Prehľad portfólia za august 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Toto leto bolo trochu nudnejšie než predošlé, keďže sme si nespravili žiadne voľno.

V septembri sa budeme sťahovať do nového podnájmu, tak o zábavu máme nateraz postarané.

Komentáre k investíciám

Akcie

Pynk

Napísal som krátky článok, kde dávam do pozornosti, že investori okolo 365.bank investovali do Pynku.

To bolo pre mňa príjemné prekvapenie. Čakanie na Pynk, že kedy sprístupnia ich investičný fond bežným investorom je už trochu frustrujúce, tak informácia o Slovenskom investorovi ma povzbudila, že asi na tom Pynku bude niečo komerčne zaujímavé. Investičný fond by mal byť otvorený ešte tento rok. Snáď sa im to podarí.

Momentálne beží druhé kolo crowdfundingu na Funderbeam. Ak sa chcete stať akcionármi tejto firmy, možnosť zainvestovať je do 10. septembra (štvrtok, do 18:00 UK času).

Plánujú ďalšie kolo investícií, Series A (čo by mali byť štandardné firemné akcie), na jún budúceho roka.

Cez Funderbeam som zatiaľ prisľúbil investovať 250 GBP. Cez Seedrs som do nich zainvestoval 500 GBP.

Ak chcete investovať do starupov cez Seedrs, registráciou ce tento affiliate odkaz ✈ dostanete bonus 25 GBP, ak výška vašej celkovej investície dosiahne 150 GBP (môžete rozložiť investície do viac startupov). Seedrs má štatistiku 40% zhodnotenia investícií vrátane default projektov.

Ak ešte len romýšľate, že či chcete začať s investovaním do akcií, odporúčam spraviť si účet na Pynku ✈ a vytvoriť si virtuálne portfólio. Takto si môžete bezplatne a bez rizika otestovať, ako by sa vaše portfólio správalo a popri tom sa naučiť niečo o investovaní.

Poznámka: Pynk je startup, tak je tu vždy riziko, že ako firma neuspejú a možno z tejto investície neuvidím nič.

Finax

V auguste išli trhy hore, pridal som 300 Eur do Finaxu (recenzia).

Môj účet na Finaxe

Údaj “Celková výnosnosť” na Finaxe sa nezahŕňa ich poplatky, takže skutočné zhodnotenie je o trochu nižie (1171/1100 = +6,45%).

Vianočná akcia: Ak si otvoríš Finax účet a spravíš hocijaký vklad (alebo aj viacnásobné vklady) do 9. januára 2022 (vrátane), za tieto vklady ti nebudú účtovať správcovský poplatok počas celého roka 2022 (až do výšky vkladov 100 tisíc Eur). Takúto zľavu získaš registráciou cez tento odporúčací odkaz: https://peniazepracuju.sk/finaxZlava

Krypto

Fumbi Network

Keďže Fumbi tvrdí (recenzia), že ich portfólio kopíruje celkovú hodnotu krypto trhu, tak pridávam prehľad z coinmarketcap.com:

Coinmarketcap.com – vývoj celkovej hodnoty kryptotrhu za posledné 3 mesiace

Tu je vidieť, že ak by ste začali investovať 18. augusta, tak momentálne by ste boli v strate. A teda, nedá sa očakávať, že investícia vo Fumbi iba porastie. Zhodnocuje sa v závislosti na celkovej hodnote kryptotrhu.

Ja som začal s Fumbi v marci 2020, tak som zatiaľ v pluse:

Ak by som vybral 1. septebra, po odrátaní poplatkov by mi bolo zaslaných 212,48 Eur.

To je zhodnotenie (212,48 / (150 E vklad + 2,33 E odporúčania)) = +39,48%

Mal som ale aj šťastie s načasovaním.

Pre porovnanie, ak by som spravil tú istú investíciu len do Bitcoinu:

Vložil som peniaze do Fumbi 3 krát:

 • 31. marca 2020, cena Bitcoinu bola 5.846,71 €
 • 5. mája 2020, cena Bitcoinu: 8.217,04 €
 • 18. júna 2020, cena Bitcoinu: 8.410,58 €

Zakaždým som vložil rovnakú čiastku (50 E), takže priemerná nákupná cena je: 7491,44.

31. augusta bola hodnota Bitcoinu 11 701 E, to jest, zmena 256%, čiže zisk by bol teda 156%. Zo 150 Eur by som mohol mať 234 Eur (mínus poplatky, podľa toho, na ktorej burze by sa nakúpilo).

Ak nemám nejakú chybu vo výpočtoch, tak nateraz to vyzerá, že investícia iba do Bitcoinu by vyniesla viac, než investícia do portfólia kryptomien.

Ono, zatiaľ ostatné meny sú ovplyvnené zmenou ceny Bitcoinu. Ak hodnota trhu nebude toľko závislá na Bitcoine, potom bude mať portfólio kryptomien väčší význam.

Ak chceš Fumbi vyskúšať, využi zľavu 10% z ich licenčného poplatku (platí po celú dobu používania fumbi účtu). Počas registrácie klikni na “Mám promo kód” a zadaj: fumbipp10 . Takto jednoducho ušetríš na ich poplatkoch.
(štandardná zľava z poplatku je 5 – 7%, čitatelia tohto blogu dostanú až 10%-tnú zľavu cez kód fumbipp10)

Ak si chcete sami nakúpiť kryptomenu a za nižšie poplatky, môžete tak spraviť napríklad cez Coinbase. Registráciou cez tento affiliate odkaz získate bonus 8,49 EUR (10 USD) ak nakúpite kryptomeny v hodnote minimálne 84,89 EUR (1OO USD).

P2P

V skratke: všetky P2P platformy, na ktorých investujem, majú nejaké problémy so splácaním.

Je dosť možné, že P2P splátky až teraz reflektujú ekonomickú krízu.

Detail môjho P2P portfólia

Príchodzie úroky

 • Platforma / Zostatková istina / Súčasná hodnota / Prijatý úrok v júli
 • Žltý melón ✈ / 2 610.20 / 3 541,30 / 18,92
 • Mintos ✈ / 2 030 / 2 577,10 / 17,52
 • Twino ✈ / 1 000 / 1 256,02 / 9,07
 • FastIvenst ✈ / 800 / 953,06 / 0 ! v súčasnosti neoporúčam, vyberám peniaze
 • Crowdestor ✈ / 8 200 / 9 760.20 / 66,71
 • Kuetzal / 1 100 / 0 / 0 ! prebieha súdny spor
 • Spolu / 15 740,20 / 18 087,68 / 112,11

Žltý melón

Beží mi 47 pôžičiek, z toho:

 • Partnerské pôžičky: 13, z toho všetky v omeškaní. Zatiaľ jedna v omeškaní 17 – 60 dní, zvyšok do 16 dní. Partnerské pôžičky majú garanciu odkupu po 60-tich dňoch omeškania. Tak som zvedavý, či to ešte platí. Istina: 183 Eur.
 • Casfree pôžičky:6 (z toho iba jedna Cashfree Hypo, ostatok sú Bývanie), všetky riadne splácané. Do týchto casfree som dal 2500 Eur (počiatočná istina), takže tvoria hlavnú zložku môjho portfólia na žltom melóne.
 • Štandardné aukcie: 28, z toho 3 právne vymáhané (zostatková hodnota 83 Eur), 1 v omeškaní viac ako 60 dní, 2 v omeškaní 17 – 60 dní (hodnota v riziku: 39 Eur)

Štatistika na mojom účte píše, že z bežiacich investícií som už získal 317 EUR na úrokoch (+17 EUR v porovnaní za minulý mesiac). Ak by všetci omeškanci prestali splácať (305 Eur), tak zisk je blízko k nule.

Z už ukončených investícií som získal 589 Eur (od roku 2014), takže zatiaľ je investícia na Žltom melóne v pluse.

V auguste som zainvestoval do 4 Partnerských pôžičiek.

Pripomienka: do partnerských pôžičiek treba investovať minimálne 2 Eurá. Pri investícií 1 Euro sa uplatňuje zaokrúhľovanie na dve desatinné miesta, čo spôsobí, že pripísaný mesačný úrok je pekná čistá nula.

Žltý melón, prehľad za august

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,27% (pokles o 0,25%), XIRR 7,06%.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Na Mintose má viac a viac poskytovateľov pôžičiek problémy.

V auguste Finko Ukrajina ohlásila dobrovoľnú likvidáciu.

Capital Service Poľsko navrhli, že splatia dlžobnú sumu do 8 (do ôsmych) rokov s odkladom splátok o dva roky. Mintos s nimi ešte rokuje, tak snáď sa dohodnú na platbe v kratšom časovom horizonte.

Čo sa týka pozitívnejších správ, tak Mintos pracuje na získaní licencie Inštitúcie Elektronických Peňazí (Electronic Money Institution license). Ak ju získajú, tak budú oficiálne pod dohľadom finančných inštitúcií, čo by malo priniesť minimálne väčšiu dôveru investorov v platformu. Ďalej by to malo pomôcť rozšíriť investičné možnosti, prípadne vydávať IBAN účty, bankomatové karty a mať aj ochranu vkladov do výšky 20 000 EUR. Správa je dostupná aj v českom jazyku.

Ďalej pribudli nové stratégie pre autoinvest.

Momentálne sú tri:

 • Diverzifikovaná (Diversified), investuje do A+ až C- rizikových skupín
 • Konzervatívna (Conservative), investuje do A+ až B- rizikových skupín
 • S vysokým výnosom (High-yield), investuje do A+ až C- rizikových skupín
Nové možnosti pre autoinvest

Výhodou automatického investovania má byť okamžitá dostupnosť investovaných prostriedkov, v prípade, že ich potrebujete vybrať. Investície v autoinveste budú len v Eurách.

Myslím, že by to malo fungovať tak, že ak sa rozhodnete vybrať peniaze, systém automaticky zadá príkaz na predaj na sekundárnom trhu. Sekundárny trh na Mintose je dosť veľký, že aj väčšia suma pôžičiek sa dá predať do 24 hodín.

Na blogu uverejnili štatistiku (v angličtine), že 72% nových investorov si vybralo jednu z troch autoinvestičných možností. Na to dostali hubovú polievku, že pekne zdôraznili, že noví investori.

Dlhodobí používatelia platformy zrejme preferujú vlastné nastavenia autoinvestu.

Mintos, nástenka, august 2020

Čo je vidieť z tejto snímky obrazovky je, že riadne splácaných pôžičiek mám v hodnote 1 527 Eur pri celkovej hodnote portfólia 2 577 Eur. To jest, 59,3% portfólia sú riadne splácané pôžičky a 40,7% je nejakým spôsobom v omeškaní.

Momentálne toto je najvyšší stav portfólia v omeškaní, odkedy robím záznam na blogu.

Som zvedavý, ako sa to vyvinie, ale zatiaľ mi toto číslo len hovorí, že tvrdenie, že Mintos je bezpečnou voľbou pre P2P investície, je nateraz pod ťažkou skúškou.

Výnosnosť 11,13% podľa Mintosu, XIRR 9,48% (nárast o 0,07%, čo mi teda nejde dokopy s informáciou o náraste omeškaných splátok).

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

V Twine ešte beží referral program. Odmena pre nových investorov registrovaných cez tento odporúčací odkaz ✈ je 15 EUR. Podmienkou je zainvestovať minimálne 100 Eur.

Na blogu dali vedieť, že splácanie pôžičiek z Ruska a Poľska sa dostalo do normálu (menej omeškaných).

Zrejme veľa investorov vyberá peniaze z platformy a tak s platnosťou 20. augusta 2020 zaviedli minimálnu sumu na výber, 10 Eur.

Twino, nástenka, august 2020

Z tejto snímky obrazovky je vidieť, že “neomeškaných” (current) splátok je momentálne 32%. Predošlý mesiac to bolo 40%, a teda, pribudlo viac splátoch v omeškaní.

Situácia sa teda zhoršila, obdobne ako aj na Mintose.

XIRR za júl 8,56% (pokles o 0,01% z júla).

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

Podľa informácií v skupine na Telegrame, niekoľko malých investorov obdržalo peniaze od FastInvestu.

Nuž, ja stále čakám na výber zadaný 2. júla 2020.

Taktiež, poskytol som výpis z bankového účtu na overenie adresy, tento dokument doteraz nebol overený.

Je tu teda nejaká nádej, že investori dostávajú peniaze naspäť, ale môže to byť aj informácia z vymyslených účtov. Ťažko povedať.

Posledné splátky z pôžičiek prišli 27. júla 2020, takže z pohľadu môjho účtu sa zdá, že FastInvest proste zastavil svoje aktivity.

FastInvest, nástenka, august 2020

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Crowdestor pracuje na rozširovaní ako firma a taktiež na zavádzaní automatických systémov na overenie žiadateľov o pôžičky.

V auguste mali investičnú kampaň na získanie firmy, čo sa zaoberá spracovaním platieb.

Trvalo im niekoľko dní, než sa táto kampaň naplnila. Ja som sa nezapojil, lebo mi prišlo, že nie je dostatok informácií o danej firme. Bola to firma oficiálne z Českej Republiky, ale po googlení, hlavná stránka s doménou .eu mala ruské jazykové rozhranie. Na doméne .cz bola posledná aktualizácia z roku 2019, takže mi to neprišla ako nejako aktívna, či hodnoverná firma.

Pribudlo mi niekoľko investícií s omeškanými splátkami:

 • Fertilizer Export Financing (III) – splátka mala prísť v máji
 • FOODEX 2020 exhibition in Tokyo – čakám na splátku z júla
 • Renovation of historical apartment building on Miera Street – čakám na splátku z júla
 • Renewable energy – zainvestoval som dvakrát (asi omylom) – jedna investícia je v omeškaní od júla, druhá od augusta

Keďže istina je vyplácaná až v poslednej splátke, momentálne tieto omeškané dávajú do rizika sumu 956 Eur.

Dlho som iba písal o tom, že chcem vybrať peniaze z Crowdestoru, a s touto informáciou je zrejme na čase znížiť moju závislosť na tejto platforme.

Crowdestor, nástenka, august 2020

XIRR je momentálne na 14,13%. Stále teda najviac z P2P platforiem, kde investjem.

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Súdny proces napreduje, pomaly ale isto.

Podarilo sa dostať pred súd zatiaľ jednu osobnu, čo mala v titule CEO. Tá sa snaží zbaviť zodpovednosti a ukazuje prstom na iné osoby. Zdá sa, že viacero podvodných platformiem spolupracovalo na presúvaní peňazí.

Nejaké info je dostupné na Estónskych stránkach – odkaz na verziu cez google translate.

Zatiaľ teda process pokračuje a začína mať aj prvé výsledky.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Na záver

August bol teda sklamaním tohto roka z pohľadu P2P. Ani nie tým, že prišlo menej peňazí na úrokoch, ale skôr tým, že v podstate všetky platformy, na ktorých investujem, majú zvýšený počet omeškaných splátok.

V auguste som napísal dva krátke články.

Prvý dáva do pozornosti, že slovenská investičná skupina 365fintech investovala do startupu Pynk, ktorý už dlhšie sledujem. Do pynku som investoval 500 GBP cez Seedrs, a teraz asi dorovnám taktiež na 500 GBP cez Funderbeam.

Druhý článok je taký úlet. Je o stránke, kde sa dá vyklikať si Bitcoin. Bez referralov je to časovo náročné, ale mám teda overené, že stránka už existuje viac ako rok a vyplatili mi časť Bitcoinu (získal som Bitcoin v hodnote cca 3 EUR, čo je pri terajšej hodnote Bitcoinu skutočne zanedbateľná čiastka) na Coinbase účet.

Na Coinbase vieš získať extra 10 USD (8,4 EUR) v podobe Bitcoinu registráciou cez tento referral link a ak zainvestujete celkovo aspoň 100 USD (84 EUR).

Taktiež som musel začať riešiť technickú stránku webu. Zdá sa, že som sa dostal do pozornosti spamovacích robotov. Denne pribúdajú komentáre, ktoré treba odstraňovať.

Zatiaľ som nasadil jednoduchý plugin, ktorý nevyžaduje nejaké overenie pisateľa komentáru a teda ani nikam neposiela údaje. Stále sú komentáre GDPR friendly.

Som zvedavý, ako dlho takéto jednoduché riešenie bude postačovať, respektíve, ako dlho bude trvať, kým si to spamboti všimnú a začnú obchádzať toto zabezpečenie.

To sú také radosti a starosti, keď si človek robí blog sám…

Prajem vám veľa zdaru s investíciami, nech september je lepší ako bol august 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *