Prehľad portfólia za jún 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

V júni sa mi začal meniť pracovný život. Naša firma odkúpila inú firmu a začalo sa spájanie (merge). Nanešťastie, ešte je tu navyše manažment z firmy, ktorá zas nás odkúpila pred rokom a pol, a každá z troch firiem má trochu iný pohľad na reorganizíciu celej spoločnosti.

Boli mi ponúknuté dve rôzne pracovné pozície: jedna na projektové riadenie a jedna zameraná na online marketing. V podstate k obom mám blízko, keďže som dané veci robil aj pred tým popri hlavnej pracovnej náplni.

Komentáre k investíciám

Akcie

Pynk

Pridal som pár EUR na nákup akcií Pynku cez Seedrs. Keďže sú to UK platformy, investuje sa v britských librách. Do konca júna už som do nich dal 200 GBP. Plánujem navýšiť na 250 GBP, lebo to je méta na posununie sa o 1000 miest v poradí čakateľov na sprístupnenie investičnej platformy. Taktiež táto méta má umožniť bezplatného investičného manažéra na obdobie jeného roka. Niečo ako Finax, ale v UK.

Ak ste ešte nečítali moju recenziu na Pynk.io, tak v skratke:

 • Pynk zbiera údaje od ľudí, ktoré slúžia ako podklad pre rozhodovanie či zainvestovať, držať, alebo predať investíciu. Tento fenomén davu je známy ako The Widsdom of Crowds. Majú softvér (umelá inteligencia nazvaná Rose), ktorý vyberá dáta iba od úspešných predpovedateľov.
 • máte možnosť predpovedať vývoj ceny Bitcoinu, zlata a NASDAQu
 • takouto bezplatnou formou sa učíte za chodu, ako sa správajú jednotlivé komodity
 • Pynk plánuje spustiť investičného manažéra do konca roka (predpoklad je koncom septembra), ktorý bude zahŕňať akcie, ETF ak krypto
  Aktualizácia: 1. júla spustili “Fantasy Fund Manager”, kde máte virtuálnych 10 tisíc USD a máte ich rozdeliť podľa vašich predstáv medzi 20 komodít: rôzne akcie, ETF, krypto, a tak môžete sledovať, ako sa bude vášmu výberu virtuálne dariť
 • Ak bude vaša predpoveď prvá v poradí (najpresnejšie si tipnete cenu danej komodity), tak získate 5 USD (v kryptomene USDC)

Je to zatiaľ len aplikácia, kde sa bezplatne trénujete v predpovediach cien na burze. Neskôr z toho bude onlinen investičná platforma.

Takto sa darí mne:

Ak máte záujem bezplatne vyskúšať túto platformu, zaregistrujte sa prosím cez tento odkaz: beta.pynk.io.

Ak máte záujem investovať do tohto startupu, tak registráciou cez tento odkaz Seedrs.com ✈ dostanete kredit 25 GBP ak výška vašej investície bude minimálne 150 GBP (môžete rozložiť investície do viac startupov. Seedrs má štatistiku 40% zhodnotenia investícií vrátane default projektov).

Môj účet na Seedrs.com ✈

Investíčná príležitosť do Pynk-u na Seedrs.com skončí 10. júla.

Pynk platforma už má cez 30 tisíc používateľov:

Finax

Moje porfólio na Finaxe (recenzia) sa mierne prepadlo. Plánujem znovu pridať pár EUR budúci mesiac.

Môj účet na Finaxe
Vianočná akcia: Ak si otvoríš Finax účet a spravíš hocijaký vklad (alebo aj viacnásobné vklady) do 9. januára 2022 (vrátane), za tieto vklady ti nebudú účtovať správcovský poplatok počas celého roka 2022 (až do výšky vkladov 100 tisíc Eur). Takúto zľavu získaš registráciou cez tento odporúčací odkaz: https://peniazepracuju.sk/finaxZlava

Krypto

Cena bitcoinu išla dole, tak som zas prihodil 50 Eur do fumbi ✈.

Zatiaľ je portfólio v pluse, uvidíme dokedy, respektíve kedy pôjde cena Bitcoinu hore.

Fumbi je slovenská firma. Ak ste o nich ešte nepočuli, tak po zaslaní peňazí za vás nakúpia 25 kryptomien.

Malo by sa to teda štatisticky správať ako nejaké ETF. Ono, začali v janurári roku 2019, tak zatiaľ má ich investícia pozitívny výsledok. Avšak, mám taký pocit, že hodnota ostatných kryptomien je silne závislá od hodnoty bitcoinu. Ak rastie bitcoin, zväčša rastú aj iné cryptomeny a taktiež naopak. Ak klesá Bitcoin, klesá hodnota aj ostatných mien.

Vo Fumbi portfóliu má Bitcoin až 75%-tný podiel. Bolo by zaujímavé spraviť štatistiku, že aká by bola hodnota tohto portfólia, ak by začali investíciu v novembri – decembri roku 2017, teda teste pred pádom hodnoty. Tiež sú teraz debaty že či a kedy Bitcoin znovu dosiahne úroveň z roku 2017.

Vo Fumbi veria, že sa tomu stane do pár rokov a že trh kryptomien bude len rásť.

Ja skôr vidím investície do kryptomien ako formu hazardu. Preto som sem zainvestoval iba pár EUR. Sledujem teda trochu bitcoin skrz toto Fumbi a aj Pynk.

Fumbi má dosť poplatkov – licečný poplatok, poplatok zo zisku.
Ak chcete Fumbi vyskúšať, registráciou cez tento odporúčací link ✈ dostanete zľavu 10% z ich licenčného poplatku.

P2P

V skratke, žltý melón, mintos a twino si vedú dobre. Na crowdestore začali znovu chodiť splátky. Naopak, na FastInveste posledná splátka prišla koncom mája.

Fastinvest zmenil dizajn ich webu, už je menej viditeľná ich CEO Simona.

Zrejme melú z posledného a už počítam, že čo som nestihol vybrať (800 EUR) bude v nenávratne preč. Ešte som nezaznamenal, že by sa investori chystali dať ich na súd. Ak bude taká príležitosť, pridám sa.

Príchodzie úroky

 • Platforma / Celkový vklad / Súčasná hodnota / Prijatý úrok v júni
 • Žltý melón ✈ / 2 610 / 3 503,68 / 19,13
 • Mintos ✈ / 2 030 / 2 530,68 / 25,94
 • Twino ✈ / 1 000 / 1 233,30 / 12,69
 • FastIvenst ✈ / 800 / 948,09 / 0 ! v súčasnosti neoporúčam, vyberám peniaze
 • Crowdestor ✈ / 8 200 / 9 544.01 / 204,94
 • Kuetzal / 1 100 / 0 / 0 ! prebieha súdny spor
 • Spolu / 15 740,20 / 17 769,76 / 262,70

Tá vyššia suma z Crowdestoru je preto, že firmy mali možnosť odkladu splátok na 3 mesiace a teraz začínajú chodiť splátky aj za tie pozastavené mesiace.

Detail môjho P2P portfólia

Žltý melón

Mám aktívnych 45 pôžičiek, z toho:

 • Casfree pôžičky:6 (z toho iba jedna Cashfree Hypo, ostatok sú Bývanie), všetky riadne splácané. Do týchto casfree som dal 2500 Eur (počiatočná istina), takže tvoria hlavnú zložku môjho portfólia na žltom melóne.
 • Partnerské pôžičky: 10, z toho 6 v omeškaní (minulý mesiac iba 3 v omeškaní). V partnerských pôžičkám mám zainvestovaných 187 Eur (počiatočná istina). Snažím sa vyberať len ponuky s maximálnou splatnosťou 1 mesiac. Partnerské pôžičky majú garanciu odkúpenia, ak žiadateľ bude meškať zo splátkou 60 dní.
 • Štandardné aukcie: 29, z toho 2 právne vymáhané (už niekoľko rokov, takže to už považujem za stratu, cca 50 Eur), 2 v omeškaní viac ako 60 dní (minulý mesiac iba jedna), 2 v omeškaní 17 – 60 dní. Omeškané boli zainvestované sumou 150 Eur.

Štatistika na mojom účte píše, že z bežiacich investícií som už získal 285 EUR na úrokoch (+15 EUR v porovnaní za minulý mesiac). Ak by všetci omeškanci prestali splácať (200 Eur), tak stále som v pluse.

Z ukončených investícií od roku 2014 som získal 582 Eur na úrokoch, takže celkovo som v pluse.

V júni som zainvestoval do piatich Partnerských pôžičiek.

Pripomienka: do partnerských pôžičiek treba investovať minimálne 2 Eurá. Pri investícií 1 Euro sa uplatňuje zaokrúhľovanie na dve desatinné miesta, čo spôsobí, že pripísaný mesačný úrok je pekná čistá nula.

Hodnota portfólia

Žltý melón, prehľad za jún

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,48% (nárast o 0,04%), XIRR 7,08%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Mintos pokračuje v prípravách na získanie licencie pre elektronické peniaze (e-money license). To im umožní vydávať IBAN účty a platobné karty. Teda sa pripravujú byť aj alternatívou k tradičným bankám.

Taktiež sa očakáva zverejnenie ich finančných výsledkov.

A teda, Mintos si stále drží náskok pred konkurenciou a dobrú reputáciu.

Mintos, nástenka, jún 2020

Omeškané splátky tvoria 28,7% portfólia, čo je normálny stav aj ako som mal pred Covid krízou.

Výnosnosť 11,12% podľa Mintosu, XIRR 9,36% (nárast o 0,13% ).

Koncom júna som musel upraviť autoinvest z minimálneho úroku 12% na 11%. Zrejme žiadatelia už začínajú normálne splácať, tak idú úroky dole. Alebo je prebytok investorov.

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

V Twine ešte beží referral program. Odmena pre nových investorov registrovaných cez tento odporúčací odkaz ✈ je 20 EUR. Podmienkou je zainvestovať 100 Eur.

V júni spustili druhú fázu ich realitného projektu. To je síce pekné, ale očakával by som už aj nový projekt v realitách.

Charitatívny projekt na pomoc detskej nemocnici, čo spustili v máji, stále nevyzbieral 5000 Eur. Je to parádna hanba, že investori nevedia zafinancovať charitatívny projekt takouto malou čiastkou, zatiaľ čo na realitný projekt sa vyzbieralo 200 tisíc eur. Ja som na tú charitu dal 10 Eur. Z Twina dostanem niečo cez 100 Eur ročne, tak 10 Eur je cca 10% z tohto výnosu.

Twino, nástenka, jún 2020

Ešte mi ostáva 1 investícia v rubľoch, ktorá je ešte aj v omeškaní. Momentálne je predpokladaná strata takmer 1 EUR, čiže celková strata z investícií v rubľoch tento rok (ako vidno zo snímku obrazovky vyššie) bude okolo 55 Eur.

Investujem teraz iba do eurových pôžičiek a tak sa znovu úroky dostávajú do plusu.

XIRR za jún 8,41% (nárast o 0,15% z mája).

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

S FastIvestom to ide dolu vodou.

Najskôr začali problémy s dlhou dobou výplácania investorov.

Teraz za jún neprišli žiadne úroky. Vyhovárajú sa, že v Španielsku je odklad splátok, ale mne neprišli ani úroky za investície v Poľsku.

Zmenili hlavnú stránku webu, už ich CEO pani nie je toľko na očiach ako bola v predošlej verzii webu.

Takže mi to príde, že pôjdu “do kytek.”

Investoval som tam 1000 Eur, podarilo sa mi vybrať naspäť 200.

Ak bude nejaký súdny spor s FastInvestom, určite sa pridám.

FastInvest, nástenka EUR, jún 2020
FastInvest, nástenka PLN, jún 2020

Tu ešte pre informáciu dávam prehľad transakcií, uvidíme, či niečo z toho bude splnené budúci mesiac.

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Konečne začali chodiť splátky, hoci ešte nie zo všetkých projektov.

Crowdestor má veľkú priazeň investorov.

Znovu spustili kampaň na zvýšenie kapitálu (už štvrtá, ešte by mala byť jedna). Žiadali 200 tisíc Eur, vyzbierali ich za 117 sekúnd.

Za aký čas sa na Crowdestore vyzbiera 200 tisís EUR, opísané tri rôzne projekty

Ja som sa nanešťastie nestihol zapojiť.

V júni som dal žiadosť na výber 200 Eur. Prišli do 48 hodín. Takže sa zdá, že Crowdestor naozaj nemá problém. Potom som zaslal 1000 Eur, lebo som sa chcel zúčastniť tej equity kampane. Nepodarilo sa. Ešte neviem, či tie peniaze presuniem inam, alebo ich nechám tam.

Crowdestor, nástenka, jún 2020

Po prijatých splátkach v júni sa XIRR dostal na pekných 14,95%.

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Súdny proces sa síce vlečie, ale už má aj pozitívne výsledky – nejaké zostatkové peniaze sú zablokované v bankách.

Ešte sa nepodarilo dostať pred súd ich papierovú CEO Viktoria Gortsak, ale už sa na tom pracuje.

Podarilo sa dostať do pozície správcu konkurznej podstaty človeka, čo nie je spriaznený s pôvodným manažmentom Kuetzalu. Info v angličtine.

Taktiež pred súd by sa mal dostaviť ich “CEO,” ktorý bral investorov na prehliadky kancelárie a projektov, Alberts Cevers.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Na záver

Situácia v P2P investíciách, aspoň teda v tých, kde investujem ja, je zatiaľ v pohode. Covid kríza v podstate ešte neskončila, ale podstatná časť splátok pekne chodí.

Dávam ešte raz do pozornosti akciu na Twine – bonus 20 Eur ak zainvestujete 100 Eur. Neviem, či už máte s Twinom skúsenosti, ale zdá sa, že záujem investorov nie je až taký veľký v porovnaní s inými P2P stránkami. Je pravda, že finančné výkazy uverejňujú s riadnym oneskorením, ale momentálne to je asi ich jediné negatívum.

V minulom sumári som písal, že som rozmýšľal nad prepisovaním textov ako formou bočného zárobku. Nanešťastie možný príjem je skôr nízky vzhľadom na čas, ktorý nad tým treba stráviť (na začiatok je to 15 EUR za audiohodinu. začiatočníkom trvá prepis jednej audio hodiny okolo 6 hodín. 15/6 = 2.50 USD na hodinu).

Teraz sledujem materiály ohľadom Print On Demand. Je to výroba tričiek, šálok a podobných vecí na zakázku. Ešte neviem, či to budem robiť, ale je to minimálne nateraz zaujímavá téma.

V júni blog oslávil prvý rok 🙂

Ďakujem za vašu dôveru a odkazy obdržané emailom.

Ak máte info o nejkaých dobrých investičných príležitostiach, dajte mi vediet, nech si ich aj sám preverím.

Vývoj portfólia je stručnejšie zobrazený v tabuľke na stránke Sumár.

2 komentáre

 1. Odporúčam ti pozrieť sa na YouTube kanál Adam Bača.
  https://www.youtube.com/c/AdamBača
  Tiež sa zaoberá pasívnym príjmom. P2p ale zaujímavé je nájme jeho dividendove portfólio na etoro. Aspoň mňa to zaujalo. Iba taký typ. Inak držím palce pri hľadaní bočného príjmu, lebo pri deťoch to fakt nieje ľahké. Pekný deň

  1. Ahoj,
   Ďakujem za tip.
   Je dobré, že máme ďalšieho človeka na Slovensku, čo zdieľa konkrétne skúsenosti s investovaním.
   etoro som pozeral dávnejšie, mám pocit, že to bolo hlavne o day traidingu. Zdá sa, že sa posunuli. Omrknem ich ešte raz.

   Aké sú tvoje skúsenosti s etoro? Robíš day trading alebo držíš dlhodobo akcie/ETF?
   Niektoré recenzie zmieňujú, že z amerických dividend stŕhajú až 30% zrážkovú daň.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *