Viete, kde míňate najviac ?

Po skončení vysokej školy na Slovensku sa mi podarilo získať štipendium na štúdium na Taiwane. Tešil som sa, že si dám ešte odklad od hľadania práce. Na druhú stranu, je to pekná diaľka a tak mi bolo jasné, že sa budem musieť spoľahnúť len na seba. Netušil som, čo ma bude stáť študentský život v novej krajine, a popravde, myslel som si, že tam sotva vydržím jeden rok.

Nuž, narodený v Československu, v rodine sme nemali žiadne skúsenosti s cestovaním do zahraničia, ak nepočítam školský výlet do Viedne 🙂

Keď som sa dostal na Taiwan, prvé dva mesiace som sa oťukával, že aké mám povinnosti ako študent, čo treba platiť, kde čo stojí. Prvý mesiac som si zobral pôžičku zo školy na nákup notebooku.

Našťastie pôžička bola bez úroku a stŕhali mi automaticky zo štipendia.

(Ha, viete si to dnes predstaviť? Ísť na vysokú školu bez notebooku či nemať počítač?)

Táto skúsenosť ma prinútila sa zamyslieť nad rozpočtom každý mesiac. Základ je veľmi jednoduchý. Viem koľko peńazí v danom mesiaci dostanem a zhruba si načrtnem, koľko potrebujem minúť. Ubytovanie, jedlo, osobné veci a odložiť na školné (ani štátna vysoká škola nie je na taiwane zdarma).

Kedysi som si to všetko písal len do papierového zošita.

Teraz používam „excelovskú“ tabuľku na Google Drive.

Na drive.google.com, v položke New → Google Sheets → From a template vyhľadajte Monthly Budget.

Google docs - výber súboru
Google docs – výber súboru

Monthly budget má dve záložky, Summary a Transactions. V prvej si spravím prehľad, koľko zhruba miniem. Prednastavené kategórie sú Jedlo, Zdravie, Doprava, Domáce zvieratá, Cestovanie, Dlhy. Položky Ostatné kategórie som zmenil na Deti a Auto/Skúter. Pre deti viem, koľko mesačne mi treba na skôlku, prípadne odhadnúť sumu za plienky a sunár. V kategórií Auto len sledujem, koľko vlastnenie auta stojí (poistka, výmena oleja, opravy a podobne).

Do kategórie dlhy dávam čo treba platiť – nájom, telefón, internet, či pôžičky.

Kategórie si viete premenovať podľa vašich potrieb.

Potom ešte zadať príjem do rodiny a máme prehľad, či náš príjem stačí pokryť bežné výdavky.

Google má tieto prednastavené dokumenty len v angličtine. Ak by mal niekto záujem, môžem to preložiť do slovenčiny.

Do druhej záložky (Transactions) si každý deň (ak treba) píšem, čo sme zaplatili.

Postupne, ako vypĺňate druhú záložku, sa aktualizuje sumár v prvej záložke a tak je pekne vidieť, ako sa skutočné míňanie trafilo do naplánovaného rozpočtu. Občas sú náhle situácie, nákup liekov, keď nás zaskočí nejaká chrípka z nenazdajky, opravy v dome a podobne.

Každý mesiac spravím kópiu toho súboru, vymažem dáta z druheho tabu a tak mám samostatný súbor pre každý mesiac. Do roka ich je 12, čo je stále v pohode zmanažovateľné, že si potom čísla prepíšem a spravím ročný sumár.

Google spreadsheet - zoznam mojich súborov
Každý mesiac si píšeme výdavky

Z ročného sumáru potom spriemerujem príjmy a výdavky, a tak sa vieme pripraviť na ďalší rok. Dali sme si limity na jedlo, a ostatné limity nám pomohli určiť akú sumu vieme dať na mesačný paušál za telefón či internet. Tiež poďla finančného prehľadu sme sa museli rozhodnúť, koľko sme shopní dať mesačne na prenájom. S čakaním na druhé dieťa sme proste museli násjť väčší byt.

Nejako intuitívne som chcel mať prehľad o financiách, aj bez čítania kníh na túto tému.

Ak čítate online články o finančnej slobode (FIRE), tak určite viete o aplikáciach alebo online službách, ktoré vám vedia spraviť pekné grafy z výdavkov či identifikovať, kde môžete ušetriť. Mne tento google Excel vyhovuje, že ho viem editovať aj na počítači aj v telefóne, keďže väčšinu času trávim na notebooku odpovedaním na pracovné emaily.

My máme tak 2 – 3 mesiace do roka keď sme v mínuse, ale s prehľadom vo výdavkov a príjmoch sa vieme trochu usmerniť po mínusových mesiacoch.

Ako ste na tom vy?

Zapisujete si výdavky? Ak áno, akou formou?

Ostáva vám nejaké to euro navyše na investície?

    Zaujal Vás tento článok?

    Prihláste sa na odber bulletinu (newsletter) a buďte medzi prvými, kto si prečíta nové články.


    nové článkyvývoj portfólia


    Leave a Reply

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *