Prehľad portfólia za apríl 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Ako vnímate apríl v porovnaní s marcom? Ešte stále hlavná téma bola korona vírus, avšak už sa začína rozprávať nielen o tom, ako chrániť zdravie ľudí, ale aj ako vrátiť ľudí späť do zamestnania.

Marcový prepad akcií sa v apríli otočil a nastal rast. Uvidíme, či sa tento smer udrží, keďže zatiaľ štatistika ukazuje mierny nárast nezamestnanosti od januára do marca (aprílové čísla v čase písania tohto článku ešte neboli zverejnené).

Apríl ubehol nejako rýchlejšie, nestihol som pridať ani jeden nový článok na blog.

Začiatkom apríla sme mali štvordňový víkend, niečo ako dušičky – Tomb Sweeping Day (ako to preložiť? Deň čistenia hrobov?). Dlhý víkend s deckami je asi viac vyčerpávajúci než týždeň v práci. Ale je to taká zmysluplná únava. Stihli sme aj výlet na najsevernejší bod Taiwanu. V tomto čase sú skaly na pobreží potiahnuté zelenými riasami, tak sa tam chodí pre fotky. Našťastie, aj keď tu nemáme lockdown, nie je vonku veľa ľudí, takže social disctancing nie je problém udržiavať aj pri návšteve turistických miest.

Vrámci rozmýšľania, že čo robiť s deťmi doma, som začal pozerať Školský klub cez archív RTVS. Veľký úspech bola hra, že čo bude plávať a čo nie. Do plastového lavóra sme dali vodu a zobrali, čo bolo po ruke: lyžička a vydlička, umelá aj kovová, miska, čínske paličky, plastová naberačka, zubná kefka. Neuveriteľné s akou radosťou si naša malá tipovala, že čo spadne na dno a čo bude plávať. Pokusy sme opakovali niekoľkokrát aj s tými istými vecami 🙂

Začal som kurz na coursera.org ohľadom chatbotu. Prvá časť bola v pohode, lebo všetko sa robí v rámci rozhrania guglackého chatbota. Druhá časť je na prepojenie chatbota s databázou na google serveroch a tam treba platený účet. Chcel by som chatbota prepojiť na firemný server, ale tam už treba programovanie, s ktorým nemám skúsenosti (napr. Node.js). Nemám formálne IT vzdelanie, tak sa obzerám po iných možnostiach. Ideálne pre mňa by bolo, ak by sa chatbot mohol napojiť na moje dáta cez PHP.

Investície

P2P

Súdny proces s Kuetzalom beží, len medzi pojednávaniami je aj niekoľko týždňov. Nepredpokladám, že sa podarí získať peniaze späť, a o to už asi väčšine investorov ani nejde. Výhra bude, ak sa podarí dostaviť aktérov priamo pred súd. Zatiaľ na súdne pojednávania chodí iba kurátor (neviem, či je to správny termín), ktorého nominovalo vedenie Kuetzalu.

Na podstránke Sumár uvádzam úroky získané z jednotlivých P2P platforiem. Také zhrnutie pre túto sekciu:
Tento mesiac som získal najmenej za posledných 12 mesiacov. Crowdestor poskytol platobné prázdniny, v Twine som spravil chybu investovaním do pôžičiek v ruských rubľoch tak tam teraz strácam kvôli výrazne nižšiemu výmenného kurzu. Žltý melón mi ide v podstate nezmeneným tempom, Mintos prináša aspoň formálne úroky, nanešťastie ukazuje aj že suma oneskorených splátok už presiahla 40% (v bezkrízových časoch mám omeškané splátky v hodnote 30% Mintos portfólia). Pomaly odchádzam z Fastinvestu. Zadal som žiadosť na výber 100 EUR 1. apríla, peniaze poslali 5. mája. Zdá sa teda, že ešte fungujú, ale nateraz budem radšej, ak sa mi podarí vybrať všetky vklady z Fastinvestu.

Akcie

Zatiaľ som len na Finaxe. Nastúpil som doňho v čase, keď boli ETFka pekne dole, takže som momentálne v zisku. Čital som niekoľko názorov analytikov a predpovede sú skôr také, že prepad ešte len príde a môže byť väčší, než čo sme videli v marci. O Finaxe som písal viac v predošlom prehľade. Snáď sa mi už tento mesiac podarí dokončiť recenziu.

Portfólio na Finaxe

Skúsil som sa zaregistrovať na degiro. Je to online broker na nákup akcií a ETF s nižšími poplatkami než Finax. Nanešťastie majú nápor nových registrácií (zrejme viac ľudí rozmýšľa nakúpiť akcie teraz, keď sú ceny dole) a tak pri prvom prihlásení mi svietilo, že som 6290-ty v poradí. Za tri týždne som sa posunul na 6144-te miesto, takže to ešte asi potrvá, kým sa k tomu dostanem.

Degiro, pokus o registráciu

Mám aj Fio brokerský účet, ale to som ešte veľmi neštudoval. Na prvý pohľad mi to príde veľmi neintuitívne. Čo je škoda, lebo som v nálade nakupovať, len cez Fio neviem ako na to.

Krypto

Investícia cez Fumbi.networ ✈ zatiaľ rastie. Plánujem ešte trochu pridať, keďže sa teraz veľa hovorí o raste ceny Bitcoinu, kvôli nasledujúcemu “halving-u.” Nanešťastie má fumbi vysoké poplatky. Nejakých 12% podiel na zisku, keď budem chcieť vybrať. Ďalej je tam exchange poplatok platený pri nákupe aj výbere a licenčný poplatok. Fumbi predpokladá, že trh kryptomien pôjde hore aj 100 násobne v priebehu nasledujúcich niekoľkých rokov. No uvidím, ako dlho ma bude baviť čakať. Po výbere bude treba priznať zisk aj v daňovom priznaní, takže skutočný zisk po odrataní poplatkov a daní bude asi polovičný.

Fumbi, hodnota investície v apríli 2020

Výhoda Fumbi je, že po zaslaní peňazí automaticky priradia investorovi 25 kryptomien podľa nejakého ich algoritmu. Je to taká jednoduchá brána do sveta kryptomien.

Podobne ako Finax, fumbi tiež poskytuje zľavu z poplatkov pri registrácii cez odporúčani ✈.

Bolo by zaujímavé spraviť podobný nákup cez Coinbase ✈ (umožňujú nákup 20tich kryptomien) alebo binance ✈ (zmenáreň, kde sa dá nakúpiť vyše 150 rôznych altcoinov).

Kryptominciam veľmi nedôverujem, čo sa týka investovania (hoci technológia blockchain už má konkrétne využitie), preto som zadal iba malé sumy. A pri malom vklade, aj 10 násobný výnos je stále malá suma.

Pynk.io ✈ (recenzia tu) chystá video chat s jednotlivými investormi. Prihlásil som sa, tak som zvedavý, čo z toho bude.

Prehľad môjho P2P portfólia

Žltý melón

Beží mi 9 “Partnerských pôžičiek,” (poskytovateľ je Akulaku, Indonézia) z toho 4 čiastočne v omeškaní. Zatiaľ tieto partnerské pôžičky sú splácané, nebola ešte ani jedna zosplatnená.

Podarilo sa mi investovať 50 Eur do Cashfree Bývanie (pozri recenziu pre porovnanie Cashfree Bývanie verzus Cashfree Hypo) a tak mi teraz bežia 4 Bývanie a 1 Hypo pôžičky. V Cashfree mám zhruba 60% investícií na žltom melóne.

Zo štandardných pôžičiek sú 2 právne vymáhané, 1 v omeškaní vyše 60 dní, 2 v omeškaní do 60 dní. Takže z celkového počtu 44 investícií sú nejakým spôsobom problémové 9. Cashfree sú bez omeškania.

Produkt Potrebná pôžička bol dobrý nápad (umožniť si požičať a začať splácať o tri mesiace neskôr), ale asi kvôli vysokému úroku (19%) som si nevšimol nejaký záujem zo strany žiadateľov. Myslím, že bola iba jedna žiadosť.

Na druhej strane ma to teší, lebo to znamená, že ľudia ešte nie sú takí zúfalí, aby si požičiavali

Pripomienka: do partnerských pôžičiek treba investovať minimálne 2 Eurá. Pri investícií 1 Euro sa uplatňuje zaokrúhľovanie na dve desatinné miesta, čo spôsobí, že pripísaný mesačný úrok je pekná čistá nula.

Ako kompenzácia za vyššie riziko investovania v čase Covid-19, Žltý melón zvýšil základné úrokové sadzby o 2% na štandardných pôžičkách, od triedy AA až po HR. Taktiež dali vedieť, že všetky pôžičky sú štatisticky splácané podobne ako pred vírusom. Miera neplatičov zatiaľ vzrástla len “o jeden percentuálny bod,” citované z ich emailu investorom.

Žltý melón, vývoj neplatičov v čase
Žltý melón, vývoj neplatičov v čase

Hodnona portfólia

Žltý melón, prehľad za marec

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,36% (nárast o 0,03% od februára), XIRR 7,00%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Mintos rozosiela newsletter minimálne raz do týždňa s aktualizáciami ohľadom financií v tomto krízovom čase.
Pozastavil predaje na sekundárnom trhu od niekoľkých poskytovateľov.

Zoznam poskytovateľov pôžičiek ktorí prestali splácať:

 • Alexcredit (marec 2020)
 • Varks (marec 2020)
 • IFN Extra Finance (marec 2020)
 • Peachy (marec 2020)
 • Monego (december 2019)
 • IuteCredit Kosovo (december 2019)
 • Metrokredit (november 2019)
 • Rapido Finance (október 2019)
 • Aforti (august 2019)
 • Eurocent (jún 2017)

Zoznam poskytovateľov pôžičiek s pozastavenou možnosťou investovania na Mintose:

 • Akulaku Indonézia (apríl 2020)
 • Capital Service Poľsko (apríl 2020)
 • ExpressCredit Zambia (apríl 2020)
 • GetBucks Botswana (apríl 2020)
 • GetBucks Zambia (apríl 2020)

Všetci majú povinnosti vyrovnať súčasné záväzky, len už nemôžu vydávať nové pôžičky na Mintosovom trhu.

Zaujímavé, že Mintos a Žltý melón majú rozdielne zmluvy s Akulaku. Zatiaľ čo Mintos im pozastavil prístup k investorom, Žltý melón sa vyjadril, že to bolo aj kvôli nejakej systémovej chybe zo strany Mintosu. Na Žltom melóne mi ešte chodia splátky z Akulaku, aj keď mnohé s omeškaním.

Momentálne mi omeškané splátky tvoria 46% zainvestovanej sumy. Pred Covidom to bolo okolo 30% každý mesiac.

Mintos, nástenka, apríl 2020

Výnosnosť 10,99% podľa Mintosu, XIRR 9,01% (nárast o 0,15% ).

Zaujímavé, že XIRR rastie aj pri náraste omeškaných splátok. Zrejme to kompenzuje zvýšená úroková miera investícií.

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

Twino tiež rozosiela novinky každý týždeň. Pripravujú ďalšie online vystúpenie Fintech Talks 7dmeho mája.

Ich prvý investičný projekt do nehnuteľnosti sa po dlhom čase podarilo naplniť. Už som prijal prvú splátku úrokov. Ak budú mať ďalšiu nehnuteľnosť na investovanie, zas do toho pôjdem s minimálnou sumou, t.j. 100 Eur.

Twino, nástenka, apríl 2020

Ešte mi ostávajú 4 investície, kde sa mi vráti menej peňazí, než čo som investoval, pretože od začiatku investovania do vyplatenia išiel kurz Rubľa dole. Tento mesiac som kvôli tomu získal iba 0,88 Eura (predošlý mesiac to bolo mínus 27 Eur).

XIRR za apríl 8,28% (prepad z 8,53% v marci)

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

1. apríla som dal žiadosť na výber 100 Eur. Písal som po 3 týždňoch na zákaznícku podporu. Odpoveď bola, že kvoli terajšej situácii s vírusom sú platby pomalšie.

Peniaze poslali 5teho mája.

Takže zatiaľ môžem povedať, že vyplácajú, ale obávam sa, že dokedy to budú schopní robiť. Moje stanovisko je, že chcem vybrať to, čo som tam vložil.

Nemám veľmi dôveru v ich ponuku, 1,5% bonus pre nových registrovaných ivnestorov cez referral odkaz, a taktiež 1,5% bonus pre toho, kto priviedol nového investora. To je 3% ktoré si akože Fastinvest odkrajuje z ich profitu.

Pri ich pomalosti vyplácania súčasných investorov to skôr vyzerá, že výplácanie sa deje až z peňazí od nových investorov. Môj osobný pocit, dúfam že sa mýlim.

FastInvest, nástenka EUR, apríl 2020
FastInvest, nástenka PLN, apríl 2020

Pripomienka z prehľadu za február:

Na príjem Eur od investorov teraz používajú NexPay, UAB. Po krátkom gúglení sa dá nájsť info, že NexPay UAB je pobočkou Globitex. Tí na svojom webe píšu, že NexPay ponúka IBAN účet ako štandardný bankový účet a plus je to napojené na systém, kde sa dájú meniť kryptomeny.

Nechcem vyvíjať konšpirácie, ale minimálne je používanie takéhoto systému veľmi neštandardné na narábanie s peniazmi od investorov.

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

V Crowdestore ešte platí odklad splátok, tak som v apríli na úrokoch nič nedostal.

Spustili Equity kampaň (zvýšenie kapitálu peniazmi od investorov). Pripravujú sa na expanziu a tak dali príležitosť investorom sa stať shareholdermi. Minimálny vklad je 1000 Eur, predpokladajú 26% návratnosť za 12 mesiacov a potom bude ponuka premeniť equity na akcie firmy alebo sa nechať vyplatiť.

Vraj chcú peniaze využiť na zvýšenie automatizácie preverovania žiadateľov o pôžičku. Vraj teraz to trvá niekoľko dní, kým žiadateľ sa dozvie, či dostane pôžičku. Automatizovaný systém by to mal zvládnuť do pár hodín.

Crowdestor, nástenka, apríl 2020
Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Súdny proces pomaly pokračuje. Súd sa bude snažiť získať informácie z Malty, kde Kuetzal mal bankový účet.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Na záver

Som zvedavý čo sa stane s cenou Bitcoinu po halvingu, čo bude v polke mája.

Možno to bude zas len chvíľkový hype, cena vyletí hore a potom zas pôjde dole. V logaritmickej škále to vyzera, že cena bitcoinu pomaly rastie každý rok, tak je možné, že ak budem držať bitcoin viac ako rok, tak tam nejaký zárobok aj bude.

Pri P2P investíciách chodia úroky každý mesiac, tak tam si myslím, že má zmysel zobrazovať snímky obrazovky. Taktiež na stránke Sumár zobrazujem koľko Eur dostanem každý mesiac z tej ktorej platformy (hoci, tiež je to virtuálne až pokiaľ naozaj nevyberiem odtiaľ peniaze).

Pri Finaxe ✈ a Fumbi ✈ neviem, či to má zmysel. Dajte vedieť v komentároch ak chcete vidieť detaily aj z týchto investícií.

365 banka (pobočka sloveskej Poštovej banky) znovu spustila bonus 10 Eur pre nových zákazníkov. Podmienkou je registrácia cez referral odka ✈. Moje skúsenosti som už dal do článku.

Vývoj portfólia je stručnejšie zobrazený v tabuľke na stránke Sumár.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *