Prehľad portfólia za máj 2019

Investujem zatiaľ na piatich portáloch, a tie mi vyniesli v máji 81 EUR na úrokoch (71E po zahrnutí poplatkov zo ŽM).

Žltý melón

Dovolím si začať s prehľadom Žltého melóna.
Nie je veľmi veľa informácií od investorov. Tým čo sa darí sa moc nechvália a tí čo sú v mínuse sa sťažujú, že Žltý melón (ďalej len ŽM) nesplnil ich očakávania.
Nuž, zahraničné P2P majú všeliaké garancie, ŽM má garantované iba Cashfree pôžičky, zatiaľ čo väčšina aukcií je priamo ľuďom (teda nie cez Cashfree).
Ak chcete viac info o druhoch pôžičiek na ŽM, rád popíšem. Dobré info je aj na ich webstránke Typy pôžičiek (pozri hlavne Cashfree).
Moja stratégia pre investovanie na ŽM je spísana v recenzii.

V máji som spravil prvý výber zo ŽM. Peniaze mi prišli na účet už na druhý deň. Takáto rýchlosť ma uisťuje, že ŽM je dôveryhodný portál.

Momentálne mám jednehého zosplatneného (exekúcia začala v januári 2018, ešte sa nič nevymohlo), dvoch s náhradným splátkovým kalendárom a jedného s viac ako 30 dňovým meškaním. Z bežiacich 27 investícií to nie je zlý stav.

Čo ma trochu hnevá je, že z ukončených 29 investícií, 16 bolo vyplatených predčasne (55%). Ak sa nemýlim, tak pri predčasnom vyplatení prichádzam o úroky, ktoré mali byť vyplatené počas riadneho splácania.

Počas mája boli nové Cashfree aukcie, ale autoinvest nezareagoval. Je dosť pomalý. Pri poslednej Cashfree do ktorej som sa dostal, autoinvest zareagoval cca 6 minút po sprístupnení aukcie. Neviem ako ten autoinvest funguje, ale dáva aj niekoľko sekundové odstupy medzi jednotlivými automatickými investíciami.

Fast Invest

Účet na Fast Invest som založil kvôli zaujímavým úrokom. Informácie boli, že úroky sú 13 až 16%. Nastavil som autoinvest a nechal tak. Až keď som sa rozhodol spísať blog tak som pozrel, že dosť peňazí sa povaľovalo na účte nezainvestovaných. Nuž, dobrá skúsenosť, že je dôležité sledovať portfólio pravidelne.

Problém teda nastal s nedostatkom vysoko-úrokových pôžičiek, tak som manuálne zadal investície za 12%. Dúfam, že autoinvest dostane možnosť a zafunguje na 13 a viac percentné pôžičky.

Crowdestor

Ako Fast Invest tak aj s Crowdestorom som začal len tento rok (2019). Crowdestor na niektoré investície neponúka mesačné platby úrokov. Nejaké úroky som už dostal, a na iné musím počkať pol roka. Recenzie od iných P2P investorov sú pozitívne, tak tiež dúfam v rovnako dobrú skúsenosť.

Mintos a Twino

Tu mám nastavený autoinvest a o nič sa nestarám. Na Twine som musel znížiť nároky na výšku úroku, lebo mi ostávalo aj okolo 50 EUR a viac nezainvestovaných. Twino a Mintos sú časom overené platformy, hoci teda Twino v poslednom čase dosť zaostáva. Čo čítam zahraničné blogy, dosť investorov sa sťahuje z Twina inam, kvôli nezainvestovaným peniazom (cash drag) ale aj nižšej transparentnosti. Twino uverejňuje veľmi málo informácií vzhľadom na to, aký objem peňazí spravuje.

* očistené o poplatky
** prerátané EUR + PLN na EUR

Rád by som uverejňoval takýto prehľad každý mesiac. Uvidím, či sa to podarí. Názory, pripomienky, komentáre sú veľmi vítané.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *