Prehľad portfólia za február 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Február sme začali požiarom doma, o štvrtej ráno. Nanešťastie, sme v podnájme asi 30 ročného bytu a elektrické rozvody neboli menené za celý čas. Zhorela zástrčka, ktorú sme ani nepoužívali. Elektrikár našiel ešte jednu zástrčku, čo mala roztavené plastové kontakty v stene, a teda sme ani nevedeli. Hlavný istič bol nastavený na vyššie prúdy (30A), tak keď aj horela zástrčka, istič nezareagoval.

Domovníčke sa nechce investovať do opráv, tak zástrčky boli odmontované a istič zmenený na 15A.

Nateraz OK, ale budeme hľadať nový podnájom.

Najmenší drobec ešte stále vstáva pár krát za noc, tak namiesto písania článkov dospávam, kedy sa dá.

Investície

Estónska a lotyšská polícia pracuje na prípade Kuetzal a Envestio.

Zatiaľ sa zistilo, že Kuetzal má na hlavnom estónskom bankovom účte peknú nulu. Ďalším krokom je zaistiť peniaze z bankového účtu na Malte, ale to bude asi tiež podobne úspešné.

Pomaly začínam vyberať peniaze z Crowdestoru a FastInvest. Keď sa nazbiera 500 Eur, tak by som ich chcel vložiť do Mintosu ✈ a skúsiť ich Invest&Access program.

Pynk.io ✈ (recenzia tu) spravil nové rozhranie pre registrovaných používateľov. Nanešťastie teraz nezobrazujú žiaden link na Akadémiu, tak sa obávam, že upustili od sľubovaných výučbových materiálov.
Čo sa mi zdá trochu netradičné je, že Pynk, vytvorený cez firmu Crowdsense Ltd., vytvoril skupinu, čo má robiť osvetu, takzvaný Brand Ambassador. No a v rámci prezentovania padol návrh, aby si títo ľudia dali do profilu na Linkedin, že teda robia túto činnosť. Týmto sa umelo navyšuje číslo zamestnancov firmy, čo sa zobrazuje na ich Linkedin stránke.

Viem, že prezentovanie značky sa robí bežne cez Brand Ambassador-ov, ale zväčša ide o jednu známu tvár a len v danom časovom období. Tuto naopak vyzývajú ľudí, čo sa vôbec nepoznajú, len aby dosiahli širší záber a nalákali viac ľudí. Na oficiálnej stránke píšu, že už majú cez 11 tisíc registrovaných záujemcov o investovanie.

Snáď sa nebude jednať o pyramídovú hru. Investovanie ešte nie je spustené a zrejme to ešte nejaký mesiac potrvá, ale tento marketingový krok ma necháva v pozore a skôr odrádza od rozhodnutia investovať do tejto platformy.

Žltý melón

Stále je dostatok Casfree Bývanie investícií (vysvetlené v recenzii).

Momentálne skúšam investovať do Partnerských pôžičiek (poskytovateľ Akulaku) na maximálne jeden mesiac, aby som si overil pravidelnosť splácania prípadne aktiváciu Buyback garancie. Taktiež, teoreticky mi vychádza, že pri splatnosti do jedného mesiaca by som mal získať deklarovaných 7,9% prípadne aj viac. Pri viac mesačných investíciách sa uplatňuje anuitné splácanie (každý mesiac je splátka rovnaká pre žiadateľa, ale každý mesiac sa spláca menej úrokov a viac istiny. Celkový ročný úrok je potom menší).

Pripomienka: do partnerských pôžičiek treba investovať minimálne 2 Eurá. Pri investícií 1 Euro sa uplatňuje zaokrúhľovanie na dve desatinné miesta, čo spôsobí, že pripísaný mesačný úrok je pekná čistá nula.

Žltý melón, prehľad za Február

Momentálne mám 13 Partnerských pôžičiek, z toho dve sú v omeškaní.

Mám 5 Cashfree investicícií, a tie tvoria ca 60% z investovanej sumy, keďže tie považujem za bezpečné (aj keď s relatívne nízkym úrokom, 5,9%).

Zo štandardných aukcií (31 kusov) mám dve s omeškaním viac ako 17 dní a dve právne vymáhané.

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,31% (nárast o 0,02% oproti januráru), XIRR 7,01%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Mintos začal propagovať svoju investičnú aplikáciu. Dostupná je pre Android aj iOS.

Zobrazuje prehľad portfólia, ako aj poslať a vybrať peniaze

Momentálne sa dajú vybrať pôžičky z Afriky s úrokom aj cez 15%.

Investície pokračujú stabilne.

Výnosnosť 12,17% podľa Mintosu, XIRR 8,76% (v januári bol XIRR 8,63%, teda plus 0,14% ).

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

Twino pracuje na získaní Licencie pre sprostredkovanie investícií ako broker (Brokerage License).

To by mohlo znovu priniesť záujem investorov o platformu.

Twino uverejnil finančné výsledky za rok 2018. Výsledky za rok 2019 budú zverejnené neskôr.

Čo sa týka investícií, tak som investoval aj do žiadateľov, čo majú ponuky v inej mene. Nanešťastie, po par dobrých mesiacoch sa to otočilo, a skrz prepad výmenného kurzu bol tento mesiac príjem len 5 EUR,namiesto klasických ~11 Eur mesačne.

Tak nateraz som prestal dávať do pôžičiek v inej mene ako EURo.

Predošlé dva mesiace bol XIRR niečo cez 10%, teraz sa prepadol na 9,96%.

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

Zastavil som autoinvest pre PLN aj pre EUR a vybral 100 Eur. Chcem znížiť investované prostriedky na Fastinveste aspoň o polovicu, keďže v prípade tejto platformy je tu viac otázok než odpovedí.

Webstránka sa používa jednoducho, ale FastInvest neponúka dostatočné odpovede na otázky. Jedna sa týka ich Buyback garancie. Napríklad, odkiaľ sú peniaze na túto garanciu? Ak sa investor rozhodne predať svoj podiel, v podstate okamžite má peniaze naspäť na účte (je tam penalizácia 3% z instiny a strata získaných úrokov).

Vedeli by vrátiť peniaze všetkým investorom, ak by sa v panike rozhodli odísť z platformy? Ak hej, nie je to strata pre Fastinvest, keže také ležia na účtoch a nezarábajú?

Zaujímavé je, že keď som vybral peniaze, prišli z ich poľskej banky.

Na príjem Eur od investorov teraz používajú NexPay, UAB. Po krátkom gúglení sa dá nájsť info, že NexPay UAB je pobočkou Globitex. Tí na svojom webe píšu, že NexPay ponúka IBAN účet ako štandardný bankový účet a plus je to napojené na systém, kde sa dájú meniť kryptomeny.

Nechcem vyvíjať konšpirácie, ale minimálne je používanie takéhoto systému veľmi neštandardné na narábanie s peniazmi od investorov.

Myslím, že opatrnosť je na mieste a preto je teraz mojím cieľom vybrať odtiaľ peniaze a neodporúčať platformu ďalej.

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Crowdestoru sa darí si udržať priazeň investorov.

Je to hlavne pre to, že projekty, ktoré ponúkajú, sa zdajú byť skutočné a ľudia za týmito projektami aj odpisujú na otázky investorov, že naozaj spolupracujú na pôžičke od Crowdestoru.

Jedna vec mi ale vŕta hlavou. Crowdestor má v podstate len dvoch zamestnancov. Aký majú dobrý time manažment, že vedia osloviť toľko ľudí a nájť toľko investičných príležitostí?

Vo februári som vybral 100 Eur. K tomu som sa musel znovu overiť (mám taký pocit, že som bol overený krátko po tom, ako som založil účet). Overenie prebehlo automaticky cez veriff.me, stačilo nahrať fotku občianskeho a sa odfotiť s občianskym cez telefón. Celý process netrval ani 5 minút.

Verím, že Crowdestor má veľa vecí automatizovaných, ale aj tak mi ich efektivita príde neuveriteľná.

Ďalší bod je ich Buyback garancia.

Ako píšem v recenzii, nápad je to dobrý. Nanešťastie, ak by nejaký projekt zlyhal, momentálne Buyback garancia pokryje tak 1 – 2% hodnoty projektu. Takže do projektov idete s rizikom, že pri investovaných 100 Eur máte istotu, že sa vám vrátia 2 Eurá, ak projekt zlyhá.

Zatiaľ všetky projekty platia načas, ale tak to bolo aj v prípade Kuetzalu.

Nateraz netreba panikáriť, ale aj ako v prípade Fastinvestu, radšej budem opatrný a ako budú chodiť peniaze zo splácaných projektov, budem ich pomaly vyberať.

Crowdestor, nástenka, február 2020

Mám zainvestované na Crowdestore viac než je zdravé. Po páde Kuetzalu a Envestia si viac beriem k srdcu, že treba diverzifikovať. Netreba panikáriť, len rozložiť riziko.

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Ohľadom Kuetzalu budem informovať v úvode mesačných správ. Finančné výsledky už nemá zmysel tu uvádzať.

Rada pre všetkých, vratane mňa: neriaďte sa slepo tým, čo píšu blogeri. Sami si zvážte, či ste ochotní podstúpiť riziko a investovať vlastné pieniaze na tej-ktorej platforme.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Na záver

Marec je časom platenia daní na Slovensku.

Ja mám daňovú povinnosť na Taiwane, na Slovensku podávam len priznanie za účelom informovania štátu (ako rezident Slovenskej rebubliky musím uviesť príjmy aj keď ich nedaním na Slovensku).

Príjem z investícií mám ešte pod minimom, ktoré treba na zdanenie na Slovensku.

Preto prosím, kontaktujte radšej účtovníkov s otázkami ohľadom vašich daňových povinností, aby ste mali 100%tnú istotu, že priznanie vyplníte správne.

Vývoj portfólia je stručnejšie zobrazený v tabuľke na stránke Sumár.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *