Kuetzal bude vyšetrovaný pre podozrenie z podvodu

Ak sledujete anglicky písané blogy, tak ste si už všimli, že Kuetzal má pred sebou ťažké časy.
Ak ste sa ešte neregistrovali na Kuetzali, tak to ani nerobte.

Mne hrozí, že prídem o celý vklad, 1100 EUR.

Nasadenie nového CEO bol asi krycí manéver

Písal som v krátkyh správach, že Kuetzal má nového CEO. Vyzeralo to ako obyčajná obmena, avšak asi za tým bude niečo viac.

Celý tým okolo pôvodného CEO (Albert, Creves, narodený 1994) odišiel a kancelária v Estónsku bola uzavretá.

Sídlo Kuetzalu bolo prepísané na adresu v Lottyšsku, vraj je to bližšie k adrese papierovej majiteľke firmy, Viktoria Gortsak.

Prvé otázniky, projekt Alborg Petrol

Tím z webu ExploreP2P si všimol, že v projekte Alborg Petrol je nefunčný odkaz na webstránku. Potom sa začalo pátranie po majiteľovi. Kuetzal uvádza Erik Feldman, avšak fotka priradená k tomuto menu bola ukradnutá profesorovi z New Zealandu.

12teho decembra 2019, Kuetzal rozoslal email, že Alborg platí riadne, žiadne problémy neevidujú, ale že pre istotu ustanovia nezávislého kontrolóra na preverenie firmy.

Zatiaľ to vyzerá, že spoločnosť je fiktívna a založená za účelom podvodu.

Aj ďalšie projekty majú pochybné informácie. Niektoré projekty boli potvrdené ako skutočné – majitelia firiem, čo dostali peniaze od Kuetzalu, potvrdili že obdržali prostriedky.

Zmeny na webe

Podmienky používania webu (Terms of use) boli aktualizované a asi najviac zaražajúca zmena je stať 5.6 hovoriaca, že požičiavateľ peňazí (lender), teda investor, si má sám ohodnotiť rizikovosť projektu a priamo kontaktovať žiadateľa pôžičky. Taktiež, že prevádzkovateľ portálu nevykonáva žiadne preverenie projektu.

Buyback garancia

Na ďalšom webe som našiel rozhovor ešte s prvým CEO, kde ozrejmil, že ak by došlo na plnenie Buyback garancie, bude to z ich vlastného (súkromného, nie firemného) vrecka.

Súčasná odpoveď na otázku, že prečo nevyplácajú peniaze z Buyback garancie je, že majú zablokovaný účet.

Davová psychóza

Nuž, keď som sa rozhodol, že si spravím účet na Kuetzali, spravil som to na základe recenzií ostatných blogerov. Mnoho blogerov sa osobne stretlo s pôvodných CEO, ale iba jeden, ktorého som nečítal v tej dobe, položil otázku ohľadom buyback garancie.

Drvivá väčšina blogerov opíše len skúsenosti s používaním platformy a koľko majú zainvestované. Vysoké investované sumy vzbudzovali dojem, že platforme sa dá veriť.

Možno súčasný CEO bude mať snahu o navrátenie dobrého mena. Je to veľmi tažké až nemožné, ak sa potvrdí, že viacero projektov bolo len podvod. Žiadosti o vrátenie peňazí v podstate od všetkých investorov vedú v zániku platformy.

Nech je toto ponaučenie

Doteraz vládla viac menej slepá dôvera v P2P portály.

Dobrá vec je, že ľudia sa po tejto skúsenosti dožadujú viac informácií aj na druhých portáloch. To prinieslo aj ďalšie negatívne hodnotenia niekoľkých P2P spoločností. Otázniky visia aj nad Envestio alebo Wisefund. Portál Monethera v podstate skopíroval celú sekciu About Us od Envestio, len použil synonymá aby spravil text akože originálny. Tak sa tiež pýtajte a zvážte, či sa chcete registrovať na takých stránkach.

Naneštastie aktivity Kuetzalu majú dopad aj na iné platformy tým, že investori začínajú radšej vyberať peniaze. Tým sa môže spomaliť rozvoj projektov. V extrémnych prípadoch, keď väčšina investorov naraz chce peniaze naspäť, to môže viesť až ku krachu danej spoločnosti.

Každý vraví, že máš investovať len to, čo si môžeš dovoliť stratiť.

Nuž, pri rizikových projektoch treba s tým počítať. Mne tých 1100 eur bude chýbať, respektíve mi to zoberie skoro celý virtuálny zisk za rok 2019. Vravím virtuálny, lebo pokiaľ tie peniaze nemám na svojom bankovom účte, sú to len čísielka na webe.

Pridal som sa do skupiny na Telegrame, chystá sa súdna žaloba. Zapojených je vyše 100 investorov a celková suma pohľadávky prekročila 1 milón EUR.

Som zvedavý, či v Estónsku majú lepšiu vymožiteľnosť, než čo sa darí slovenskému Žltému melónu.

Regulácia P2P sféry

Zdá sa, že sa bude viac tlačiť na reugláciu a transparentnosť celého P2P odvetvia.

European Crowdfunding Network podniká určité kroky. Momentálne vylúčili Kuetzal zo zoznamu ich členov a nahlásili ich na Estónske Ministerstvo financií. Uvidíme, čo to prinesie. Aj pôvodnému CEO hrozí, že pôjde do chládku.

Máte ešte prostriedky na Kuetzali? Podarilo sa vám niečo vybrať?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *