Prehľad portfólia za júl 2020

PREHLÁSENIE: odkazy označené lietadlom ✈ sú affiliate odkazy presmerované na weby mimo peniazepracuju.sk. Pri využití produktov cez takéto linky mám ja aj vy možnosť dostať zľavu z produktu alebo finačnú odmenu, pričom vás to nič nestojí.
Linky označené okom ? sú odkazy na recenzie.

Zdá sa, že sme si už všetci zvykli, že ten Covid tu proste je, a začíname byť menej opatrní. Ľudia už začínajú cestovať do zahraničia, a také nemilé prekvapenie, u nás na Taiwane sa zdá, že máme nejaké nové vnútrozemské prípady. Od asi apríla, mája (nepamätám si presne) sa hovorilo, že nové prípady sú len keď sa niekto vrátil zo zahraničia. Teraz sa vyskytlo, že filipínec a thajčan išli do svojich domovských krajín, a na letiskách v ich krajinách ich pozitívne otestovali na Covid. Takže to dovliekli priamo z Taiwanu. Alebo, veľmi nepravdepodobné, že sa stihli nakaziť počas letu, ale to by zas musela byť predtým nakazená posádka, čo by nejako unikla kontrole.

V máji, júni sa zahraničné firmy začali vracať naspäť do pracovného procesu, ale nejaký výrazný nárast biznisu to neprinieslo.

Miera nezamestnanosti v amerike začala klesať, tak snáď tento trend bude pokračovať.

Predpoveď vývoja nezamestanosti v Amerike, zdroj Trading Economics

Mesačný prehľad začínam akciami a kryptomenami. Ak vás zaujíma viac P2P, prekliknite sa priamo cez menu Obsah:

Komentáre k investíciám

Akcie

Pynk

Pynk (recenzia) dokončil zbieranie penazí cez Seedrs. Podarilo sa im vyzbierať viac ako trojnásobok plánovanej sumy (pôvodne chceli vyzbierať 150 tisíc GBP, nakoniec získali 566k GBP).

Zatiaľ je to platforma, kde môžete predpovedať vývoj ceny Bitcoinu, NASDAQ-u, zlata. Pridali FTSE100 (ETF zahŕňajúci 100 najohodnotenejších firiem v UK, je tam Coca-Cola ale aj AVAST) a menový pár EUR-USD.

Majú už okolo 30 000 používateľov, takže si myslím, že keď sprístupnia možnosť investovania na ich platforme (bude to niečo ako Finax, investovanie do nejakej kolekcie akcií či ETFiek), tak budú mať úspech.

Preto som v júli prihodil ešte 328 EUR na Seerds a nakúpil podiel v Pynku. Týmto sa výška mojej investície dostala na 500 GBP.

Stav investície do Pynku cez Seedrs.

Ono, Pynk je startup, tak je tu vždy riziko, že ako firma neuspejú a možno z tejto investície neuvidím nič. Majú 12 mesiacov na to, aby nejako rozumne použili získané prostriedky a vydali investorom akcie firmy (podmienky dané cez platformu Seedrs). Je dobré, že je tu nejaký konkrétny časový plán, tak o rok uvidíme, či táto investícia bude zisková alebo v strate.

Čo sa mi ešte páči v aplikácií Pynk je, že máte virtuálnych 10 tisíc USD a môžete si z nich zostaviť vaše vysnívané portfólio. Sú tam akcie, ETFká aj kryptomeny. A zobrazuje to, ako sa vaše portfólio vyvíja.

Z kryptomien som tam dal iba Binance menu. Momentálne sa kryptomenám darí, tak je to navýraznejší skokan:

Virtuálne portfólio

Ak ešte len romýšľate, že či chcete začať s investovaním do akcií, odporúčam spraviť si účet na Pynku ✈ a vytvoriť si toto virtuálne portfólio. Takto si môžete bezplatne a bez rizika otestovať, ako by sa vaše portfólio správalo a popri tom sa naučiť niečo o investovaní.

Cez Seedrs bol zafinancovaný aj Revolut. Zdá sa teda, že Seedrs vie prilákať úspešné startupy, tak asi cez nich v budúcnosti ešte zainvestujem.

Ak chcete investovať do starupov cez Seedrs, registráciou ce tento affiliate odkaz ✈ dostanete bonus 25 GBP, ak výška vašej celkovej investície dosiahne 150 GBP (môžete rozložiť investície do viac startupov). Seedrs má štatistiku 40% zhodnotenia investícií vrátane default projektov.

Finax

V júni som nepriložil nič do Finaxu (recenzia).

Akcie a ETFka išli hore, takže za predošlý meisac portólio pekne narástlo:

Môj účet na Finaxe

Údaj celkovej výnosnosti na Finaxe sa nezahŕňa ich poplatky, takže skutočné zhodnotenie je trošku nižie.
V mojom prípade je to 5,125% (namiesto deklarovaných 6,34%. Výpočet: vložil som 800 EUR, momentálny stav je 841 EUR. 841/800 = +5,125%).

Vianočná akcia: Ak si otvoríš Finax účet a spravíš hocijaký vklad (alebo aj viacnásobné vklady) do 9. januára 2022 (vrátane), za tieto vklady ti nebudú účtovať správcovský poplatok počas celého roka 2022 (až do výšky vkladov 100 tisíc Eur). Takúto zľavu získaš registráciou cez tento odporúčací odkaz: https://peniazepracuju.sk/finaxZlava

Krypto

Fumbi Network

Ako som zmienil v predošlej časi ohľadom Pynku, kryptomenám sa momentálne darí.

Rozmýšľam, či moja pôvodná recenzia na Fumbi je viac krytická, než by sa patrilo.

Veľmi pozitívna správa je, že vo Fumbi výrazne znížili poplatky, takže ak by som teraz všetko vybral, dosiahol by som zhodnotenie parádnych 29%. To za 5 mesiacov investovania je veľmi dobrý výsledok. Samozrejme, že hodnota kryptomien dosť výrazne rastie aj klesá, takže uvidíme ako sa bude hodnota vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch.

Fumbi je slovenská firma. Ak ste o nich ešte nepočuli, tak po zaslaní peňazí za vás nakúpia 25 kryptomien.

Vo Fumbi tvrdia, že celkový trh kryptomien bude len rásť. Ak tomu veríte aj vy a neviete ktoré kryptomeny nakúpiť, môžete toto nechať na Fumbi.

Ak chceš Fumbi vyskúšať, využi zľavu 10% z ich licenčného poplatku (platí po celú dobu používania fumbi účtu). Počas registrácie klikni na “Mám promo kód” a zadaj: fumbipp10 . Takto jednoducho ušetríš na ich poplatkoch.
(štandardná zľava z poplatku je 5 – 7%, čitatelia tohto blogu dostanú až 10%-tnú zľavu cez kód fumbipp10)

Ak si chcete sami nakúpiť kryptomenu a za nižšie poplatky, môžete tak spraviť napríklad cez Coinbase. Registráciou cez tento affiliate odkaz získate bonus 8,49 EUR (10 USD) ak nakúpite kryptomeny v hodnote minimálne 84,89 EUR (1OO USD).

P2P

V skratke: Žltý melón a Crowdestor priniesli nižší zisk než v júni, Mintos a Twino si vedú dobre (linky sú adkazy na recenzie).

Súd s Kuetzalom ide dobre, podarilo sa zadržať vyše 2 milóny EUR na ich bankovom účte.

FastInvest má dlhú dobu vyplácania a skupina investorov zvažuje podať ich na súd.

Detail môjho P2P portfólia

Príchodzie úroky

 • Platforma / Zostatková istina / Súčasná hodnota / Prijatý úrok v júli
 • Žltý melón ✈ / 2 610 / 3 522,38 / 18,70
 • Mintos ✈ / 2 030 / 2 553,28 / 26,19
 • Twino ✈ / 1 000 / 1 246,90 / 13,40
 • FastIvenst ✈ / 800 / 951,00 / 0,72 ! v súčasnosti neoporúčam, vyberám peniaze
 • Crowdestor ✈ / 8 200 / 9 693.49 / 139,48
 • Kuetzal / 1 100 / 0 / 0 ! prebieha súdny spor
 • Spolu / 15 740,20 / 17 967,05 / 198,49

Žltý melón

Beží mi 47 pôžičiek, z toho:

 • Casfree pôžičky:6 (z toho iba jedna Cashfree Hypo, ostatok sú Bývanie), všetky riadne splácané. Do týchto casfree som dal 2500 Eur (počiatočná istina), takže tvoria hlavnú zložku môjho portfólia na žltom melóne.
 • Partnerské pôžičky: 13, z toho 6 v omeškaní. V partnerských pôžičkám mám zainvestovaných 221 Eur (počiatočná istina). Snažím sa vyberať len ponuky s maximálnou splatnosťou 1 mesiac. Partnerské pôžičky majú garanciu odkúpenia, ak žiadateľ bude meškať zo splátkou 60 dní (jeden má už omeškanie vrámci 17-60 dní).
 • Štandardné aukcie: 28, z toho 3 právne vymáhané (pribudla 1 zosplatnená pôžička. Dve sú vymáhané už niekoľko rokov, takže to už považujem za stratu. Celkovo tieto tri tvoria stratu 83,08 EUR), 2 v omeškaní viac ako 60 dní, 1 v omeškaní 17 – 60 dní. Potenciálna strata 39,31 EUR (plus ešte poplatky žltého melóna).

Štatistika na mojom účte píše, že z bežiacich investícií som už získal 298 EUR na úrokoch (+13 EUR v porovnaní za minulý mesiac). Ak by všetci omeškanci prestali splácať (122 Eur), tak stále som čosi v pluse.

V júli som zainvestoval do piatich Partnerských pôžičiek.

Pripomienka: do partnerských pôžičiek treba investovať minimálne 2 Eurá. Pri investícií 1 Euro sa uplatňuje zaokrúhľovanie na dve desatinné miesta, čo spôsobí, že pripísaný mesačný úrok je pekná čistá nula.

Hodnota portfólia

Žltý melón, prehľad za jún

Investičná výnosnosť podľa ŽM je 5,52% (nárast o 0,04%), XIRR 7,07%.

V júli prišlo na úrokoch o čosi menej (júl: 18,70 Eur, jún: 19,13 Eur). Buď je to pribudnutím zosplatnenej pôžičky, omeškancami, alebo moja metóda investovania do Partnerských pôžičiek nie je až taká úspešná. Uvidíme nasledujúci mesiac.

Ak ťa žltý melón zaujal, zaregistruj sa prosím cez tento referral link ✈. Po splnení podmienok mám šancu získať určitý peňažný bonus. Následne aj ty budeš mať možnosť získať bonusy za odporúčanie, či už privedením nového investora alebo aj žiadateľa o pôžičku.

Mintos

Mintos uverejnil výročnú správu (PDF v angličtine). Na jednej strane je to dobré, že sa snažia o transparentnosť, na druhej strane, zožali vlnu kritiky, že im to trvá tak dlho.

Časť “Summary of financial results” hovorí, že v porovnaní s rokom 2018 mali príjem dvojnásobný (niečo cez 9 miliónov EUR), avšak aj expandovali, čo si vyžiadalo aj značnú časť investícií. Celkovo skončili v strate 972 tisíc EUR (inými slovami: skoro 1 milión EUR v mínuse).

Nuž, tá strata vyzerá byť pekne vysoká, uvidíme, ako sa k tomu postaví komunita investorov. Či ostanú alebo začnú odchádzať do nejakých stabilnejších firiem.

Keď vypukol Covid, tak Mintos znížil počet zamestnancov o 18%. Nuž, 177 zamestnancov dokopy stálo 4,2 milióna EUR na výplate, čo je teda skoro polovica Mintosáckeho príjmu (ešte príjem treba očistiť o výdavky, napríklad výdavky spojené s campaňou Reffer a Friend, marketingom a podobne).

Minimálne dobrá správa je, že peniaze od investorov sú držané oddelene od peňazí Mintos firmy. Investori navýšili kapitál v EUR zo 6 miliónov v roku 2018 na 31 miliónov EUR v roku 2019.

Mintos, nástenka, júl 2020

Omeškané splátky tvoria takmer 35%, čo je viac než bolo po minulé mesiace (okolo 30%).

Obávam sa, že sa budem musieť porozhliadnuť po nových platformách s nižšiou mierou neplatičov.

Výnosnosť 11,12% podľa Mintosu, XIRR 9,41% (nárast o 0,05% ).

Ak ešte nemáš účet na Mintose, možeš sa zaregistrovať cez tento referral link ✈ . Kvôli Korona vírusu COVID-19 Mintos momentálne neponúka bonusy pre novoregistrovaných investorov registrovaných cez referral odkazy.

Twino

V Twine ešte beží referral program. Odmena pre nových investorov registrovaných cez tento odporúčací odkaz ✈ je 15 EUR (pred mesiacom to bolo 20 EUR). Podmienkou je zainvestovať minimálne 100 Eur.

Twino ešte stále pracuje na Brokerage License. V bulletine prijatom 24. júla píšu, že musia oddeliť Investičné financie od firemných peňazí.

To je dobrý krok, ale znovu si musím sypať popol na hlavu, lebo som si myslel, že oddelené financovanie už majú (ako Mintos).

Charitatívny projekt na pomoc detskej nemocnici, čo spustili v máji, stále nevyzbieral 5000 Eur. Je to teda bieda zo strany investorov. Viac som opísal v predošlom mesačnom prehľade.

Twino, nástenka, júl 2020

Keďže sa situácia v P2P dostáva do nejakého normálu, žiadatelia o pôžičky už nemajú výnimky a začínajú platiť ako tak normálne, tak úroková sadzba pôjde pomaly dole, z terajších 12 – 14% na 10%.

XIRR za júl 8,57% (nárast o 0,16% z júna).

V máji 2020 Twino spustil kampaň pre nových investorov. Ak zainvestujete minimálne 100 EUR, Twino vám pripíše bonus 15 EUR. Treba sa registrovať cez tento odporúčací odkaz ✈. Ponuka platí do odvolania.
Spísal som recenziu, ale sami si musíte stanoviť kritériá, podľa ktorých sa rozhodnete. či investovať alebo nie.
Ak chcete skúsiť Twino s menšou sumou, môžete získať bonus 1% z vkladu registráciou cez tento link ✈.
 

FastInvest

Previedol som “dostupné” prostriedky (peniaze, ktoré “oficiálne” nie sú alokované v investíciách) z PLN do EUR a zadal žiadosť o výber.

FastInvest, žiadosť o výber

Ako vidieť, žiadosť je registrovaná od 2. júla. Ono, predchádzajúca žiadosť o výber bola splnená s jednomesačným oneskorením, tak uvidíme, či toto bude vyplatené o mesiac.

V júli prišli splátky v celkovej hodnote 0,72 EUR. Nevyzerá to teda dobre. Mám zainvestované aj v poľských pôžičkách, a odtiaľ neprišlo vôbec nič.

FastInvest, nástenka, júl 2020

Investorom už dochádza trpezlivosť a pripravujú sa podať túto firmu na súd. Ak FastInvest skutočne sa snaží vyplatiť investorov, tak súdne konanie by firmu mohlo položiť na kolená a ukončiť ich činnosť.

Nanešťastie firma robí také nepochopiteľné kroky. Jednému blogerovi zaslali upozornenie od právnika, že ich jeho blog očierňuje, a skupine investorov zas pohrozili, že v skupinovom názve majú názov danej firmy, že to sa nesmie kvôli trademarku (čo je hlúposť, lebo rovnaké meno možu mať dve firmy, ak sa ich biznis aktivity neprekrývajú. Riešnie bolo jednoduché, investori zmenili názov skupiny a webu a pokračuje sa ďalej v zbieraní materiálov na súd).

Zdá sa teda, že kopú z posledného.

Momentálne neodporúčam investovať na FastInveste. Vo februári som si všimol, že na príjem Euro platieb používajú NexPay UAB. Je to pobočka Globitexu, ktorá funguje aj ako trh na výmenu kryptomien. Neviem, či používajú peniaze investorov na nákupy kryptomien, ale minimálne takúto možnosť cez NexPay majú. Toto je pre mňa varovný signál a postupne vyberám peniaze z platformy.

Crowdestor

Crowdestor ukončil piate kolo ich kampaňe na zvýšenie kapitálu. Nanešťastie som sa nestihol zapojiť, lebo to bežalo v čase po polnoci na Taiwane. Prespal som to 🙂

V júli prijali návševu 7dmich investorov, snažia sa teda dodržať, čo sľúbili – väčšiu transparentnosť.

Niekomu je takýto úspech tŕňom v oku. Dostali sa pod DDoS útok (25. júla). Podľa odhadu ich IT spolupracovníkov, tento útok bol platený, za minimálne 100 tisíc EUR. Nevie sa, čo malo byť motiváciou DDoS, keďže ich nikto nekontaktoval.

V júli mi prišlo takmer 200 EUR na úrokoch, hoci, všimol som si asi dva projekty, ktoré ešte nevyplatili, aj keď plánovali (Fertilizer Export Financing, a druhý musím dohľadať).

Chcem vybrať aspoň časť peňazí, lebo podiel Crowdestoru v mojom P2P portfóliu už presiahol 50%.

Crowdestor, nástenka, júl 2020

XIRR sa vyšplhal na 15,21%. Aj preto je mi ťažko odtiaľto vybrať peniaze, lebo takýto výnos žiadna iná P2P platforma nedosahuje (z tých, čo používam).

Do konca decembra 2020 Crowdestor ✈ ponúka cashback 2% z investovanej sumy. Podmienkou je investovanie na primárnom trhu (investície na sekundárnom trhu nezískajú 2% cashback).

Kuetzal

Súdny proces napreduje, pomaly ale isto.

Vyskytol sa prípad, že nejaká skupinka si chce spraviť neprávom nárok na ušlý zisk, akože sú tiež obeťami podvodu. Ale právnici, čo zastupujú skutočne podvedených investorov sa tohto neobávajú.

Papieroví majitelia firmy sa ešte pred súd nedostavili, ale aj k tomu by už malo čoskoro prísť.

Podľa všetkého, Kuetzal firma bola vytvorená za účelom podvodu. Ak ste tam dali peniaze, môžete ich nahlásiť na estónsku políciu cez email. Informácie v angličtine na stránke  https://www.politsei.ee/en/news/were-envestio-and-kuetzal-a-fraud-1151

Na záver

Fumbi ✈ príjemne prekvapil znížením poplatkov, k tomu trh kryptomien skutočne išiel hore. Ak ste zainvestovali pred mesiacom, či skôr, mali by ste už byť v zisku.

Ešte počkám mesiac, dva, a odpíšem FastInvest ako stratu.

V januári 2020 som odpísal 1100 Eur z Kuetzalu. Na stránke Sumár to vidieť na grafe vývoja portfólia:

Zaznamenaný odpis kvôli strate na Kuetzali

Keď odpíšem aj FastInvest, tak som síce ešte ako tak v pluse, ale XIRR potom hodí len niečo cez 3% ako ročný výnos od roku 2014. To je dosť slabé.

Na druhú stranu, stále lepšie než držať peniaze na bankovom účte.

Už minulý mesiac som sa začal zaoberať témou Print On Demand, ako možným bočným zárobkom.

Trochu som narazil na to, že práca s grafikou mi až tak nejde. Nateraz sa snažím zoznámiť sa s programom Inkscape. Je to open source softvér, kde sa dajú robiť vektorové obrázky. Vektor je dobrý z toho pohľadu, že sa dá zväčšovať a zmenšovať ľubovoľne, bez straty kvality.

Tento mesiac sa plánujem viac venovať spomenutej grafike.

Ako ste na tom vy?
Máte už nejaký bočný príjem alebo sa apoň nad tým zamýšľate?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *