Prehľad portfólia za január 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Sviatky

Tento rok sme mali oslavy čínskeho nového roka v januári (budúci rok budú vo februári). Je to taký čas, ako Vianoce na Slovensku. Treba ísť pozrieť rodinu, veľa sa je, obchody sú z veľkej časti zatvorené.

My sme strávili skoro týždeň u tunajších starkých. Nebolo to pre mňa ktovie ako produktívne obdobie, ale to patrí k sviatkom.

Z Číny nám prišiel corona vírus. Veľa spoločností v Číne predĺžilo novoročné prázdniny o 10 dní. Tu na Taiwane pracujeme bez zmeny, akurát sa zaviedli preventívne opatrenia. Nosíme masky na tvári (len také obyčajné, žiadne N95tky), ráno nám merajú teplotu a dezinfikujeme ruky alkoholom (taktiež kľučky, klávesnice a myši v zasadačkách).

Uvidíme aký to bude mať dopad na ekonomiku. Zatiaľ sa nehovorí o stratách, len o spomalení rastu.

P2P investície

Stratu však máme v P2P investíciách.
Ak ste investovali na portáloch Kuetzal, či Envestio, môžete nahlásiť vašu stratu na estónsku políciu. Vytvorili dve emailové schránky na nahlasovanie. Viac v oznámení polície.

Ja som dal peniaze do Kuetzalu, takže rok začínam s peknou stratou 1100 EUR. Priznám sa, podľahol som pekným grafov ostatných blogerov a aj keď bolo pár varovných signálov ohľadom Kuetzalu, FOMO zvýťazilo nad logickým uvažovaním. Cena za naivitu. Mal som záujem investovať aj na Envestio. Keby vydržali pár mesiacov dlhšie, tak sa priznám, dal by som peniaze aj tam.

Za rok 2019 som na úrokoch (bez zarátania Kuetzalu) získal 1557 EUR, takže strata 1100 EUR sa dá ešte vydržať. Plakať budem, ak prídem o viac peňazí, než čo som získal.

Ako opatrne som začal (na stránke Sumár píšem, že mi trvalo prvé dva roky, kým som zainvestoval 500 Eur) a zmenil som sa na “ovečku” P2P investícií.

Ako ďalší krok budem vyberať peniaze z FastInvestu, lebo tam je tiež niekoľko nejasností. Zatiaľ sa zdá, že Crowdestor je podctivá firmička, ale nejde mi do hlavy, ako môžu len dvaja zamestnanci získavať toľko rozličných príležitostí. CEO Crowdestoru je tiež majiteľom iných firiem, ale sedieť na viacerých stoličkách a mať k tomu toľko času na Crowdestor sa mi zdá trošku nereálne. Neuveriteľne dobrý outsourcing. Niekoľko firiem, čo si požičalo cez Crowdestor potvrdilo, že majú s nimi zmluvu a dostali peniaze. Taže fajn, ale znížim tu svoj podiel.

P2P konferencia

Pre tých, čo sa chcú stretnúť s predstaviteľmi jednolivých P2P platforiem, je tu možnosť prísť na P2P konferenciu. Tento rok bude v Rige, Lotyšsku, v dňoch 19. a 20. jún 2020. Lístky a info na ich stránke ✈.

Čo ďalej

Obzerám sa za ďalšími platformami, ale nie je ľahké určiť, ktoré sú dôveryhodné.

Môj prvý krok k investíciám mimo P2P je sledovanie vývoja cien zlata, Nasdaq a Bitcoinu. To robím cez startup Pynk. Tu som spísal recenziu.

Žltý melón

Tu príbúdajú nové príležitosti na Cashfree Bývanie, vďaka partnerstvu s Cresco Group. Mám radšej Casfree Bývanie než Cashfree hypo. Vysvetlené v recenzii.

Čo sa týka partnerských pôžičiek, ako som písal v predošlej aktualizácii, aj keď sú promované ako investície od 1 Eura, musíte investovať minimálne 2 Eurá, aby to aj prinieslo nejaký zisk. Pri investovaní len 1 Eura je zisk malé číslo až na treťom desatinnom mieste, avšak systém na žltom melóne ✈ má implementované len dve desatinné miesta a tak po zaokrúhlení dostanete peknú nulu (vráti sa vám iba to investované 1 Euro). Pri dvoch eurách môžete očakávať 0,01 Eur zisk. Partnerské pôžičky sú bez poplatku pre Žltý melón, s garanciou odkupu a teoretickým 7,9% ročným zhodnotením. Ja si vyberám investície len do jedného mesiaca (najčastejšie to píše 22 dní), lebo pri viacmesačných investíciách sa uplatňuje anuitné splácanie (každý mesiac dostanete nižšiu splátku úroku, ale vyššiu splátku istiny), čo mi pri rátaní cez XIRR hodí len okolo 5% ročné zhodnotenie.

Nástenka na Žltom melóne
Žltý melón, nástenka

Mám dve zosplatnené pôžičky, vymáhané súdnou cestou. Jedna od roku 2018, takže tam nerátam s tým, že by som dostal peniaze naspäť. Strata cca 33 EUR. V omeškaní viac ako 17 dní mám dve, z toho jedna je interné refinancovanie. To asi tieť bude neplatič. Druhá omeškaná je pravidelne splácana s oneskorením, tak tam sa toľko nebojím. Krátkodobé omeškanie majú aj dve Partnerské pôžičky (Akulaku).

Moja investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,29%, XIRR 7,00%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Tím od Mintosu sa pochválil štatistikou. Vyše 230 tisíc investorov, ktorí pomohli preinvestovať 4,3 bilióna Eur.

Štatistika za rok 2019
Mintos, štatistika platformy za rok 2019

V januári vidím investičné príležitosti za vyššie úroky, okolo 13%. Nanešťastie s vyššími úrokmi ide aj vyššie riziko a tak mám viac omeškancov.

Čo som davnejšie omylom dal peniaze do nezabezpečených pôžičiek (nezaškrtol som Buyback garanciu), tak je už jedna zosplatnená. Uvidím, či vymáhanie bude úspešné, ale tak ako na Žltom melóne, ani tu neočakávam, že sa niečo podarí. Strata zatiaľ 10 Eur.

Nástenka, Mintos
Nástenka, Mintos

Výnosnosť 10,75%, XIRR 8,63%.

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

Twino tiež ponúkol štatistiku do emailu. Prekročili hranicu 500 miliónov Eur v investíciách a blížia sa k počtu 20 tisíc investorov.

Twino, štatistika za rok 2019
Twino, štatistika za rok 2019

Zverejnili finančný výkaz za rok 2018 s výnosom 9 miliónov EUR. Plánujú zverejniť výkaz za rok 2019, zatiaľ len s komentárom, že aj minulý rok bol výnosný.

Tento rok plánujú spustiť TWINO Ventures a ponúkať investície do realít. Taktiež sa uchádzajú o licenciu na sprostredkovanie investícií (investment brokerage license), čo by mohlo posilniť dôveru v P2P platformy vo všeobecnosti.

V rámci regulácie P2P spoločností v Litve, Twino rozoslal bulletin, že investor má priamo zmluvu s poskytovateľom pôžičiek a twino je len sprostredkovateľom.

Twino, nástenka
Twino, nástenka

Moje výsledky na Twine: XIRR: 10,13%.

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

Tím z Fastinvestu si spravil teambuilding aktivitu. Pekné promo, ale skôr iritačné, že či to nie je na úkor investorov.

Stále neodhalili kto sú poskytovatelia pôžičiek. Vraj zverejnili niektorých, ale neviem sa k nim dopátrať na ich webe.

Tím z Fastinvestu neposkytol žiadne stanovisko ku krachom iných platforiem. Buď si myslia, že sa ich to netýka, ale len nechcú na seba zbytočne upozorniť.

Pekné stránky a promo mal aj Kuetzal, až kým nezmizol. Takže prázdne sľuby sa už investorom nechce počúvať a sťahujú sa z platformy. Tiež plánujem vybrať peniaze.

FastInvest, nástenka
FastInvest, nástenka

Stále platí, príležitosti v EUR sú za 13% a príležitosti v PLN za 12% úrok.

Môj XIRR: 13,43%

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Crowdestor tím rozoslal email, že sa nemusia obávať a nečaká ich osud ako Kuetzal alebo Envestio.

V celku dobrý argument je, že neponúkajú Buyback garanciu, ale Buyback fond. Pri Buyback garancií, ak sa rozhodne veľa investorov vybrať peniaze, platforma nemusí mať dostatok hotovosti na náhle vyplatenie investorov (bank run). 100% Buyback bol sľubovaný tými podvodnými platformami. Aj FastInvest ponúka okamžitý odkup investícií (MoneyBack Guarantee), aj keď s penalizáciou, že vátia len instinu a anulujú získané úroky. To by ich teoreticky mohlo položiť, ak by všetci investori naraz zažiadali vyplatiť prostriedky.

Crowdestor namiesto marketingových sľubov odkladá 1% z každého investovaného projektu do Buyback Fondu. Ak by došlo k zosplatneniu, vezme sa podiel zlyhaného projektu z celkovej sumy bežiacich investícií. Potom sa tento podiel použije na výpočet podielu z Buyback fondu a ten sa vyplatí investorom. Momentálne je v tomto fonde len okolo 300 tisíc Eur, ale mechanitmus navyšovania fondu má celkom logiku a aj keby bolo treba vyplatiť všetkých investorov naraz, tak to platformu nezrujnuje.

Prisľúbili poskytovať viac informácíí o žiadateľoch.

Crowdestor, nástenka
Crowdestor, nástenka

Zdá sa, že tiež veľa investorov sa sťahuje z platformy. Rýchlosť napĺňania projektov je momentálne veľmi pomalá. Kedysi som nemal šancu sa zapojiť – tak rýchlo boli projekty zainvestované. Teraz sa požadované sumy zbierajú oveľa pomalšie.

Môj XIRR: 16,69%

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Ako som písal v úvode, Kutzal tím sa vyparil, webstránka načíta len prázdnu stránku.

Ak ste tu mali investované, podajte podnet na prešetrenie na estónsku políciu (email v odkazovanom oznámeni polície), prípadne sa zapojte aj do diskusie na Telegrame a pridajte sa do skupiny investorov žalujúcich túto platformu. To isté platí aj v prípade, ak ste investovali cez Envestio.

Rada pre všetkých, vratane mňa: neriaďte sa slepo tým, čo píšu blogeri. Sami si zvážte, či ste ochotní podstúpiť riziko a investovať vlastné pieniaze na tej-ktorej platforme.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Na záver

Zrejme mi bude chvíľu trvať, kým sa rozhodnem, kam dať voľné peniaze.

Uvítam nápady 🙂

Problémy v P2P ma nútia skôr prestúpiť na iné formy investovania, čo je na jednej strane dobré v rámci diverzifikácie, na druhej strane, škoda voľných peňazí, čo nezarábajú.

Zatiaľ sledujem vývoj okolo platformy Pynk.io ✈.

Ďakujem za otázky ohľadom platenia daní z P2P.

Prečítajte si prosím najskôr informácie o daniach poskytnuté Žltým melónom.

Ja som sa pýtal účtovníkov cez email. Spýtať sa dá bezplatne. Účtovníci, ktorých som si pozrel, si potom pýtajú 30 – 50 Eur za vypracovanie priznania typu B.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *