiu P2P platformu, BitOfProperty. Je tu pár nejasností. V sekcií O nás píšu, že majú ústredie v Sigapúre, avšak na webe neuvádzajú žiadnu singapórsku adresu. Na linkedine majú dvoch investorov zo singapúru, čo zas vyvoláva otázku, prečo by singapúrčania robili P2P v Európe ale halvne, prečo teda neuvádzajú singapúrsku adresu na webe?
CEO a cofounder majú (alebo mali, keď som ich pozeral v marci) na ich profiloch na linkedin uvedený iný rok uvedenia platformy BitOfProperty.
Po predošlých skúsenostiach, keď dačo nesedí, tak radšej do toho neinvestovať.

Taktiež sú podozrenia pre Monethera, či Wisefund.

Pozerám sa ešte na český Bondster ✈ (nepliesť si s Bondora). Zdá sa, že fungujú minimálne od roku 2014 (zdroj: register firiem). Na linkedine sa k nim priznáva 10 zamestnancov (pre porovnanie, Žltý melón má na linkedine iba 4 zamestnancov).

Ak tomu správne rozumiem, tak začali s portálom Půjčméfirmě.cz, teraz majú viac poskyovateľov pôžičiek. Ako vraví Warren Buffett, investuj do toho, čomu rozumieš. Tak v prípade Bondsteru ✈je to pochopiteľné, že sa investuje do firiem žiadajúcich financie cez Půjč mé firmě.

Čoho sa ale obávam je, že CEO a majiteľ firmy sú ľudia, čo len nedávno skončili školu. Michäel März uvádza ukončenie Mediálnych štúdií v roku 2019. Profilová fotka zaneprázdneného človeka nepôsobí veľmi seriózne.

Michäel März, profil na Linkedin

Terajšia CEO, Jana Mücková, má zas za sebou štúdia čínštiny a diplomacie.

Sú to teda obory mimo finančníctva, a tak by ma zaujímalo, ako sa dostali k Bondsteru. Podľa registru firiem sú v ňom od roku 2018 a 2019.

Kuetzal mal tiež mladých ľudí vo vedení, a skončili nepekne. Tak preto chcem nájsť naskôr vysvetlenie, než sa rozhodnem s nimi investovať.

Veľké plus je, že za nimi stojí investičná spoločnosť CEP Invest Private Equity, ktorá do Bondsteru naliala 22 miliónov českých korún (takmer 800 tisíc Eur), takže otázka, odkiaľ majú peniaze je pre mňa týmto vyriešená.

Ak investujete s Bondsterom, dajte mi prosím vedieť, čo považujete za ich klady a zápory.

Akcie

Už dlho som rozmýšľal, ako investovať do akcií. V marci sa mi podarilo posunúť a zaregistroval som sa na odporúčanie do Finaxu.

Pripravujem samostatný článok, ale v skratke:

 • je to robot-investor, kde sa automaticky určí podieľ akcií (správnejšie ETF) a dlhopisov po vyplnení investičného dotazníka. Takže otázku kam investovať som zas presunul na niekoho iného. Výber konrétnych ETF je plne v réžii Finaxu.
 • slovenská firma
 • vhodné na pravidelné investovanie (zaslané peniaze sa investujú iba každý párny utorok v roku)
 • poplatky nižšie než u mBank ✈ fondov
 • ročný poplatok 1,4% (s DPH) za správu portfólia
  Ak sa zaregistrujete na moje odporúčanie, poplatok za prvých 500 Eur sa neplatí počas prvých 5tich rokov)
 • poplatok 1,2% (s DPH) za spracovanie platby nižšej ako 1000 Eur

Pozri prehľad poplatkov a cenník na ich webe.

Zatiaľ som tam zaslal 300 Eur. Moje portfólio je 80% ETF a 20% dlhopisy.

Ak chcete mať prvých 500 Eur zainvestovaných bez poplatku 1,4% p.a., dajte mi vedieť cez kontaktný formulár a pošlem vám pozvánku (treba odoslať cez rozhranie Finax účtu).

Podľa tohto matematického modelu, by sa vrchol šírenia korona vírusu mal dostaviť v polovici júla. Dovtedy teda akcie môžu ešte klesať a teda plánujem poslať pár Eur navyše do Finaxu.

Krypto

Nielen akcie sú dole, ale aj kryptomeny.

Iná slovenská firma sa zas zaoberá investíciou v tejto oblasti. Fumbi.network ✈ automaticky nakúpi 25 kryptomien. Minimálny vklad je 50 Eur, tak som to vyskúšal.

Zdá sa, že predpokladajú vysoké zhodnotenie kryptomien, lebo ich poplatky sú skôr vysoké. Nejakých 5% za správu a ďalšie percentá ako podiel na zisku, keď sa zadá príkaz na odpredaj kryptomien, respektíve výber Eur z platformy.

Podobne ako Finax, poskytuju zľavy z poplatkov pri registrácii cez odporúčanie.

Taktiež chystám samostatný článok, keď sa zorientujem na ich platforme.

Pynk.io ✈ (recenzia tu) ešte stále neponúka výučbové materiály a stále sa pripravujú na spustenie investičného manažéra (robo advisor).

Už im to trvá dosť dlho, tak začínam mať pochybnosti, že kam to smeruje. Zatiaľ cez nich sledujem vývoj Bitcoinu, Nasdaqu a ceny zlata. V predpovediach sa mi stále toľko nedarí, ale pokiaľ je to všetko zdarma, tak aspoň som v obraze v týchto troch komoditách.

Prehľad môjho P2P portfólia

Žltý melón

Žltý melón spustil “Potrebné pôžičky,” ako reakciu na ekonomickú situáciu kvôli Covid-19.

Ide o pôžičku s 19,9% úrokom, kde prvé tri splátky sú držané na účte žiadateľa a predpokladá sa, že po 3 mesiacoch sa ekonomická situácia zlepší a tak žiadateľ bude môcť refinancovať za lepší úrok. Táto pôžička je dostupná len pre žiadateľov s hodnotením AA až C.

Partnerské pôžičky od Akulaku sa dostávajú do omeškania, ale zatiaľ sú peniaze vyplácané, nedošlo ešte k zosplatneniu. Z 11tich Akulaku pôžičiek mám momentálne 4 v omeškaní.
Zo štandardných pôžičiek (beží mi 31, plus 5 Cashfree) sú 2 zosplatnené (vymáhanie súdnou cestou), jedna v omeškaní cez 17 dní a jedna už vyše 60 dní.

Pripomienka: do partnerských pôžičiek treba investovať minimálne 2 Eurá. Pri investícií 1 Euro sa uplatňuje zaokrúhľovanie na dve desatinné miesta, čo spôsobí, že pripísaný mesačný úrok je pekná čistá nula.

Žltý melón, prehľad za marec

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,33% (nárast o 0,02% oproti januráru), XIRR 7,00%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Mintos išiel cestou znižovania nákladov, prepustil okolo 40 zamestnancov, pozastavil vyplácanie bonusov pre novoregistrovaných investorov a zaviedol poplatok 0,85% za predaj na sekundárnom trhu (transakcie na primárnom trhu sú stále bez poplatkov).

Zatiaľ sa im darí udržať tok financií od poskytovateľov pôžičiek.

Mintos, nástenka, marec 2020

Výnosnosť 12,13% podľa Mintosu (pokles o 0,04% za predošlý mesiac), XIRR 8,86% (nárast o 0,10% ).

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

Twino spustil Ventures, investície do nehnuteľností. Zatiaľ majú v ponuke len jednu nehnuteľnosť, a aj keď je suma len 250 tisíc Eur, nepodarilo sa im ju ešte vyzbierať (na Crowdestore by takáto investičná príležitosť bola naplnená do týždňa).

Snažia sa povzbudiť investorov, spravili aj webinár. Uvidíme, či sa im podarí ponúknuť ďalšiu nehnuteľnosť, alebo to pre nezáujem investorov zabalia.

Ako reakciu na Covid zdvihli úroky prežiadateľov a tak sú teraz ponuky aj za 14% a to v Euro mene.

Twino, nástenka, marec 2020

Ako je vidieť zo snímky obrazovky na mojom účete, kvôli výmennému kurzu Euro – Rubeľ, som už prišiel o 40 Eur. Ešte budem asi mesiac stratový, kým mi skončia investície v rubľoch.

Táto strata sa preniesla aj do XIRR. Za marec je XIRR 8,53% (prepad z 9,96% vo februári)

V Rusku a v Kazachstane vlády tiež povolili trojmesačný odklad splátok, tak uvidíme, ako sa to prejaví na Twine.

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

FastInvest je zase v inom svete ako zvyšok P2P platforiem.

Keď sa v januári prevalilo, že Kuetzal a Envestio boli podvody, Fastinvest nevydal žiadne stanovisko.

Teraz, v čase korona vírusu, zas hrajú, že všetko je v poriadku. Zvýšili úrokové sadzby a tak Euro pôžičky sú za 16 až 18%. Taktiež pre Ruské pôžičky naďalej poskytujú 3 dňovú buyback garanciu. Ako som písal vyššie, v Rusku je trojmesačný odklad splátok, ale zrejme FastIvenstu sa to netýka.

Mintos pozastavil vyplácanie bonusov pre novo registrovaných používateľov, aby zlepšil cash flow. FastInvest zas naopak, spustil kampaň odporuč priateľa, kde aj ten kto odporúča a aj novo registrovaný investor majú dostať po 1,5% zo zainvestovanej sumy. Tak tu mi trošku zostáva rozum stáť. Nielen že už sú vysoké úroky pre žiadateľov, ale ešte si vedia ukrojiť ďalšie 3 percentá na vyplácanie referral bonusov.

To je proste iný svet. Preto som dal zas pokyn na výber 100 Eur, zatiaľ ich vidím len ako Reserved funds, v príprave na vyplatenie.

Ten referral bonus má ešte takú milú podmienku. Bonus bude prepočítaný podľa zainvestovanej sumy za prvých 30 dní a za podmienky, že investovaná suma bude na konte počas nasledujúcich 365 dní.

Mám zainvestované aj v poľskej mene, ale tu chcem ešte chvíľu počkať, lebo výmenný kurz je teraz asi 7% nižší než keď som zamenil menu minulý rok.

Vskratke, pomaly odchádzam z platformy; snáď ešte pár mesiacov vydržia, kým sa mi podarí vybrať aspoň istinu.

FastInvest, nástenka, marec 2020

Pripomienka z prehľadu za február:

Na príjem Eur od investorov teraz používajú NexPay, UAB. Po krátkom gúglení sa dá nájsť info, že NexPay UAB je pobočkou Globitex. Tí na svojom webe píšu, že NexPay ponúka IBAN účet ako štandardný bankový účet a plus je to napojené na systém, kde sa dájú meniť kryptomeny.

Nechcem vyvíjať konšpirácie, ale minimálne je používanie takéhoto systému veľmi neštandardné na narábanie s peniazmi od investorov.

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Crowdestor potichu zrušil prehľad nadchádzajúcich platieb.

Tož, veľa projektov bude splácať s omeškaním. Budem rád, ak teda vôbec budú splácať.

Crowdestor dal vedieť, že v Litve majú teraz zákonom odklad splátok až do Septembra. Tak som zvedavý, ktoré projekty sa budú snažiť splácať v týchto mesiacoch, alebo to všetko pôjde “do kytek.”

Keďže mám v Crowdestore 50% P2P portfólia, tento vývoj je dosť nemilý a obávam sa, že to bude ďalšia drahá skúsenosť.

Vo februári som vybral 100 Eur; v marci mi neprišlo dosť splátok, aby sa nazbieralo ďalších 100 Eur. Ešte ako tak dúfam, že Crowdestor to vydrží, tak nechcem bezhlavo vyberať malé sumy.

Crowdestor, nástenka, marec 2020
Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Súdny proces pomaly pokračuje. Spomalený je aj kvôli korona vírusu.

Nateraz sa podarilo zistiť, že v jednej banke majú zadržaných okolo 2 milióna EUR (od investorov získali okolo 13 miliónov, takže je to len taká menšia suma). Ešte si súdy vymieňajú informácie a 17teho apríla by sme sa mali dozvedieť, či majú nejaké peniaze aj na účte na Malte.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Na záver

Ďakujem za vaše otázky ohľadom daní. Nanešťastie sa v tomto ešte veľmi neorientujem a ja som to vyriešil tak, že som oslovil účtovníčku, online, a nechal som si za poplatok, vypracovať daňové priznanie.

Uvídíme, čo prinesie apríl. Minimálne na Taiwane sa ľudia už začínajú vracať do reštaurácií a obchodných domov, hoci ide druhá vlna prípadov korona vírusu. Ľudia sú už zvyknutí na meranie teploty pred vstupom do každej budovy či reštaurácie, dezinfekciu rúk. Nejaký strach z choroby tu ešte je, ale zdá sa, že už menší. Tak hádam aj svet investícii sa pomaly začne zotavovať.

S pridaním investície cez Finax a Fumbi ✈ sa tento mesačný report rozširuje a bude mi trvať dlhšie ho spísať (už aj teraz to trvá viac než som si pôvodne myslel).

Koncom marca som napísal recenziu na slovenskú 365.banku.

A teraz v apríli spustili bonusy, 10 Eur pre novoregistrovaných používateľov. Kvôli pomalosti ich aplikácie a internet bankingu neplánujem používať 365 bank ako hlavný účet. Ale je tu príležitosť pre vás získať 10 Eur zdarma, podmienkou je iba registrácia cez tento referral ✈ odkaz.

Ďalších 5 EUR sa dá získať pri prvej platbe smartfónom alebo hodinkami.

Písanie týchto mesačných prehľadov umožní sa pozrieť do minulosti. Som zvedavý, aká bude situácia o rok. Prídem o všetky peniaze? Ktoré investície budú na tom lepšie o rok? P2P, ETF, či kryptomeny?

Ak nebudem mať existečné problémy, tak nejaké porovnanie po roku spravím 🙂

Vývoj portfólia je stručnejšie zobrazený v tabuľke na stránke Sumár.

2 komentáre

 1. Ahoj, takže momentálne neodporúčaš investovať peniaze do Mintosu? Mali by mi prísť peniaze navyše z bývalej práce, tak som ich chcela investovať tam :-/
  Fumbi účet mám – používam, no kedže som tam investovala v čase keď bol BTC 8870€ a teraz je niekde okolo 6tis tak som v peknej strate. Tiež sa mi zdajú poplatky vysoké, chcela som tam pravidelne mesačne posielať, no strhne mi to z mojej sumy cca 14€. Takže asi bude lepšia stratégia si počkať kým je BTC nižšie (ako napr. teraz) a dať tam jednorazovo väčšiu sumu ?
  Finax je fajn, bol to náš klient v bývalej práci, no ešte som sa nedokopala otvoriť si tam účet.

  1. Ahoj,
   Ohľadom Mintosu – musíš zvážiť, čo vlastne Mintos robí a nakoľko im dôveruješ, ze sú schopní toto robiť naďalej aj v tomto čase pandémie.
   V podstate požičiavaš peniaze obyčajným ľudom (nie firmám, nekupuješ akcie). Asi vieš, že množstvo krajín momentálne povolilo odklad splátok aj o niekoľko mesiacov. Zoznam (v angličtine) je ich blogu: https://blog.mintos.com/moratorium-for-borrowers-international-overview-by-mintos/
   Čo môžem povedať za seba je, že za normálnych okolností mám zhruba 30% zainvestovanej sumy v omeškaných splátkach. V súčasnosti mi splátky v omeškaní tvoria 44% portfólia (a to mám autoinvest nastavený dosť konzervatívne, riziková trieda A až B-, Buyback garancia, splatnosť do 5 rokov).
   Doteraz mám zo zainvestovaných 2000 EUR iba 20 Eur zosplatnených (default), aj to len pre to, že som omylom zadal investíciu bez buyback garancie (ako píšem v Recenzii, ani Buyback garancia nie je 100%ná záruka vrátenia peňazí).
   Nateraz z Mintosu neplánujem vyberať peniaze (na rozdiel od Fastinvestu a Crowdestoru), ale ani pridávať, autoinvest nechávam bežať (zmenil som parametre autoinvestu na A, A-, bez B kategórií).

   Mňa práve pokles cien na ETF nakopol aby som otvoril účet na Finaxe, namiesto dávania viac peňazí do P2P platforiem.
   Kryptomenám až toľko neverím z pohľadu pravideľného investovania (aj keď Fumbi píše, že majú zhodnotenie 40% od januára 2019), skôr som ich nakúpil, že bitcoin padol v marci pod 5000 EUR po tom, čo sa držal pol roka nad 6000 Eur. Prikupovať sa moc nechystám.
   Momentálne vkladám väčšie nádeje do ETF (tip: otvor účet cez odporúčanie, aby si ušetrila na poplatkoch za prvých 500 Eur).

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *