Prehľad portfólia za máj 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Hoci na Taiwane nemáme skoro žiadne obmedzenia, čo sa týka Covid situácie, cítime jeho dopad na ekonomiku. 

Školy aj reštaurácie sú normálne otvorené, ale turistické miesta sú očividne s menším počtom ľudí. Letisko je zatvorené pre turistov, iba taiwanci, či ľudia s povolením na pobyt sú pustení do krajiny.

Firma, kde pracujem, žije hlavne s exportu, avšak zahraniční zákazníci majú odstavenú výrobu, v lepšom prípade, home office.

Zatiaľ neprišlo k prepúšťaniu, ale každý piatok si máme brať osobné voľno. Na Taiwane, keď začínate robiť pre firmu, máte nárok na 7 dní osobného voľna. Keď robíte niekoľko rokov pre jednu firmu, tak sa to vie vyšplhať na 15 dní. Ak však zmeníte prácu, znovu začítane so 7dmimi dňami voľna.

Obhliadam sa teda po nejakom druhom príjme. S deťmi na krku sa pozerám skôr na možnosti zárobku cez internet, čo by som teoreticky vedel zvládnuť, keď rodina spí. Ak sa mi niečo podarí, dám vedieť novým článkom.

Investície, stručný prehľad

Akcie

Skúsil som sa registrovať na degiro. Bol som mesiac na listine čakateľov. Keď už som bol pripustený k registrácii, po zadaní krajiny Slovensko, vyskočilo nasledovné upozornenie.

Degiro, zoznam krajín, z ktorých sa dá registrovať

A teda, českí rezidenti si vedia otvoriť účet, slovenskí nie. Musím sa poobzerať po inom brokerovi, prípadne sa naučiť robiť s fio e-brokerom.


Vo Finaxe som spravil podúčty, ktoré chcem použiť ako sporenie pre deti.

Účet založený v marci je už v pluse, nové účty zatiaľ v mínuse aj skrz poplatok za spracovanie platby. Viac o poplatkoch píšem v recenzii

Investícia vo Finaxe je tiež vystavená menovému riziku, aj keď, v danom článku vysvetľujú, že prečo sa toho netreba báť v prípade dlhodobých investícií.

Pynk spustí kampaň na Seedrs na zvýšenie kapitálu (začali 28. mája pre registrovaných používateľov, 1. júna pre verejnosť). Vraj už majú ohodnotenie ako startup na 8 miliónov libier a plánujú do roka mať hodnotu minimálne 10 miliónov. Na Seedrs sa investuje v britských librách, takže som dam dal iba minimum, lebo ktohovie ako sa bude vyvíjať výmenný kurz. Preferujem investície v Eurách. 

Seedrs vyzerá byť ako zaujímavá platforma na investovanie do startupov. Výhodu vidím, že UK trh je viac regulovaný. Nevýhodou je investovanie hlavne v britských librách, čo môže zamávať s celkovým výsledkom kvôli pohybom výmenného kurzu GBP-EUR.

Aktuálizované: Do Pynku som investoval 100 GBP (112 EUR).

Crypto

Po halvingu išla cena bitcoinu trochu dole, tak som prihodil 50 Eur do fumbi ✈.

S ich poplatkami nie som spokojný, ale zatiaľ to beriem ako investíciu na získanie skúsenosti s krypto menami. Tož, vysoké poplatky sú daň za pohodlnosť. Fumbi nakúpi 25 rôznych kryptomien. Manuálne by mi to trvalo určite veľmi dlho, plus ani by som nevedel, ktoré meny nakúpiť.

Výhodou Fumbi by malo byť aj bezpečnejšie uchovanie kryptomien, keďže používajú takzvané papierové peňaženky (ak správne rozumiem, prístupové kľúče k jednotlivým menám sú offline na “papieri”, čo si predstavujem ako nejaký počítač nepripojený na internet. Rád by som vedel, ako to vskutočnosti funguje).

Čo vidieť na týchto snímkach obrazovky je, že som zainvestoval 100 Eur a vstupné poplatky už boli 4,49 Eur. Teda, ešte som ani nezačal, a už viac než 4% investície je preč.

Keď kliknem na výber, multi-exchane poplatok a podiel zo zisku tvoria ďaľšie 4% na poplatkoch.

Ak by som teraz pravil výber, som v zisku 15 Eur, čo je zhruba tých 15% získaných do 2 mesiacov. Musím uznať, že 15% zisku za dva mesiace je veľmi dobrý výsledok. Ak by to išlo rovnakým tempom, tak to je 90% za rok. Z tohto ešte bude treba platiť dane, ale minimálne nateraz je to veľmi výnosné.

Môže to byť ale výsledok vďaka tomu, že som investoval pred halvingom.

Tu by som rád pripomenul, že v decembri 2017 mal Bitcoin hodnotu okolo 16 tisíc EUR (20 tisíc USD) a potom začiatkom roka 2018 padol o polovicu. Tam by bola zrejme aj investícia cez Fumbi v strate. V súčasnosti Bitcoin sa snaží prekonať hranicu 10.000 USD, zhruba 9.000 EUR.

P2P

V skratke, žltý melón, mintos a twino sú zatiaľ v pohode a splátky sú stále pripisované na účet. FastInvest zaviedol poplatok pri výbere, 1,50 Eur. Z crowdestoru som znovu tento mesiac nedostal ani cent.

Detail môjho P2P portfólia

Žltý melón

Mám zainvestované do 47 pôžičiek, z toho:

  • Casfree pôžičky:6 (z toho iba jenda Cashfree Hypo, ostatok sú Bývanie), všetky riadne splácané. Do týchto casfree som dal 2500 Eur, takže tvoria hlavnú zložku môjho portfólia na žltom melóne.
  • Partnerské pôžičky: 11, z toho 3 v omeškaní. V partnerských pôžičkám mám zainvestovaných 154 Eur (počiatočná istina, nemám to prerátané na aktuálnu zostatkovú istinu). Snažím sa vyberať len ponuky s maximálnou splatnosťou 1 mesiac.
  • Štandardné aukcie: 30, z toho 2 právne vymáhané (už niekoľko rokov, takže to už považujem za stratu), 1 v omeškaní viac ako 60 dní, 5 v omeškaní 16 – 30 dní. Omeškané boli zainvestované sumou 300 Eur.

Štatistika na mojom účte píše, že z bežiacich investícií som už získal 270 EUR na úrokoch. Ak by všetci omeškanci prestali splácať (300 Eur), tak by som bol mierne v strate.

Z ukončených investícií od roku 2014 som získal 578 Eur na úrokoch, takže celkovo som nejako v pluse.

V máji som zainvestoval do jednej Cashfree Bývanie (pozri recenziu pre porovnanie Cashfree Bývanie verzus Cashfree Hypo) a piatich Partnerských.

Pripomienka: do partnerských pôžičiek treba investovať minimálne 2 Eurá. Pri investícií 1 Euro sa uplatňuje zaokrúhľovanie na dve desatinné miesta, čo spôsobí, že pripísaný mesačný úrok je pekná čistá nula.

Hodnota portfólia

Žltý melón, prehľad za máj

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,44% (nárast o 0,08% od februára), XIRR 7,08%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Mintos dal vedieť, že v máji dosiahli významný míľnik, a to, 100 miliónov Eur vyplatených investorom od založenia Mintosu (teda od roku 2015) a dosiahli už 300 tisíc registrovaných investorov.

Mintos, nástenka, máj 2020

V apríli mi omeškané splátky tvorili 46% Mintosáckeho portfólia. Zaujímave, že sa to podarilo pekne otočiť, a omeškané mi tvoria teraz iba 27%. Pre krízou mi omeškané splátky tvorili pravidelne okolo 30%, takže tento výsledok je štatisticky lepší než pred krízou.

Výnosnosť 11,09% podľa Mintosu, XIRR 9,23% (nárast o 0,22% ).

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

Twino prekvapil a spustil referral program. Odmena pre nových investorov registrovaných cez tento odporúčací odkaz ✈ je 20 EUR. Podmienkou je zainvestovať 100 Eur. Teda hneď 20% bonus, čo mi príde neskutočne vysoké. Z pohľadu zisku je to paráda, z pohľadu finančnej stability sa trochu obávam, že ako si môžu dovoliť odkrojiť až takú veľkú časť ich ziskov.

Tipujem, že štatisticky im to vychádza, že priemerný investor investuje oveľa viac ako 100 Eur (ja som zainvestoval 1000 Eur od roku 2016), tak potom tých 20 Eur netvorí 20%tný bonus.

V máji spustili aj charitatívny projekt na pomoc detskej nemocnici. Do toho som dal 10 Eur. Twino dorovná 1 EUR za každé Euro od investorov. Chcú vyzbierať 5000 Eur, za mesiac sa vyzbieralo iba 1435 Eur. To je dosť slabý výsledok. Myslím si, že je to nedostatočne propagované (táto charita je v sekcii Ventures Investment). Dúfam, že investori nie sú len mamonári, a že vedia podporiť aj charitu.

Twino, nástenka, máj 2020

Ešte mi ostávajú 1 investícia v rubľoch, kde vďaka prepadu menového kurzu strácam. Z obrázku vyššie je jasné, že v instíciách v inej než Euro mene som už stratil skoro 55 Eur. Takže tu je praktický dôvod, prečo sa chcem vyhýbať investíciám v inej mene než Euro.

XIRR za máj 8,26% (prepad z 8,28% v apríli).

Myslím si, že Twino sa vracia do dobrých koľají, a budúci mesiac budem mať pozitívnejšie správy.

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

FastIvest sa snaží prežiť, ale investori utekajú preč. Ja tiež sa snažím vybrať z tejto platformy (o výhodách a rizikách píšem v recenzii).

Zaviedli poplatok 1,50 Eur za výber, takže čakám, kým sa mi tam nazbiera nejaká zmysluplná suma.

Keďže posledný výber v mojom prípade im trval vyše mesiaca, ide to pomaly. Zrejme sa sťažovalo množstvo ľudí, tak zaviedli 9% úrok na sumu, ktorá čaká na výber. Ako to správne povedať – keď zadáte výber a čakáte naň, tak táto suma sa vám úročí a na účet potom máte dostať o tých 9% (počítaných na dennej báze) viac.

FastInvest, nástenka EUR, máj 2020
FastInvest, nástenka PLN, máj 2020

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Z Crowdestoru som ani v máji nič nedostal, ešte platí odklad splátok.

Veľa ľudí ale verí tejto firme. Dokonca sa rozšírili z pôvodných 2 zamestnancov na tím 14tich ľudí. Každý má linkedin profil aj okolo 100 kontaktov, takže to vyzerá, že sú to skutoční ľudia a nie podvodne vytvorené profily.

Už mali asi dve kampane na zvýšenie kapitálu na expanziu a v júli sa chystá ďalšia.

Minimálny vklad je 1000 Eur, predpokladajú 26% návratnosť za 12 mesiacov a potom bude ponuka premeniť equity na akcie firmy alebo sa nechať vyplatiť.

Vraj chcú peniaze využiť na zvýšenie automatizácie preverovania žiadateľov o pôžičku. Vraj teraz to trvá niekoľko dní, kým žiadateľ sa dozvie, či dostane pôžičku. Automatizovaný systém by to mal zvládnuť do pár hodín.

Ak začnú chodiť splátky budúci mesiac, tak sa asi pridám do tejto ich equity kampane.

Crowdestor, nástenka, máj 2020
Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Súdny proces má už celkom pozitívne výsledky. Zatiaľ ale treba brať informácie s verejne dostupných zdrojov.

Aspoň naznačím – zdá sa, že investori dostanú čosi naspäť, hoci stále je to strata, ak ste investovali cez túto firmu.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Na záver

Nanešťastie najmladšia dcéra má znovu problémy so spánkom. Musím vstávať aj 3 krát za noc. Som parádne unavený a tak nové články na blog idú bokom.

Možno by som mohol dávať apoň dvoj troj vetové aktualizácie aspoň na FB.

Kvôli súčasnej ekonomickej situácii, zrejme v práci tento rok nebudú bonusy (tento rok nám už zmrazili platy) a tak sa obzerám po nejakom bočnom príjme, či zmene zamestnania.

Rozmýšľaľ som nad prepisovaním textu z audio nahrávok. Zatiaľ som sa zaujímal o jednu platformu, ktorá tvrtdí, že vyplácajú najviac. Skutočnosť ale nie je až taká zaujímavá z finančnej stránky. Za prepis jednej hodiny audio nahrávky sa spočiatku dá získať 15 USD, neskôr 25, s možnosťami ďalšej spolupráce s výplatou 50 až 100 USD za projekt.

Treba ale do toho investovať veľa času. Štatisticky nováčikom trvá okolo 6 hodín prepísať 1 hodinovú nahrávku. Tí lepší zvládnu prepis za 4 hodiny. Takže matematika vraví, 15/6 = 2,5 USD za hodinu. Ak má človek veľa času, tak ako bočný príjem to môže byť zaujímavé. Pre mňa, ako živiteľa rodiny, je to dosť málo a teda hľadám ďalšie možnosti.

Jednoročné výročie blogu

Prvý článok alebo info som tu publikoval 1. júna 2019. Takže, všetko najlepšie môj milý jednoročný blog 🙂

Pripravujem článok so štatistikou, čo sa dialo na blogu počas toho roka. Popravde, nič moc, ale aspoň môžem povedať, že mám svoj kúsok internetu 🙂

Vývoj portfólia je stručnejšie zobrazený v tabuľke na stránke Sumár.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *