Blog oslávil svoj prvý rok

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Prvé články (O mne a Sumár) boli uverejnené 1. júna 2019. Tak teda, všetko najlepšie k tvojím prvým narodeninám, môj milý blogísek 🙂

Je to taký malý míľnik v mojom online živote, a tak je na čase sa obzrieť, ako sa tento web vyvíjal za posledných 12 mesiacov.

Ako to začalo

Stránku som založil so zámerom sledovať svoje investície. Jedným z impulzov boli negatívne komentáre ohľadom Žltého melóna, že či je takéto investovanie nejako ziskové. 
Ako sa vraví, kritiku ľudia napíšu rýchlejšie než pochvalu. 
Chcel som niekde uverejniť svoje výsledky a ukázať, že investíciami na Žltom melóne sa dá zarobiť (alebo aspoň neprerobiť).

Hoci, je to dosť očividné zo štatistiky uverejnenej priamo na žltom melóne.

Štatistika výnosnosti Žltého melóna, pre investorov s 40 a viac investíciami

Tá štatistika berie do úvahy minimálne 40 investícií. Kritika ide zväčša od malých investorov, ktorí ešte nedosialhli tých 40 investícií. 
Štatistika taktiež zobrazuje, že niekoľko investorov aj prerába, takže ani väčší počet investícií nie je zárukou výnosu. Skôr si myslím, že pri dlhšom čase investovania proste prídete na to, čo funguje a čo nie. Snáď tí, čo sú teraz v mínuse, už vedia, ako tento stav otočiť.

Taktiež je pravda, že v začiatkoch mal Žltý melón viac neplatičov.

Ako píšem aj v recenzii, niektorí nastavili stratégiu, že investujú iba do Casfree pôžičiek, iní sa neboja a zarobia na rizikovejších HR pôžičkách s tým, že počítajú, že budú mať aj veľa neplatičov.

Keďže investujem na P2P portáloch od roku 2014, mal som v pláne robiť recenzie na P2P platformy, ktoré by som postupne skúšal. Neskôr som si všimol, že takých projektov na slovensku už zopár existuje. Tak minimálne kvôli tomuto blogu som si rozšíril obzory, čo je len dobré.

Koncom roka 2019 prišiel pád Kuetzalu (prišiel som o 1100 Eur), nasledovalo Envestio (mal som ich na hľadáčiku, registroval som sa, ale neposlal peniaze. Moje šťastie), a tak si viac preverujem, kam chcem poslať peniaze.

Medzičasom prišla na svet druhá dcéra, a tak čas na hľadanie nových investícií mám značne obmedzený. To taktiež ovplynilo nízku frekvenciu článkov na tomto webe.

Má zmysel robiť web pre slovenské publikum?

Čo mi dosť vadilo a vadí, ako často sa hovorí, že slováci majú nízku finančnú gramotnosť. Žiaľ, vidím to aj na sebe. Skutočné peniaze (rozumej viac ako 1000 Eur) som dal do investícií až v roku 2016.

Aj teraz investujem nepravidelne, nedarí sa mi investovať každý mesiac. Ešte bude zaujímavé, ako sa vyvinie náš rodinný rozpočet, keď pôjde aj druhé dieťa do škôlky. Malé decká dávajú zabrať aj po finančnej stránke 🙂

Keď som už začal písať tento blog, tak som si aj viac začal všímať slovenské projekty na podporu finančnej gramotnosti. Už aj na školách existujú aktivity na túto tému. Aj online materiály na stiahnutie, možno sa zabavíte aj so staršími deťmi doma.

Zatiaľ som nerobil nejaké promo tejto stránky. Publikovanie na fejsbúku či twitteri je z mojej strany zatiaľ bieda. A tomu teda zodpovedajú aj čísla:

 • 3 lajky na FB
 • 2 sledovatelia na Twitteri.

Taktiež za prvý rok som rozoslal iba jeden (číslom: 1) bulletin. Nad tým tiež treba stráviť určitý čas, a tak sa mi ešte nepodarilo zahrnúť newsletterovskú aktivitu do môjho rozvrhu.

Návštevnosť stránky

Na stránke máte možnosť odmietnuť cookies, tak zrejme údaje z google analytics nie sú úplné, ale ako-taký obraz z toho mám:

Štatistika návštevnosti PeniazePracuju.sk a Bounce Rate

Z obrázku je vidno, že až na 12ty mesiac blogovania sa mi podarilo prekonať hranicu 200 návštevníkov za mesiac.

Téma Žltý melón bola hlavným zdrojom návštevníkov tohto webu. Nanešťastie má dosť vysoký Bounce Rate, to jest, čitateľ príde, pozrie si len jednu stránku a odíde. Môže to byť spôsobené tým, že viac ľudí sa zaujíma o to, ako si požičať peniaze namiesto toho, ako investovať peniaze.

Nuž, rozmýšľam, či mám napísať nejaký článok na tému požičiavania si a nie len investovania, aby som znížil bounce rate. Len si myslím, že to na web s názvom Peniaze Pracujú nepatrí.

Keďže som aj prerobil peniaze (v sekcií Sumár pozri Kuetzal), tak aj rozmýšľam, či názov tohto webu je ešte opodstatnený 🙂

Veľa domén ohľadom investovania je už zabratých a nanešťastie som nebol veľmi kreatívny s týmto názvom. Ale hádam kľučové slová sú dostatočná nápoveda, že o čom tento web má byť. Slogan “Nechajte peniaze pracovať,” sa často používa v zmysle “investovať peniaze.”

Na tomto webe za rok som bol kontaktovaný troma ľudmi cez email, dvaja ľudia pridali komentáre na stránke a jeden na FB.
Na to, že publikujem len cca 2 články za mesiac je to celkom dobrý výsledok. Pre mňa to znamená, že aspoň pár ľudí môj blog zaujal.

Uverejňovanie mesačných prehľadov investícií ma drží motivovaného mať prehľad vo svojich financiách. Mesačné prehľady ma nútia mať aspoň nejakú pravidelnosť písania. 
Ten prehľad mi trvá napísať vyše týžňa, lebo píšem ráno medzi 6:30 a 7:10, pred tým ako budím zvyšok rodiny na prichystanie sa do škôlky a práce.

Písanie článkov

Ako som už spomenul, mesačné prehľady dávajú tejto stránke aspoň minimálnu pravideľnosť. Vynechal som iba jeden mesiac, keď sa nám narodilo druhé bábo. To asi každý rodič potvrdí, že nové bábo prinesie obdobie nespavosti, a tak som uprednostnil spánok pred písaním.

Ono, na jeden článok potrebujem asi 8 až 10 hodín. Pripraviť obrázky, napísať prvú verziu, upraviť do čitateľnejšej podoby, nahrať na web a upraviť formátovanie. A to nepíšem žiadne odborné články, iba vlastné skúsenosti. Zrejme by sa dalo písať rýchlejšie, kebyže čas na písanie nemám rozkúskovaný na pár minút denne.

Mesačné prehľady už píšem rýchlejšie, lebo podstata sa opakuje, a tak už mám vytvorenú šablónu, ktorá sa síce pomaly rozrastá, ale minimálne sled myšlienok je už daný.

V posledných dvoch mesačných prehľadoch som sa začal zamýšľať nad možnosťami bočného príijmu. Nasleduje úvaha: pri prepisovaní audio nahrávok do textu, by som vedel získať minimálne 2,5 USD za odpracovanú hodinu (minimálne 15 USD za audio hodinu, začiatočníkom prepis trvá okolo 6 hodín). Tak keď sa pozriem na množstvo článkov, čo som sem dal, namiesto toho som mohol priniesť do rodiny vyše 200 EUR.

Google analytics mi dal tip na článok o bankách. Keď som v sekcii o mne napísal o Taiwanských bankách, tak google ponúkol banka ako kľučové slovo, ktoré je vyhľadávané na slovenskom webe. Kvôli tomu som spravil článok o účtoch zdarma a následne sa registroval na 365 bank a spravil recenziu. To je pre mňa zaujímavá zmena od pôvodného zamerania sa na P2P recenzie. Stále to súvisí s peniazmi, lebo aj ušetrené peniaze, sú v podstate zárobok.

Čo som si dal ako cieľ v sekcii O mne, že chcem začat s akciami, tak to sa mi podarilo vďaka Finaxu. Kebyže nemám tento blog, asi by som ostal len v rovine, že “však niekedy.” Tým, že som daný cieľ zverejnil, tak ma to viac motivovalo s tým aj niečo spraviť.

Dá sa zarobiť písaním na webe?

Určite ste si všimli, že ak sa dá, používam affiliate odkazy. Je to spôsob ako zarobiť na webstránke, prípadne aj ponúknuť benefity pre vás – či už finančné (peňažné bonusy pre nových investorov na P2P platformách) alebo odpustenie nejakých poplatkov (tak to má Finax alebo Fumbi ✈).

Zatiaľ som aj rád, že blog má malú čítanosť, keďže som mal aj affiliate link na Kuetzal, ktorý skončil ako podvodná firma. Našťastie skončili tak skoro, že sa nikto nestihol zaregistrovať na moje odporúčanie a teda som tam nikomu nespôsobil škodu. Na Kuetzali som sa registroval cez referral link od inej slovenskej stránky zaoberajúcou sa recenziami. Preto teda často vravím, nemajte číru dôveru v blogerov, ale sami si preverte, kam idete dať peniaze.

Za rok sa tomuto blogu podarilo nasledovné:

 • tri reigstrácie na Mintose – doteraz vyplatená odmena: 30 EUR;
 • dve neaktívne registrácie na Crowdestore;
 • jedna úspešná referal registrácia na 365. bank – odmena: 10 EUR;
 • jedna registrácia na Žltom melóne – odmena: 5 EUR;
 • jedna úspešná registrácia na Finaxe – odmena: odpustenie poplatkov za správu za 500 EUR počas 5tich rokov;

Dokopy 45 EUR, pred daňou. Juhuú 😀
Náklady na doménu a webhosting ✈ za prvý rok: 35,12 EUR.

Tak môžem aspoň povedať, že toto je môj prvý blog, čo si aj zarobil na prevádzkové náklady.

Cez Fejsbúk som dostal ponuku na platenú recenziu jednej novšej P2P investičnej firmy. Zdvorilo som ich odmietol, lebo ak naháňajú spätné linky aj od takých malých stránok ako je moja, tak sa sa bojím, že nakoľko môžu byť dôveryhodní.

Ďalších 12 mesiacov?

Minimálne mesačné prehľady by som chcel robiť ešte ďalší rok.
Nad novými článkami vysí otáznik, lebo sa chcem venovať činnostiam vo voľnom čase, ktoré by mohli prinesť nejaký príjem. Ak decká začnú spávať pravidelnejšie (staršia už prespí celú noc), možno bude času aj na písanie článkov aj na bočné zárobky.

Písanie recenzií ma baví, lebo tiež rád čítam recenzie na produkty, ktoré chcem používať.

Nanešťastie som sa naučil, že nie je recenzia ako recenzia. Niektoré stránky uverejňujú množstvo recenzií len za účelom získavania affiliate odmien.

Takto boli propagované aj Kuetzal či Envestio len v pozitívnom svetle a zrejme sa pár ľudí aj “nabalilo” na odmenách. Žiaľ, tiež som bol dobrý ako dumb money a preto sa sústredím aj na kritickejšie pohľady a sám tu píšem nie len pozitíva, ale aj výstrahy, keď mi niečo nesedí.

Takže asi toľko. Neskutočné, ako rýchlo ubehne jeden rok.

Aktívny marketing neplánujem robiť. Ospravedlňujem sa za minimálnu až žiadnu aktivitu na sociálnych sieťach, ale nateraz nemám silu s tým robiť niečo iné. Tento web ostáva hlavným komunikačným kanálom z mojej strany.

Ďakujem všetkým čitateľom za priazeň a prajem vám veľa úspechov v investovaní.

Marek

2 komentáre

 1. Mne sa celkom páči spôsob tvojho písania. Narazil som na tvoj blog počas hladania ivnestície menšej pravidelnej sumy a napríklad až tu som sa dozvedel o P2P alebo P2B platformách. Za tých pár článkov čo som si prečítal tak zatial veľmi zaujímavé. Len tak ďalej 🙂

  1. Ďakujem za komentár.
   P2P sú celkom fajn, že sa dá začať aj s malými sumami a každý mesiac človek vidí ako to rastie.
   Len nie každému sa potom chce babrať s daňovým priznaním 🙂
   Vo Finaxe sa dá investovať už od 20 EUR a pri držaní investície minimálne jeden rok, to potom netreba daniť.
   Celkom paráda, že dnes existujú rôzne formy investovania ľahko dostupné aj nám, drobným investorom. Treba si ale pozorne vybrať.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *