Prehľad portfólia za september 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Posledné dva septembrové týždne nás zamestnali sťahovaním sa do nového podnájmu (nebrali sme dovolenku, normálne sme chodili do práce, tak nám to dlhšie trvalo). Ešte sa vybaľujeme, preto tento mesačný report má meškanie.

Počas sťahovania som si odpustil ranné vstávanie na písanie do blogu, tak som sa aj stihol aj trochu zregenerovať.

Naneštastie, v novom podnájme si decká ešte len zvykajú. Chodíme skorej spávať, staršia dcéra je potom veselšia ráno, keď je vyspatá; mladšia dcéra spáva “fázovo” – budí sa asi každé 3-4 hodiny a vstáva krátko po 6 ráno, takže mám zas menej času , ktorý môžem venovať blogu.

Napriek tomu, blog mal v septembri rekordnú návštevnosť (štatistika na konci článku).

Ide zima, a zdá sa, že aj na psa došiel mráz. Na Crowdestore pribúdajú projekty s omeškanými splátkami raketovým tempom. Posledná P2P platforma (z tých, ktoré používam), ktorá ešte stále má veľkú podporu investorov, sa už tiež dostáva do kolotoča vymáhania splátok.

No ale pekne po poriadku. Cez obsah nižšie sa môžete prekliknúť na časť, ktorá vás zaujíma. Keďže toto je článok po mesiaci, tak je trošku dlhší.

Komentáre k investíciám

Akcie

Finax

Finax (recenzia) sa dostáva do povedomia bežným ľudom.

Sú aktívni na sociálnych sieťach a robia výučbové materiály, či už na youtube alebo aj vo forme podcastov.

V septembri si traja z vás otvorili účet cez moje odporúčanie, tak verím, že budete investovať dlhodobo a dosiahneme pozitívny výsledok. Môj plán je investovať minimálne na 18 rokov (založil som pod-účty pre deti). Očakávam, že konečný výnos by mal dosiahnuť priemer 6 až 8% ročne. S tým, že netreba platiť dane (keďže ETFka budem držať viac ako rok), tak by to mal byť dobrý výsledok.

V septembri som prihodil 700 Eur (na dva krát, vždy keď som cez Pynk aplikáciu videl prepad Nasdaq-u). Keďže prikladám sumy menšie ako 1000 Eur, Finax si stŕha poplatok za vklad na účet (1,20% s DPH).

Reálna výnosnosť je teda o niečo nižšia ako deklarovaná (ich výpočet je založený na investovanej sume už očistenej o poplatky).

Investované 1800 Eur, hodnota 1858 Eur = +3,22% (výpočet dňa 1. októbra 2020)

Môj účet na Finaxe

Trhy momentálne rastú, tak investícia už zarobila toľko, že pokryla aj “stratu” spôsobenú poplatkami.

Vianočná akcia: Ak si otvoríš Finax účet a spravíš hocijaký vklad (alebo aj viacnásobné vklady) do 9. januára 2022 (vrátane), za tieto vklady ti nebudú účtovať správcovský poplatok počas celého roka 2022 (až do výšky vkladov 100 tisíc Eur). Takúto zľavu získaš registráciou cez tento odporúčací odkaz: https://peniazepracuju.sk/finaxZlava

Skúsenejší investori môžu namietať, že ročný správcovský poplatok (1,2% s DPH pre, plus stŕhané 0,2% od EFT) je v podstate vysoký. Som si vedomý, že ETFka sa dajú nakupovať aj lacnejšie cez brokerov, avšak Finax robi automatické rebalansovanie a keby ich nebolo, ešte by som ETFka asi nemal. Začal som s nimi len tento rok a už som v pluse nad infláciou (beriem, že zhruba inflácia je 2% ročne), takže osobne som s Finaxom spokojný.

Pynk

Druhé kolo získavania kapitálu cez crowdfunding (prvé bolo cez Seedrs ✈, druhé cez Funderbeam) skončilo pod moje očakávanie.

Dobrá správa bola, že počas Funderbeam kampane sa zapojil aj slovenský 365 fintech (tím, čo majú prsty aj v 365 bank).

Doplnené: Správa o investovaní do Pynku je už zverejnená na blogu 365fintech.sk.

Na druhú stranu, Funderbeam dal možnosť zapojiť sa aj drobným investorom mimo EU (Seedrs má limitovaný počet krajín, z ktorých príjma investorov), avšak cez Funderbeam sa zapojilo iba 142 investorov, zatiaľ čo cez Seedrs investorov bolo 904. Hoci, na Funderbeame vyzbierali cca 200 tisíc GBP, na Seedrs 570 tisíc GBP, teda na Funderbeame dosiahli väčší priemerný vklad na investora.

Pynk má veľa priaznivcov v Nepále, tak bolo dobré vidieť, že aj pár nepálčanov sa stalo investormi.

Pynk prechádza z fázy získavania používateľov do fázy udržania si používateľov dlhodobo. Rozšírili tím a pribúda viac článkov z oblasti finančnej gramotnosti na ich sociálnych sieťach a ich komunitnom fóre.

Možnosť investovať do ich fondu sa má sprístupniť tento november. Cieľom je 15% ročné zhodnotenie a pre aktívnych používateľov ich platformy (treba predpovedať vývoj cien ich sledovaných komodít – zlato, Nasdaq, FSTE100, EUR/USD menový pár a Bitcoin aspoň raz do týždňa) bude investovanie do fondu bez poplatkov. Pre menej aktívnych používateľov bude poplatok 0,12% mesačne, to je 1,44% ročne, teda poplatok obdobný tomu na Finaxe.

Ak neviete, čo je Pynk, tu je moja skoršia recenzia.

V skratke: zatiaľ Pynk aplikácia umožňuje predpovedanie cien vybraných komodít. Je tam aj prehľad vašej úspešnosti v porovnaní s ostatnými. Ďalej si môžete namodelovať investičné portfólio s virtuálnym vkladom 10 000 USD.
Registrácia a používanie platformy je bezplatné.

Každý štvrťrok Pynk prerozdeľoval akcie medzi aktívnych prispievateľov. Zväčša som bol schopný skončiť okolo 20 – 30 akcií za štvrťrok. Momentálne majú veľa prispievateľov, tak sa to prerozdelilo medzi viacerých ľudí. Koncom septembra som takto získal iba 15 akcií. Som zvedavý, akú hodnotu to dosiahne budúci rok.

Ak si chcete Pynk nezávezne vyskúšať, registrujte sa na zatiaľ ich beta verzii tu.

Ak chcete investovať do starupov cez Seedrs, registráciou ce tento affiliate odkaz ✈ dostanete bonus 25 GBP, ak výška vašej celkovej investície dosiahne 150 GBP (môžete rozložiť investície do viac startupov). Seedrs má štatistiku 40% zhodnotenia investícií vrátane default projektov.

Ešte taká nová správa. 5. októbra Seedrs rozposlal email, že sa zlučujú s Crowdcube. Budte to teda jedna veľká platforma na investovanie do startupov.

Krypto

Fumbi Network

Fumbi (recenzia) informoval 9. septembra, že obmenili portfólio kryptomien. Zoznam kryptomien ktoré pridali a odobrali je spísaný na ich blogu. Z daného som trochu prekvapený, že BAT bol odobraný, lebo som ich začal nedávno sledovať.
Na druhú stranu, zdá sa, že vedia vybrať správne kryptomeny. Napríklad, nemajú v portfóliu IOT-u. Ja som pár rokov dozadu nakúpil nejaké IOT-y, ich hodnota klesla asi o 80% a ešte sa to nespamätalo a prestávam veriť, že sa to vráti na pôvodnú hodnotu.

Po tom, čo oznámili, že majú vynovené portfólio, hodnota investície klesla.

Našťastie netreba panikáriť, lebo skutočne celková hodnota kryptotrhu v septembri klesla:

Coinmarketcap.com – vývoj celkovej hodnoty kryptotrhu v roku 2020

Hodnota môjho Fumbi portfólia 1. októbra:

Ak by som vybral 1. októbra, po odrátaní poplatkov by mi bolo zaslaných 195,05 EUR. Je to teda menej ako minulý mesiac (ak by som vybral 1. septembra, dostal by som 212,48 Eur) ale ako píšem vyššie, momentálne celá hodnota kryptotrhu je nižšie, takže sa z toho nedá viniť Fumbi.

Moje skutočné zhodnotenie by bolo (195,05 E / (150 E vklad + 5,09 E odporúčania)) = +25,76% (Prepad o 8% v porovnaní s minulým mesiacom).

Fumbi má už cez 20 tisíc používateľov (Slovensko+Česko).

Zrejme sa pár z vás registrovalo aj cez moje odporúčanie. Získal som (teoreticky) 2,76 Eur v septembri za odporúčania. Je to “vyplácané” ako nová investícia do Fumbi portfólia, a keďže hodnota portfólia klesla, tak to nemá takú hodnotu.

Ak chceš Fumbi vyskúšať, využi zľavu 10% z ich licenčného poplatku (platí po celú dobu používania fumbi účtu). Počas registrácie klikni na “Mám promo kód” a zadaj: fumbipp10 . Takto jednoducho ušetríš na ich poplatkoch.
(štandardná zľava z poplatku je 5 – 7%, čitatelia tohto blogu dostanú až 10%-tnú zľavu cez kód fumbipp10)

Fumbi je nateraz zaujímavá možnosť, ako sa zapojiť do sledovania vývoja kryptotrhu a asi aj dosiahnuť lepšie zhodnotenie než investíciou iba do Bitcoinu.

Porovnávam dáta z Coinmarketcap.com:

Cena v USD1. jan 20201. okt 2020Zhodnotenie
Bitcoin7 19310 784+49,92%
Celkový krypto trh190 906 009 353344 524 134 994+80,46%

Teda hodnota celkového kryptotrhu zdá sa, že percentuálne narástla viac ako hodnota bitcoinu.

Ak si chcete sami nakúpiť kryptomeny za nižšie poplatky než vo Fumbi, môžete tak spraviť napríklad cez Coinbase. Registráciou cez tento affiliate odkaz ✈ získate bonus 8,49 EUR (10 USD) ak nakúpite kryptomeny v hodnote minimálne 84,89 EUR (1OO USD). Fumbi má v portfóliu 26 kryptomien, Coinbase umožňuje nakúpiť 25 kryptomien.

P2P

V skratke: v podstate všetky platformy priniesli o niečo viac na úrokoch v septembri než v auguste. Na Crowdestore pribúdajú projekty s oneskoreným splácaním.

Detail môjho P2P portfólia

Príchodzie úroky

 • Platforma / Zostatková istina / Súčasná hodnota / Prijatý úrok v júli
 • Žltý melón ✈ / 2 610.20 / 3 561,17 / 19,98
 • Mintos ✈ / 2 030 / 2 601,81 / 22,64
 • Twino ✈ / 1 000 / 1 268,63 / 12,64
 • FastIvenst ✈ / 800 / 944,08 / 0.26 ! v súčasnosti neoporúčam, vyberám peniaze
 • Crowdestor ✈ / 8 200 / 9 827.65 / 67,45
 • Kuetzal / 1 100 / 0 / 0 ! prebieha súdny spor
 • Spolu / 15 740,20 / 18 203,34 / 122,97

Žltý melón

Beží mi 33 pôžičiek, z toho:

 • Partnerské pôžičky: 0. Všetky boli vyplatené. V minulomesačnom prehľade som písal, že mám 13 partnerských pôžičiek v omeškaní. Tak to už neplatí, všetko bolo vyplatené. Ešte sa rozhodujem, či uvoľnené prostriedky investovať späť do partnerských, alebo to presunúť do Cashfree Bývanie
 • Casfree pôžičky:6 (z toho iba jedna Cashfree Hypo, ostatok sú Bývanie), všetky riadne splácané. Do týchto casfree som dal 2500 Eur (počiatočná istina), takže tvoria hlavnú zložku môjho portfólia na žltom melóne.
 • Štandardné aukcie: 27, z toho 3 právne vymáhané (zostatková hodnota 83 Eur, nemyslím si, že sa to podarí vymôcť), 1 v omeškaní viac ako 60 dní, 1 v omeškaní 17 – 60 dní (hodnota v riziku: 37,04 Eur)

Z teraz splácaných investícií som už získal 330 EUR na úrokoch (+13 EUR v porovnaní za minulý mesiac). Ak by všetci omeškanci prestali splácať, tak som stále v zisku.

Z už ukončených investícií som získal 596 Eur (od roku 2014).

V septembri som nespravil nové investície na žltom melóne, lebo som čakal, že ako sa vyvinie situácia s omeškanými splátkami.

Pripomienka: do partnerských pôžičiek treba investovať minimálne 2 Eurá. Pri investícií 1 Euro sa uplatňuje zaokrúhľovanie na dve desatinné miesta, čo spôsobí, že pripísaný mesačný úrok je pekná čistá nula.

Žltý melón, prehľad za september

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,27% (bez zmeny), XIRR 7,06%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Keďže na Mintose má viacero poskytovateľov pôžičiek problémy, na nástenke pribudla informácia o vymáhaných pôžičkách (sekcia In Recovery v časti Account Balance).

Mintos, nástenka, september 2020

Mesačne mi pribúda okolo 20 Eur na úrokoch, takže momentálna suma vo vymáhaní mi zhltla ročný príjem. Som zvedavý, koľko z tých vymáhaných sa podarí získať naspäť, ale predpokladám, že to bude minimum až nič.

V Recovery mám pôžičky od

 • Capital Service
 • GetBucks
 • Finko
 • Monego
 • Cashwagon
 • ExpressCredit

Čo sa mi nepáči je, že suma vo vymáhaní nie je zahrnutá v prehľade My Investments a celková suma (Total) je teda trochu zavádzajúca.

V omeškaní je teda (vrátane Recovery) 35% splátok, zatiaľ.

Výnosnosť podľa Mintosu je 11,10% (pokles o 0,03% od minulého mesiaca), XIRR 9,56%.

Nateraz musím po prvý krát povedať, že Mintos na investovanie neodporúčam, až dokým nevyriešia splátky v Recovery.

Z dobrých správ asi toľko, že poskytovateľ pôžičiek, spoločnosť Mogo plánuje prevziať spoločnosti Kredo a Tigo. Mogo sa sústredí na pôžičky zabezpečené autom (požičiava ľuďom, čo si kupujú auto). Mám investované cez Mogo okolo 40% môjho portfólia na Mintose, tak správa, že sa plánujú rozšíriť ma len potešila.

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

V Twine ešte beží referral program. Odmena pre nových investorov registrovaných cez tento odporúčací odkaz ✈ je 15 EUR. Podmienkou je zainvestovať minimálne 100 Eur.

Príjem na úrokoch bol 12,64 EUR, čo je 1% z portfólia. Ak by to išlo takto ďalej, bol by to teoretický výnos 12% ročne. Je ale dosť možné, že niečo bolo vyplatené vo forme omeškaných splátok, tak v októbri očakávam trochu nižší príjem z Twina.

Twino, nástenka, september 2020

V sekcií “Current” (neomeškané splátky) je 40% portfólia (minulý mesiac to bolo iba 32%, takže sa to vyvíja dobrým smerom).

XIRR za júl 8,68% (nárast o 0,12% z augusta).

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

Na telegrame sa viac a viac ľudí chváli, že dostali aspoň čas peňazí naspäť.

Zdá sa teda, že FastInvest pomaly vypláca investorov. Ja stále čakám na výber zadaný 2. júla 2020.

Nejaké splátky začínajú chodiť, ale je ich zrejme málo na okamžité vyplatenie všetkých výberov žiadajúcich investorov.

Splátky

Ťažko povedať, nakoľko sú tieto údaje skutočné alebo či je to len fikcia, aby investori nezačali so súdnym sporom.

FastInvest, nástenka, september 2020

Raz za týždeň pošlú automatickú správu, že nebojte sa o omeškané splátky. Už to chodí od leta, aspoň text by mohli obmieňať trochu.

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Počet investícií s omeškanými splátkami sa mi rozrástol na 11.

Ono, je pravda, že reštaurácie či výstaviská to majú veľmi ťažké tento rok, tak uvidíme, či to ostane iba v omeškaní, alebo žiadatelia pôjdu do platobnej neschopnosti. Začínam sa zmierovať s tým, že väčšina projekto pôjde do kytek.

Nejaké splátky stále chodia, tak som zvedavý, či to pokryje aspoň istinu ak už nie úroky.

Dobré na Crowdestore je, že sa aspoň snažia vyjadriť ku každému omeškanému projektu.

Crowdestor, nástenka, september 2020

XIRR je momentálne na 14,37% (nárast o 0,24% od predošlého mesiaca). Stále teda najviac z P2P platforiem, kde investjem.

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Súdny proces napreduje. Je to v stave, že sa určite podarí vymôcť aspoň peniaze zo zablokovaných bankových účtov. Zrejme sa nepodarí získať späť celú istinu, ale aj toto bude dobrý výsledok.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Štatistika blogu

Hoci v septembri nepribudol ani jeden nový článok, popularita Fumbi, 365 účtu, Finaxu a Žltého melóna zabezpečila, že na blog prišlo niečo cez 1000 návštevníkov.

Počet návštevníkov na blogu a bounce rate

Je to parádny míľnik v živote tohto blogu. Nanešťastie, bounce rate mám až 80% (to jest, až 80% návštevníkov odíde hneď ako príde, prezrú si len jednu stránku).

Z tisíc návštevníkov si “až” štyria otvorili účet na 365 bank. Ďakujem aj za to. Získal som takto 60 Eur (náklady na doménu a webpriestor boli cca 42 EUR). Milionár sa zo mňa teda týmto blogom nestane, ale minimálne je toto môj prvý blog, čo si bol schopný zarobiť na prevádzkové náklady 🙂

Tým, že publikujem teraz menej článkov sa dostávam do gúglackého úzadia a v október vyzerá, že nebude mať znovu tisícku návštevníkov.

Na záver

Snáď najmenšia začne znovu spávať celú noc.

Dostal som tip na ďalšiu slovenskú investičnú platformu, tak dúfam, že budem mať čas ju otestovať a čoskoro spísať novú recenziu.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *