Prehľad portfólia za október 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

V októbri som nepridal nové investície ale obzeral som sa po nových.

Vedeli ste, že Interactive Brokers už ponúkajú aj účet bez poplatkov a bez minimálneho vkladu (IB Lite)? Táto možnosť bola sprístupnená už v roku 2019, ale nevedel som o nej, lebo som mal zafixované v hlave, že na IB treba vysoký vystupný kapitál.

Ďalšia info sa mi dostala sprostredkovane. Ide o slovenskú firmu, ktorá vyvinula softvér na automatizovaný nákup a predaj menových párov. Dostali licenciu od NBS ako obchodník s cennými papriermi. Ešte zisťujem, že čo sú zač a snáď ešte tento rok poskytnem viac info. Je tam pár vecí, čo mi prídu dosť zvláštne, tak uvidím, ako sa ich infolinka vyjadrí.

Komentáre k investíciám

Akcie

Finax

V októbri si ďalší traja čitatelia tohto blogu otvorili účet na Finaxe. Nech sa vám s investíciami teda darí.

Október skončil s miernym prepadom oproti septembru, ale treba len vydržať. Trhy boli opatrné pred voľbami amerického prezidenta.

Môj účet na Finaxe

Ak vložíte menej ako 1000 Eur do Finaxu, stŕha sa poplatok za spracovanie vkladu (1,2% s DPH, pri vkladoch od 1000 Eur vyššie tento poplatok nie je). Preto moja skutočná výnosnosť je o čosi nižšia:

Stav 1827 Eur, vložených spolu 1800 Eur, t.j. 1,7% zhodnotenie.

Prečítať recenziu na Finax.

Vianočná akcia: Ak si otvoríš Finax účet a spravíš hocijaký vklad (alebo aj viacnásobné vklady) do 9. januára 2022 (vrátane), za tieto vklady ti nebudú účtovať správcovský poplatok počas celého roka 2022 (až do výšky vkladov 100 tisíc Eur). Takúto zľavu získaš registráciou cez tento odporúčací odkaz: https://peniazepracuju.sk/finaxZlava

Pynk

Spustenie investičného fondu má znovu omeškanie. Pôvodne plánovali niekedy v novembri, teraz je termín posunutý na koniec tohto roka. Čakám, uvidíme.

Zatiaľ aktívne pridávajú nové články ohľadom finančnej gramotnosti do fóra a na ich sociálnych sieťach.

Všimol som si, že traja čitatelia sa zaregistrovali na Pynk a tiež pridávajú svoje tipy na vývoj ceny jednotlivých komodít (zatiaľ sa predpovedá vývoj pre zlato, NASDAQ, FTSE100, pár EUR/USD a Bitcoin). Ak čítate tento príspevok, dajte mi prosím vedieť, ako sa vám Pynk pozdáva.

Recenzia na Pynk a správa, že aj slovenský 365 Fintech (ľudia naviazaný na 365 bank) do nich investovali.

Ak si chcete Pynk nezávezne vyskúšať, registrujte sa na zatiaľ ich beta verzii tu.

Ak chcete investovať do starupov cez Seedrs, registráciou ce tento affiliate odkaz ✈ dostanete bonus 25 GBP, ak výška vašej celkovej investície dosiahne 150 GBP (môžete rozložiť investície do viac startupov). Seedrs má štatistiku 40% zhodnotenia investícií vrátane default projektov.

Krypto

PayPal oznámil, že začiatkom budúceho roka spustí možnosť nákupu, držania a platieb cez kryptomeny. Konkrétne Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash and Litecoin.

Bitcoin sa dotahuje a svoje maximum z roku 2017. Hodnota už je cez 16 000 EUR tak aj hodnota celého kryptotrhu narástla.

Fumbi Network

Počas októbra investícia narástla na dvojnásobok vkladu.

Takto vyzeral celkový kryptotrh:

Coinmarketcap.com – vývoj celkovej hodnoty kryptotrhu v roku 2020

Keďže Fumbi tvrdí, že ich portfólio kopíruje hodnotu celkového trhu kryptomincí, pozrime sa, či by bola výhodnejšia investícia do Bitcoinu samotného alebo Fumbi:

1. októbra 2020:
Kryptotrh: 346, 536, 429, 244 USD
Bitcoin: 10, 784 USD

1. novembra 2020:
Kryptotrh: 399, 173, 175, 389 USD
Bitcoin: 13, 695 USD

(zdroj: coinmarketcap.com)

Zmena:
Kryptotrh: +15,18%
Bitcon: +26,99%

Ak by ste teda investovali iba v tomto jednomesačnom okne, investícia do Bitcoinu by vyniesla dvakrát toľko než investícia do Fumbi.
V minulomesačnom prehľade som porovnával výnos od 1. januára 2020 do 1. októbra 2020. Tam to vyšlo, že celkový trh narástol viac než bitcoin. Takže zatiaľ to vychádza, že záleží od času investície, ale teda Fumbi portfólio vie byť výnosné. Uvidíme ako to bude v dlhšom časovom horizonte.

Hodnota môjho Fumbi portfólia 1. októbra:

Ak by som vybral 1. novembra, po odrátaní poplatkov by mi bolo zaslaných 237,58 EUR.

Moje skutočné zhodnotenie by bolo (237,58 E / (150 E vklad + 9,08 E odporúčania)) = +49,34%.
Celkom dobré zhodnotenie investície v tak krátkom čase.

Ak chceš Fumbi vyskúšať, využi zľavu 10% z ich licenčného poplatku (platí po celú dobu používania fumbi účtu). Počas registrácie klikni na “Mám promo kód” a zadaj: fumbipp10 . Takto jednoducho ušetríš na ich poplatkoch.
(štandardná zľava z poplatku je 5 – 7%, čitatelia tohto blogu dostanú až 10%-tnú zľavu cez kód fumbipp10)

Kedysi som nakupoval kryptomeny cez Coinbase. Registráciou cez tento affiliate odkaz ✈ získate bonus 8,49 EUR (10 USD) ak nakúpite kryptomeny v hodnote minimálne 84,89 EUR (1OO USD). Fumbi má v portfóliu 26 kryptomien, Coinbase umožňuje nakúpiť 25 kryptomien.

P2P

V skratke: v podstate všetky platformy priniesli o niečo viac na úrokoch v septembri než v auguste. Na Crowdestore pribúdajú projekty s oneskoreným splácaním.

Detail môjho P2P portfólia

Príchodzie úroky

 • Platforma / Zostatková istina / Súčasná hodnota / Prijatý úrok v októbri
 • Žltý melón ✈ / 2 610.20 / 3 579,58 / 18,41
 • Mintos ✈ / 2 030 / 2 625,39 / 21,06
 • Twino ✈ / 1 000 / 1 269,92 / 11,42
 • FastIvenst ✈ / 800 / 946,82 / 3,11 ! v súčasnosti neoporúčam, vyberám peniaze
 • Crowdestor ✈ / 8 200 / 9 912.91 / 85,26
 • Kuetzal / 1 100 / 0 / 0 ! prebieha súdny spor
 • Spolu / 15 740,20 / 18 334,62 / 139,26

Žltý melón

Pokúšal som sa nastavit autoinvest na Partnerské pôžičky na jeden mesiac.

Buď to neviem nastaviť, alebo to proste nefunguje.

Autoinvest mi zainvestoval do 15tich partnerských pôžičiek s dobou trvania od 3 do 12 mesiacov.

Jednu dobrú správu z toho som ale dostal – keď investujete len 1 Euro, tak skutočne to vie priniest nejaký úrok, ale treba investovať na dlhšie časové obdobie.

Pripomienka: ak investujete do partnerských pôžičiek iba 1 Euro na 1 mesiac, uplatňuje zaokrúhľovanie na dve desatinné miesta, čo spôsobí, že pripísaný mesačný úrok je pekná čistá nula.

Žltý melón, prehľad za október

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,36% (nárast o 0,09%), XIRR 7,04%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Čo pozerám výsledky iných blogerov, tak sa mi vidí, že je to zhruba podobné – ak odrátame sumu v Recovery od doteraz získaných úrokov, tak investičný výsledok sa blíži k nule.

Prostriedky v In Recovery sú peniaze, ktoré buď firma poskytujúca peniaze nie je schopná momentálne vrátiť, alebo nie sú schopní dodržať Buyback garanciu. Inými slovami, zo značnou istotou sa dá povedať, že sú to stratené peniaze.

Mintos, nástenka, október 2020

Panding Payments a In Recovery nie je zahrnutá v stĺpci Portfolio, čo teda skresľuje pohľad na skutočnú výkonnosť.

V Recovery mám 9,6% z celkového portfólia na Mintose, tak zrejme tohtoročný výnos bude v podstate pekná nula.

Neomeškané splátky tvoria 64,7% portfólia (1700 Eur / 2625 Eur).

Výnosnosť podľa Mintosu je 11,06% (pokles o 0,04% od minulého mesiaca), XIRR 9,61%.

Žiaľ, musím priznať, že Mintos momentálne neodporúčam pre nových investorov. Uvidíme, ako vyriešia tie omeškané splátky.

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

V Twine ešte beží referral program. Odmena pre nových investorov registrovaných cez tento odporúčací odkaz ✈ je 15 EUR. Podmienkou je zainvestovať minimálne 100 Eur.

V porovnaní s Mintosom, tu mi neomškané splátky tvoria iba 35,52% (snímka obrazovky dole). Minulý mesiac to bolo 40%, tak sa to trochu zhoršilo.

Twino, nástenka, október 2020

XIRR za júl 8,46% (pokles o 0,22% zo septembra).

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

Začali akože chodiť splátky, avšak stále čakám na peniaze, ktoré som požiadal vybrať 2. júla.

Niekoľko investorov dostalo peniaze naspať po cca 5 tich mesiacoch čakania. Uvidím, či peniaze pošlú v decembri. Neverím tomu a považujem peniaze za stratené. Odpíšem ich asi vo Februari budúceho roka. Tiež som zvedavý, či budú reagovať na správy.

FastInvest, nástenka, október 2020

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Počet investícií s omeškanými splátkami sa mi rozrástol na 16 (o 5 viac ako minulý mesiac).

Ako vidieť z obrázku nižšie, už mám takmer 900 Eur k dispozícií. Plánujem vybrať, keď tam bude svietiť tisícka.

Do Crowdestoru som vložil 8200 Eur, tak som zvedavý, či sa mi podarí získať apoň vklad naspäť.

Crowdestor, nástenka, október 2020

XIRR je momentálne na 14,15% (pokles o 0,22% od predošlého mesiaca).

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Súdny proces sa rozširuje aj do iných krajín, tam kde Kuetzal prevádzal preniaze.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Na záver

Nestíham 🙂

Snažím sa odpovedať na čas na vaše emaily, tak aktualizácia blogu je viac než trochu spomalená.

P2P ivnestície sú teraz veľmi otázne. Budem rád ak sa mi vráti apoň ťo, čo som tam vložil. Z P2P mám nateraz najväčšiu dôveru len v Žltý melón a Twino.

Hodnota Finax a Fumbi účtov pekne rastie, dúfam, že aj vaše účty dosahujú rast.

2 komentáre

 1. Páči sa mi prístup k investovaniu. Presne takto sa na vec pozeram aj ja. Rozložiť do viacerých typov investícií a ešte aj vnútri v nich to rozložiť. Inak ja teraz neodporúčam Mintos. Stalo sa mi, že mi dávajú pending payments a dokonca sú nejaké peniaze v recoveri. To sú peniaze ktoré na 99% už neuvidím. Ako alternatívu teraz skúšam estateguru. Tam pokiaľ viem, ešte nikto neprišiel o peniaze.

  1. Súhlasím ohľadom Mintosu. Ako je vidieť aj v tomto článku, skoro 10% mám v Recovery a tiež počítam s tým, že to budú stratené peniaze. Keďže výnos na Mintose mám okolo 10%, tak takmer celý výnos pôjde “do kytek.”
   Pomaly znižujem veľkosť P2P portfólia a začínam testovať tradičnejšie formy investovania.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *